FOTO: Ziua Roşiei Montane a fost marcată la Alba Iulia, prin proiecţii de filme şi discuţii pe tema patrimoniului cultural
Împlinirea a 1882 de ani de atestare documentară – Ziua Roşiei Montane a fost sărbătorită la Alba Iulia, după mai bine de 17 ani, cu proiecţii de filme, expoziţie de fotografii, prezentări de cărţi şi discuţii pe tema patrimoniului cultural al zonei. Evenimentul a avut loc, miercuri, 6 februarie 2013, în Şanţurile Cetăţii Alba Carolina, la Habitat. Aproximativ 50 de oameni s-au adunat aici pentru a sărbători împlinirea a 1882 de ani de la prima atestare documentară a Roşiei Montane.
Au luat parte la eveniment, ca invitaţi speciali, şi au vorbit despre Roşia Montană, Horia Ciugudean, conferenţiar universitar şi doctor în istorie, în prezent cercetător ştiinţific gradul I la Muzeul Unirii din Alba Iulia, şi Aurel Sântimbrean, fost lucrător în industria aurului mai bine de 30 de ani, la Roşia Montană.
În cadrul evenimentului, cei prezenţi au putut asista la o sesiune de discuţii pe tema patrimoniului cultural al zonei, dar şi la discuţii pe tema riscului la care se supune Roşia Montană, prin proiectul demarat de compania canadiană „Gold Corporation”. De asemenea, asistenţa a putut viziona două filme despre Roşia Montană: „Noul Eldorado” (r. Tibor Kocsis, 2004) şi „De la Copenhaga la Roşia Montană, pe bicicletă” (r. Tică Darie, 2012). Tot în cadrul evenimentului, a avut loc o degustare de produse tradiţionale din zona Roşiei Montane şi două prezentări de cărţi: „Roşia Montană – Ghid Cultural Turistic”, al Fundaţiei Culturale Roşia Montană şi „Pe celălalt Mal”, un ghid de atitudine, de Cristi Pascal.
În incinta localului, cei prezenţi au putut admira o expoziţie de fotografii din Roşia Montană, printre care s-au regăsit imagini cu: celebrele Galerii Romane din zona Orlea – unice în lume, Biserica Greco Catolică din satul Roşia Montană cu cea mai înaltă turlă din Ţara Moilor, o vedere panoramică cu Tăul Mare, Sfinxul Roşiei Montane cu crucea deasupra, un ornament în formă de scoică al Cazinoului din Roşia Montană. Evenimentul s-a încheiat cu o petrecere cu DJ O.G. Michael.
Potrivit organizatorilor, Ziua Roşiei Montane a fost marcată şi în alte 30 de oraşe din ţară şi străinătate, unde cele aproape două milenii de istorie au fost sărbătorite prin evenimente similare.
Evenimentul a fost organizat de Campania „Salvaţi Roşia Montană”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri”
Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri” Organizatorii AlbaFest 2026 au făcut public, în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026, un filmuleț de 2 minute și 34 de secunde care rezumă serile muzicale lungi de la AlbaFest 2026. „3 […]
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat o procedură de achiziție directă pentru executarea unor lucrări de reparații curente la birourile din sediul central. Invitația de participare nr. 77673 a fost aprobată de primarul Gabriel Pleșa joi, 25 iunie 2026, […]
VIDEO | INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate
INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate Un incendiu a izbucnit sâmbătă după amiază la Oiejdea. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu pe raza localității Oiejdea, a transmis ISU Alba, sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 16.42.. Este vorba despre un incendiu izbucnit la […]









