Curier Județean

FOTOGRAFII ”semnate” de cățeii fără stăpân din Alba Iulia, expuse într-un local din Cetatea Alba Carolina. IDEEA INEDITĂ a voluntarilor de la ecarisaj, de a strânge fonduri pentru patrupezi

Alexandra Mates

Publicat

în

Cei care frecventează localul ”Framm’s” din Cetatea Alba Carolina vor avea ocazia să vadă, în această perioadă, expusă pe pereți o serie de fotografii cu cățeii fără stâpân din Alba Iulia. Este vorba despre o expoziție inedită, organizată de voluntarii ecarisajului din municipiu în parteneriat cu Asociația „Arche Noah Transilvania”, cu scopul de a strânge fonduri pentru patrupezi, dar și de a-i promova.

Fotografiile au pe verso amprenta fiecărui cățel în parte și pot fi achiziționate la prețul de 50 de lei.   

Organizatorii spun că ideea le-a venit, după ce au realizat o sesiune foto cu cățeii aflați în adăpost, pentru a-i promova pe rețelele de socializare.

Am făcut niște fotografii pentru promovarea cățeilor din ecarisaj. Știind că unii dintre ei sunt în dificultate și au nevoie de susținere financiară, m-am gândit să organizez această expoziție. Le-am prezentat ideea celor de la Framm’s, știind că sunt deschiși să găzduiască astfel de acțiuni, iar ei au răspuns pozitiv”, ne-a declarat inițiatoarea acțiunii Andreea Anghel, unul dintre voluntarii activi care se implică în salvarea animalelor fără stăpân din oraș.

Expoziția este deschisă până pe 15 noiembrie, iar iubitorii de animale care vor să contribuie la salvarea patrupezilor din ”spatele gratiilor” pot face și donații de hrană, recompense, lese sau paturi.

Potrivit administratorilor localului, clienții s-au arătat impresionați și au apreciat efortul voluntarilor, iar unii dintre ei au făcut și donații.

Banii strânși în urma acestei expoziții vor fi folosiți exclusiv în scopul îngrijirii acestor căței. ”La final vom face publică suma adunată și cazurile spre care ea va merge”, a mai precizat Andreea Anghel.

La centrul de ecarisaj din Alba Iulia se află acum aproximativ 60 de câini, care așteaptă să își găsească o familie. În cazul unei adopții, aceștia sunt deparazitați, vaccinați, microcipați și sterilizați gratuit de primărie.

[nggallery id=4795]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice

Bogdan Ilea

Publicat

în

Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice Polițiștii din Alba au aplicat amenzi în valoare totală de 4.252 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate pe 25 iunie 2026, în zona Galda de Jos. În cadrul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei O acțiune cu efective mărite pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori și a faptelor asociate exploatării și circulației materialului lemnos a fost organizată de polițiștii din Alba. În urma controalelor, au […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute

Bogdan Ilea

Publicat

în

Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute  O acțiune care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență a fost desfășurată de oamenii legii din Alba, mai exact, polițiștii Secției 2 de […]

Citește mai mult