Volei Alba Blaj-Dinamo Bucuresti48Volei Alba Blaj a pierdut cel de-al treilea meci din semifinale, primul programat în faţa propriilor fani cu scorul de 2-3. Deşi au fost foarte aproape de o victorie istorică, blăjencele au fost răpuse de ghinion, presiunea acestor meciuri spunându-şi cuvântul pe finalul partidei de la Blaj. Branko Gajic şi elevele sale au pregătit meciul extraordinar şi au câştigat primul set cu scorul de 25-20. Experimentata echipă a lui Dinamo a revenit în meci şi a pus stăpânire pe joc în cel de-al doilea set, pe care l-a câştigat cu emoţii 25-23. Războinicele sârbului Gajic nu au ţinut cont de valoarea adversarelor, participante în Champions League şi au câştigat cel de-al treilea set cu 25-18. Cu Salaoru, Collar şi Dudnic în formă mare Blajul a jucat de la egal la egal cu vicecampioana României, însă a pierdut setul al patrulea, scor 19-25. În setul de aur orice se putea întâmpla, însă elevele lui Branko Gajic au început perfect şi au ajuns la un moment dat la scorul de 13-7, unde nimeni nu se mai gândea la înfrângere. Pe fondul greşelilor personale, blăjencele au cedat teren şi Dinamo s-a impus neaşteptat în fieful din „Mica Romă”, scor 15-13 în ultimul set. „Este foarte, foarte ciudat. Pentru a patra oară suntem la egalitate cu Dinamo şi se întâmplă la fel să pierdem în setul decisiv. Nu ştiu ce se întâmplă, dar probabil ne este frică de victorie, având în vedere că am condus cu 13-7 şi am pierdut partida numai pe greşelile noastre. Aştept o victorie mâine şi un meci decisiv la Bucureşti. Am acum misiunea de a le recupera pe fete psihic. SUnt de părere că cine reuşete să îşi remonteze echipa psihic pentru meciul de mâine, acela va ieşi învingător. Este mai greu să jucăm acasă decât în deplasare pentru că dorim să practicăm un volei perfect din respect pentru fanii noştri” a declarat Branko Gajic după înfrângerea dramatică suferită în faţa echipei Dinamo Bucureşti.

*Setul de aur 13-15

În setul de aur, Volei Alba Blaj a început foarte bine, scor 2-1. Atmosferă incredibilă, 3-2 în sala „Timotei Cipariu”. Explozie de bucurie după punctul lui Collarr, 4-2. Dudnic face 6-3, iar banca lui Dinamo Bucureşti cere time-out. Toţi spectatorii prezenţi la meci sunt în picioare, scorul este 8-4 pentru Volei Alba Blaj. Vali Rusu face 9-4. Dinamo a schimbat liniile 9-6, atmosfera este incendiară în sala „Timotei Cipariu”. Salaoru face 10-6, la serviciu este Rusu. Minge în blocajul Blajului, 11-6. Ce punct reuşeşte Trombiţaş, 12-6 pentru Volei Alba Blaj, atmosfera este senzaţională, scorul este 13-7. Dinamo recuperează, 13-8. Oaspetele punctează, antrenorul Blajului cere time-out la scorul de 13-9. Minge în aut pentru Blaj, 13-10. Setul devine unul extrem de disputat, 13-12 pentru Blaj. Egalitate la 13, Dinamo a recuperat 6 puncte. Minge de meci pentru Dinamo, 13-14.

*Setul al patrulea 19-25

Dinamo face primul punct, 0-1. Busquets egalează cu o diagonală superbă, şi se face rapid 2-1 pentru Blaj. Gaură mare în blocajul gazdelor, 2-2. Salaoru iese din nou la rampă şi trimite o ghiluea de neatins, 3-2. Sala fierbe este 4-3 pentru Blaj. Egalitate la 4 în „Mica Romă”. Blocaj senzaţional al argentiniencei Busquets, 5-4. Dudnic punctează pentru 6-4. Dudnic realizează din nou un punct senzaţional, 7-5. Vali Rusu atinge fileu, 7-6 pentru trupa lui Gajic. 7-7 după o uşoară relaxare a gazdelor, însă Valentina Rusu punctează pentru 8-7, time-out tehnic. Medved salvează, iar Collar punctează pentru 9-7, sala este în picioare. 9-9 după două puncte consecutive ale dinamovistelor. 10-10 după un serviciu greşit al dinamovistelor. 12-10, a punctat Florencia Busquets, Dinamo cere time-out. 13-13 în „Mica Romă”, suspansul atinge cote înalte. Dinamo trece în avantaj, 13-14. Salaoru face un meci mare, 14-14. Elevele lui Gajic revin în avantaj, 15-14, însă bucureştencele egalează rapid. 15-16, time-out tehnic. Presiunea fanilor este insuportabilă. 16-16 după un serviciu în fileu a oaspetelor. Blocajul blăjan funcţionează extraordinar, 17-16. Egalitate la 17 la Blaj. Collar trage în fileu, 17-18 şi Gajic cere time-out. Minge în aut a blăjencelor, 17-19. După o minge extrem de disputată, 17-20, iar Gajic cere din nou timp de odihnă. Vali Rusu reuşeşte o execuţie de efect, iar scorul este 18-21. Blocaut pentru Volei Alba Blaj, 18-22. Galop al oaspetelor, 18-24, minge de set. Suspans prelungit, 19-24.

*Setul al treilea 25-18

1-1 după o minge grea salvată de volibalistele din Alba. Se face 1-2, Dinamo ataca pe toate liniile, însă Salaoru face un meci mare şi readuce egalitatea, 2-2. Dudnic punctează, iar sala este în exstaz. Dinamo restabileşte egalitatea, 3-3. 4-3 în „Mica Romă”. Baciu trage direct în aut şi este 5-3 pentru Blaj. Rapid scorul se face 6-3, iar Dinamo cere time-out. După timul de odihnă bucureştencele fac 6-4, însă blăjencele punctează rapid şi scorul este 7-4. Corjeauţeanu trage în forţă şi este 7-5, însă Florencia Busquets realizează un punct extraordinar pentru Volei Alba Blaj, 8-5 în sala „Timotei Cipariu”. 8-6, la serviciu experimentata Corjeuţeanu. Dinamo punctează rapid 8-7, iar în urma unui blocaut scorul ajunge la 8-8. Busquets plasează excelent, 9-8 pentru Blaj. 10-8, oaspetele cer blocaut, însă arbitrul păstrează decizia iniţială. 11-8, atmosfera este tot mai incendiară în sala din Blaj. 11-10 pentru trupa lui Gajic, după două puncte câştigate consecutiv de voleibalistele din capitală. 11-11, galeria simte momentul prost şi sala ia foc. Oaspetele realizează 4 puncte consecutiv, 11-12 pentru Dinamo. Serviciu în fileu, egalitate la 12. Trasor Vali Rusu, 13-12 pentru Blaj. Collar punctează pentru 14-12. Blocaj senzaţional pentru Volei Alba Blaj, 15-12. Collar îl forţează pe Constantin să ceară din nou time-out punctând pentru 16-12. Busquets la serviciu, blocaut pentru Dinamo, 16-13. Salaoru face 17-13 cu o minge senzaţională. Dudnic o copiază pe colega sa şi scorul este 18-13. DInamo realizează două puncte consecutiv, 18-15. Serviciu în aut, 19-15 pentru Blaj, suporterii pun presiune pe adversare, iar Vali Rusu face 20-15. Dudnic la serviciu, 21-15 pentru Volei Alba Blaj, toată sala este în picioare. Vacarm în vulcanul „Mica Romă”, 22-15 pentru favorite. 23-16 după blocajul experimentatei Luminiţa Trombiţaş. Minge de set pentru Volei Alba Blaj, 24-17. Salvează o minge dinamovistele, 24-18.

*Setul al doilea 23-25

Blajul a început bine şi cel de-al doilea set şi a punctat prin Collar, însă fetele lui Gajic au lăsat mai moale pedala de accelaraţie, dinamovistele reuşind să facă în scurt timp 8-3 în cel de-al doilea set al meciului 3 din semifinale. Time out în „Timotei Cipariu”. Blocajul vicecampioanelor funcţionează perfect, 3-9. Dinamo a făcut 10-3, iar Gajic a cerut timp de odihnă. Două puncte consecutive reuşite de Volei Alba Blaj prin Collar, 5-10. Scorul a devenit 6-11, a punctat Adriana Dudnic. 8-11 pentru Dinamo, iar Constantin a cerut time-out.  Serviciu perfect pentru Dudnic, 9-11 iar sala este în delir. Se duc lupte grele la fileu, iar Blajul face scorul 10-11. Egalitate, 12-12 după o revenire in extremis a voleibalistelor lui Branko Gajic. Dinamo face repede 13-12, însă serviciul bucureştencelor nu este unul pe măsură, 13-13 în „Mica Romă”. Corjeuţeanu reuşeste punctul de 14-13 pentru formaţia sa. 13-16 pentru Dinamo, time-out tehnic. Punct extrem de disputat, 14-16 pentru Dinamo. Trasor direct în aut al dinamovistelor 15-16. Marcovici punctează rapid pentru echipa sa, 15-17. Salaoru face 16-17. Blocaut Dinamo, 17-17, sala fierbe. 17-18 după un punct lung, însă Collar demonstrează că este maestră la fileu şi trage pentru 18-18. Bâlbială în urma serviciului lui COllar, iar Volei Alba Blaj conduce pentru prima dată în setul al doilea, 19-18. 20-18 face echipa lui Gajic, iar banca lui Dinamo cere time-out. Punct pentru Dinamo, 20-19. Din nou egalitate în sala „Timotei Cipariu”, la 20-20, antrenorul sârb al Blajului cere timp de odihnă. Blocajul echipei din capitală îi aduce acesteia din nou conducerea pe tabelă, 20-21. Se face imediat 20-22, iar spectatorii simt momentul de cumpănă şi îşi încurajează favoritele. Adriana Dudnic punctează pentru 21-22. Egalitata în sala din Blaj, 22-22. O minge care atinge blocajul blăjan, iese afară, 22-23 pentru Dinamo. Blajul nu se predă, Salaoru face 23-23. Minge de set pentru Dinamo, 23-24.

Primul set 25-20

Baciu blocată, 1-0 Blaj. Egalează Marcovici, care serveşte în aut. Vali Rusu o blochează iar pe Baciu. Baciu a atacat în fileul şi e 4-1. Corjeuţanu a ratat preluarea. Time-out cerut de Dinamo. Zarkova face punct, preluare rataă şi Zarkova duce scorul la 5-2. Collar blocată şi vizitatoarele egalează 5-5. Serviciu în fileu Collar şi iar egalitate. Collar atacă din linia a doua, dar afară 6-7. Dudinc bloc-out si serveşte 8-7. Baciu restabileşte egalitatea. Salaoru servită excelent de Trombiţaş. Marcovici închisă de Salaoru şi Busquets. Corjeuţanu face punct 10-9. Busquets bloc-out 11-9. Baciu 11-10. Serviciul as Salaoru 13-10. Collar trage în aut şi iar scorul e strâns 14-13. Salaoru devastatoare. Collar plasează şi e 17-13. Replică Zarkova, Baciu greşte serviciul. Zarkova bloc-out. Din nou bulgăroaica prinde terenul, dar greşeşte Ativi 19-16. Trombiţaş plasează superb. Busquets 21-18. Time-out Dinamo. Collar bloc-out, dinamovistele protestează. Blocaj Collar şi minge de set 24-20

Echipa oaspete a cedat primul serviciu gazdelor pentru a putea alege terenul. Cum era de anticipat, Dinamo BUcureşti a dorit să înceapă meciul în sectorul în care nu se află galeria „Legiunea a XIII-a Gemina”.

Iată cele două echipe:

Volei Alba Blaj, antrenor Branko Gajic: Adina Salaoru, Adriana Dudnic, Luminiţa Trombiţaş, Katia Medved (libero), Valentina Rusu, Maia Collar, Florencia Busquets. Rezerve: Adina Stanciu, Denisa Viloiu, Mika Kijakova, Ramona Rus, Roxana Ivanof.

Dinamo Bucureşti, antrenor Marian Constantin: Diana Nenova, Alida Marcovici, Tzvetelina Zarkova, Ioana Baciu, Nicoleta Manu (libero), Maria Karakasheva, Mirela Corjeuţeanu. Rezerve: Liana Smarandache, Olga Ativi, Diana Cărbuneanu, Daniela Mincă.

Tehnicianul echipei Volei Alba Blaj, Branko Gajic are întreg lotul la dispoziţie pentru cea de a treia manşă a semifinalelor, Roxana Ivanof revenind în sânul echipei după ce a suferit o accidentare care a împiedicat-o să trăiască din teren prima victorie din acest sezon obţinută în faţa echipei DInamo Bucureşti.

[nggallery id=1394]

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]