FOTO: Volei Alba Blaj – Vasas Obuda Budapesta 3-0 | Final de campanie europeană, cu a treia victorie în Liga Campionilor
Volei Alba Blaj a încheiat campania europeană, cu o victorie la Sibiu, scor 3-0 (25-23, 25-16, 25-21), contra
campioanei Ungariei, Vasas Obuda Budapesta, în ultimul meci din Grupa D a Ligii Campionilor.
Gruparea din „Mica Romă” a repurtat a treia victorie în această ediție, a doua consecutivă la Sibiu, după un meci în care a avut probleme doar în primul set.
*Ioana Baciu – MVP, pentru a treia oară
La finele jocului, Ioana Baciu, căpitanul echipei Volei Alba Blaj, a fost desemnat MVP-ul întâlnirii, fiind pentru a treia oară în actuala ediiție când voleibalista cucerește respectivul premiu.
Iarăși o asistență numeroasă, peste 1600 de spectatori, au asistat la acest duel european, remarcându-se elevii de la Colegiul „HCC” din Abrud (admirabil atașamentul fanilor din Apuseni) dar și un grup de 8 suporteri maghiari. Darko Zakoc a mizat în formula de start pe Ramona Rus și Sanja Popovic, preferând să o menajeze pe Ioana Baciu.
Prin acest parcurs (trei victorii și tot atâtea eșecuri), formația din “Mica Romă” a reușit al doilea cel mai bun rezultat din istoria celor patru prezențe în grupele întrecerii stelare, “vârful” fiind acum două sezoane (2017/ 2018) când a câștigat grupa și a jucat finala Final Four-ului de la București, obținând medaliile de argint.
*Suporteri de la „HCC” Abrud
Campioana României s-a clasat pe locul al treilea în Grupa D a Ligii Campionilor, la egalitate de puncte (9) și setaveraj (10-11) cu Nantes VB, departajarea fiind făcută pe baza raportului dintre punctele câștigate și punctele pierdute. Imoco Conegliano a câștigat grupa, acumulând 17 puncte (3-0 în ultimul joc, cu vicecampioana Franței), pe ultima poziție fiind Vasas Budapesta – cu un singur punct.
În meciul din Sala “Transilvania”, ce a avut o durată de 72 de minute, cele mai multe puncte pentru gruparea blăjeană au fost reușite de Bianka Buša (15), Sanja Gamma (13) și Nađa Ninković (10), din tabăra adversă remarcându-se Melanie Ambrosio (12 puncte) și Bernadett Dekany (10 puncte).
“Nu a fost ușor să le motivez pe fete pentru o partidă ce nu a avut miză, însă în cele din urmă am evoluat la nivelul adecvat, chiar dacă nu ne-am concentrat așa cum ar fi trebuit în anumite momente, pentru a reuși să învingem. Cu aceste două victorii consecutive i-am mulțumim pe fanii care au fost alături de noi și ne-au încurajat”, a spus antrenorul Darko Zakoc.
Blajul a început ezitant confruntarea, Obudo conducând în prima parte a setului, până la 8-5. Campioana României a revenit în forță s-a distanțat la 17–10, însă a urmat o nouă perioadă oscilantă, fapt ce le-a permis adversarelor să revină, să egaleze la 20 și apoi să preia conducerea cu 22-20. Simțind pericolul, Zakoc a trimis-o în teren pe Ioana Baciu, mutarea ce a avut efect imediat, iar cu 4 puncte consecutive Blajul a închis setul în al cărui final a avut emoții.
În următorul parțial, campioana României a dominat categoric, după ce a ridicat nivelul, astfel că adversareel nu au mai ținut ritmul, iar diferența a fost una confortabilă. Pe aceleași coordonate s-a jucat și ultimul set, în care reprezentanta României a forțat doar atât cât era nevoie, scorul strângându-se la un moment dat la 15-13 și 17-17. Egalitatea a persistat puțin timp, Blajul fructificând a doua minge de meci pe care a avut-o
Ieșită din calculele luptei pentru accederea în sferturile de finală ale întrecerii continentale, reprezentanta României și-a propus să încheie onorabil parcursul continental, miza fiind clasarea pe locul secund al grupei. În decembrie, în capitala țării vecine, echipa din “Mica Romă” s-a impus cu scorul de 3-1, obținând întâiul succes în cadrul grupei D.
Volei Alba Blaj: Femke Stoltenborg 5p – Nađa Ninković 10p, Bianka Buša 15p, Maja Aleksić 5p, Sanja Gamma 13p, Ramona Rus 3p – Silvija Popović (libero); au mai jucat: Ioana Baciu 8p, Aleksandra Cirović și Sanja Gommans. Antrenor Darko Zakoc.
Volei Alba Blaj are 9 victorii (7 consecutive) din 10 dispute în 2020 (un singur eșec, în Italia) și traversează o perioadă încărcată în privința programului. Asta întrucât, după jocurile cu Dinamo București și Vasas Obuda Budapesta, urmează disputele din Divizia A1 cu Știința Bacău (sâmbătă, în deplasare) și CSM Târgoviște (acasă, miercuri, 26 februarie)
[nggallery id=7734]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]
Talentatul Philip Pahone (Metalurgistul Cugir), la ASA Tg. Mureș, în pregătiri! CSM Unirea Alba Iulia, somn de voie în privința juniorilor din Alba!
Talentatul mijlocaș Philip Pahone (Metalurgistul Cugir) se pregătește în această perioadă cu divizizionara secundă ASA Târgu Mureș! P. Pahone (a împlinit 17 ani în 20 mai) va fi sub observație în săptămânile viitoare la ASA Târgu Mureș. Antrenorul Eusebiu Tudor a programat un cantonament de 3 săptămâni, la finele căruia se va pronunța în privința […]









