FOTO: Volei Alba Blaj, primită ca o campioană în „Mica Romă, de suporteri, după ce a devenit vicecampioană europeană
După ce a devenit vicecampioană europeană, reușind să dispute finala Final Four-ul Champions League, la București, cel mai bun rezultat din istoria voleiului românesc, Volei Alba Blaj s-a întors acasă, în „Mica Romă”.
Fetele de aur ale lui Darko Zakoc au fost întâmpinate de aproximativ 100 de suporteri, cu flori și fumigene tricolore, sloganul la modă fiind „suntem mândri de voi”, evenimentul petrecându-se în fața primăriei celei mai mici localități ce a avut reprezentantă în Final Four-ul Champions League și, bineînțeles, a avut și acel salut islandez preluat de Galeria „Legiunea XIII Gemina”. Au absentat Morales, Aquino, Memiș și Malesevic, însă a fost prezentă Marina Vujovic – libero-ul aflat în perioada de recuperare după intervenția chirurgicală la genunchi.
*Rotar: „Darko și echipa merită recunoștința noastră”
„Darko este omul în jurul căruia s-a creat performanță la Blaj, el este mândria noastră. Niciodată în istorie nu vom mai ajunge la acest nivel, vicecampionii Europei, un oraș cu 20.000 de locuitori și un buget de 10-12 ori mai mic decât al adversarilor. Darko și echipa sunt adevărații artizani ai succesului, noi doar le-am fost alături, merită recunoștința noastră„, a fost mesajul primarului Gheorghe Rotar.
Jucătoarele au transmis mesaje de mulțumire fanilor ce au făcut senzație în „Polivalentă”, au făcut poze cu blăjenii prezenți, acțiunea încheindu-se cu o poză de colecție în Piața 1848, în fața bustului lui IM Clain. După cea mai mare performanță a carierei, antrenorul Darko Zakoc a promis Blajului că în stagiunea viitoare încearcă să readucă titlul în Blaj.
Volei Alba Blaj a pierdut finala Final Four-ului Champions League de la București, dar „Mica Romă” a trăit momente unice în „Polivalenta” din Capitala României.
FOTO: Aurel ROȘIAN, Blaj
[nggallery id=5568]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria
Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria Rezultat excelent repurtat de „leuți”, LPS Sebeș Under 11 terminând pe locul 3 la un puternic turneu internațional de la Salzburg (Austria). Citește și: FOTO: LPS Sebeș, locul […]
FOTO: Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud
Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud Al doilea an la rând, echipa „Prietenii lui Dragoș” s-a impus la Memorialul „Dragoș Damian”, competiție fotbalistică de suflet, disputată în memoria fostului căpitan al formației Inter Ciugud, plecat premetur dintre noi […]
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7 Under 18! Șase victorii pentru formația albaiuliană
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7, Under 18, în Austria! Șase victorii pentru formația albaiuliană CSM Unirea-CSU Alba Iulia a realizat un rezultat excelent, echipa de rugby feminin în 7 a formației din Cetatea Marii Uniri impunându-se la categoria Under 18, la United World Games, competiția disputată în […]