FOTO/VIDEO: Adevărata magie a Crăciunului este magia dăruirii. Moș Crăciun Motociclist a adus din nou zâmbetul pe buzele copiilor și persoanelor nevoiașe din orașul Cugir într-o nouă acțiune caritabilă de sărbători
Mai este puţin timp până la Crăciun şi cu toţii aşteptăm cu nerăbdare Sărbătorile pentru a trăi magia acestor momente alături de cei dragi. Crăciunul este însă şi un prilej minunat de a ne gândi la cei din jur şi a face o faptă bună.
Campania „Moş Crăciun motociclist” a ajuns în acest an la cea de-a treia ediţie. Zeci de persoane defavorizate au primit daruri de Crăciun de la motocicliştii cugireni.
Citește și: mesaje de Crăciun și mesaje de Anul Nou
Evenimentul a avut loc în data de 23 decembrie, când membrii clubului implicați în activitate au plecat de la sediul asociației cu pachetele spre familiile nevoiașe. Motocicliştii au adus bucurie micuţilor din 8 familii din oraşul Cugir şi unei familii din Pianu de Jos. Alte 12 pachete vor pleca spre copiii Casei de tip familial “Sfântul Andrei” din Vingard. Moşul motociclist va oferi şi 100 de pacheţele cu dulciuri copiilor care vor fi prezenţi mâine la bradul de Crăciun amplasat în faţa catedralei din centrul oraşului.
Și pentru că anul acesta moșul a fost şi mai darnic, Asociația, în colaborare cu un tânăr antreprenor local, a acordat două burse unor elevi cu situație materială precară, dar cu rezultate bune la învățătură, şi anume lui Dondea Denisa şi Maniu Daniel.
Citește și: Povestea sau legenda lui Moș Crăciun
Şi pentru că Moş Crăciun vorbeşte pe limba tuturor copiilor, cel mai tânăr “lup” a surprins esenţa Sărbătorii Naşterii Domnului într-o simplă frază: “De Crăciun dăruim bucurie!” .
”Moș Crăciun motociclist” este un eveniment caritabil organizat de Asociația Moto Lupii Sigidavei, care se desfășoară în orașul Cugir începând din anul 2014, cu scopul de a aduce zâmbete pe buzele copiilor și persoanelor nevoiașe din orașul lor.
[nggallery id=3210]
https://youtu.be/wvuLLqcQs1s
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)