(FOTO)Tabără Internaţională de Creaţie la Sebeş: ateliere de pictură, sculptură şi olărit, drumeţii, concursuri şi spectacole muzicale. Invitaţi din Cehia, Slovacia şi Ungaria
Municipiul Sebeş găzduieşte, până în data de 7 iulie 2013, Tabăra Internaţională de Creaţie, organizată de Primăria municipiului, Consiliul Local şi Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeş. Ateliere de pictură, sculptură, olărit, origami, drumeţii, jocuri sportive şi distractive, spectacole de muzică folk şi populară, sunt doar câteva dintre manifestările ce se desfăşoară în cadrul acesteia.
Invitaţii au fost primiţi duminică, 30 iunie, şi cazaţi la Colegiul Naţional
„Lucian Blaga” din Sebeş iar luni, 1 iulie, a avut loc deschiderea taberei, care se desfăşoară în baza unui parteneriat încheiat între municipiul Sebeş şi alte 3 localităţi din străinătate. „La această tabără participă echipaje din 4 oraşe: Komarno (Slovacia), Komaron (Ungaria), Kralupy (Cehia) şi din municipiul Sebeş. S-au format echipaje de 7 – 8 copii din fiecare localitate, care sunt însoţite de câte doi profesori. În fiecare an, tabăra are loc în unul din cele 4 oraşe. Sebeşul a mai găzduit tabăra în urmă cu 4 ani, iar anul viitor copiii se vor întâlni la Kralupy. În cadrul turneului prin cele 4 oraşe, grupul de copii trebuie să fie acelaşi, a explicat prof. Constantin Şalapi, directorul Centrului Cultural „Lucian Blaga”.
În cursul zilei de luni, 1 iulie, copiii au vizitat obiective turistice din Sebeş şi au fost oaspeţii fabricii de îngheţată Alpin 57 Lux. Au fost pregătite atelierele de creaţie, iar participanţii au fost împărţiţi în 5 echipe, şi-au prezentat delegaţiile, dar şi ţara şi localitatea din care vin. La orele serii, a fost organizat un spectacol de muzică populară.
Programul taberei continuă cu:
Marţi – Miercuri, 2-3 iulie
Excursie la tabăra din Luncile Prigoanei
– Drumeţii, jocuri sportive, jocuri distractive, socializarea participanţilor
Joi, 4 iulie, orele 10.00 – 17.00
Ateliere:
– pictură
– pictură pe sticlă
– sculptură în lemn
– olărit
– origami
Vineri, 5 iulie, orele 10.00 – 16.00Ateliere:
– pictură
– pictură pe sticlă
– sculptură în lemn
– olărit
– origami
Ora 18.30 – Spectacol muzică folk
Sâmbătă, 6 iulie
Ora 10.30 – Excursie la Alba Iulia – Vizitarea Cetăţii Alba Carolina
Ora 16.00 – Grădina „Leu”
– Cină preparată de participanţi – „Tocăniţă la ceaun” – mâncare tradiţională
Spectacol muzică uşoară
Duminică, 7 iulie
– Plecarea invitaţilor
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]
UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud
Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]
ACCIDENT pe DN 7: Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir Un accident rutier a avut loc marți seara, în jurul orei 19.20, pe DN 7. Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir. Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la evenimentul rutier produs pe DN7, intersecția […]





























