Curier Județean

FOTO: Vinerenii l-au comemorat pe dr. Ioan Mihu, la 90 de ani de la moartea sa. Slujbă religioasă și simpozion aniversar, organizate de Primăria Cugir și Societatea Culturală ,,Vinereana!”

Ioana Oprean

Publicat

în

Alături de autoritățile publice locale din Cugir și de membri ai Societății Culturale ,,Vinereana”(gazdele evenimentului), istorici(din județ și din afara acestuia), oameni de cultură, politicieni, reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe, directori de instituții școlare, numeroși foști și actuali profesori, au țiut să participe duminică, la Școala Gimnazială din Vinerea la Simpozionul științific, dedicat împlinirii a 90 de ani de la moartea dr. Ioan Mihu.

Un eveniment de marie emoție și recunoaștere dedicat evocării personalității celui care a contribuit la coagularea tuturor eforturilor pentru emanciparea economică, culturală, socială și politică a românilor. Manifestarea a debutat la ora 11:00, în cimitirul Ortodox din localitate, unde a avut loc un parastas de pomenire la mormântul ilustrului înaintaș dr. Ioan Mihu, după care, la sala de sport a instituției locale de învățănt a început Simpozionul aniversar intitulat: ,,90 de ani de la moartea dr. Ioan Mihu”(1854 – 1927).

După cuvântul de deschidere rostit de primarul Cugirului, Adrian Teban au avut loc alocuțiuni și prezentări de lucrări științifice. Astfel, . Ioachim Lazăr, de la Muzeul Civilizației dacice și romane Deva a vorbit despre ,,Confiscarea de către regimul communist a donației dr. Ioan Mihu către Mitropolia din Sibiu”, iar dr. Mihai Căstăian – Muzeul de Etnografie și Artă populară Orăștie a prezentat conferința cu tema: ,,Dr. Ioan Mihu stindardul luptei de emencipare natională”

De o mar atenție s-a bucurat prezentarea făcută de Insp. Princip. dr. Nicolae Bolea – Seminarul Teologic Ortodox ,,Sfântul Simion Ștefan”, din Alba Iulia, care a vorbit în cuvinte de o mare sensibilitate despre Dr.Ioan Mihu, ca despre un bun român și un bun creștin”. Venit tocmai din capital țării, dr. Ioan Drăgan – director la Arhivele Naționale ae României – București, a vorbit pe larg despre  ,,Destinul averii dr -ului Ioan Mihu” Prof. dr. Valentin Orga – prof. la Universitatea ,,Babeș Bolyai” și director la Biblioteca Centrală Universitară Cluj- Napoca a ținut prelegera: ,,Dr. Ioan Mihu, membru al grupului neoactivist de la Orăștie”.

După cum avea sa sublinieze președintele Societății Culturale ,,Vinereana”, ing. Dorin David, marele deziderat al autorităților locale din Cugir împreună cu Societatea Culturală ,,Vinereana” este acela de a realiza la Vinerea o casă memorială dr. Ioan Mihu. Au mai luat parete la eveniment, președintele Pro Cugir, Aurel Voicu, Dragomir Vlonga, cel care a realizat marșul pe bicicletă de la Alba Iulia la București pentru realizarea Monumentului Unirii, Ioan Străjan – directorul revistei Daco – România, directorul general al S.C. Uzina Mecanică Cugir S.A. ing Mircea Trifan, consilierul județean Dan Cherecheș, părinții parohi: Adrian Cebotari și Andrei Dănilă(ambii din Vinerea), consilierii locali Ioan Ferchean, Mircea Simu și Laurențiu Duma, directoarea casei de Cultură din Cugir, Rodica Florea, urmași ai familiei Ioan Mihu, cetățeni ai localității.

Constantin PREDESCU

[nggallery id=4276]

 

Salvează

Salvează

Salvează

Salvează


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Când va fi sfințită noua biserică din Pănade: Poartă hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” și „Fericiții Episcopi Martiri”. PROGRAMUL celebrării

Ioana Oprean

Publicat

în

Când va fi sfințită noua biserică din Pănade: Poartă hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” și „Fericiții Episcopi Martiri”. PROGRAMUL celebrării Comunitatea greco-catolică din Pănade, Protopopiatul Blaj, se pregătește să trăiască, duminică, 5 iulie 2026, unul dintre cele mai importante momente din istoria sa recentă: sfințirea noii biserici cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” […]

Citește mai mult

Curier Județean

Ștrandul din Zlatna va fi transformat radical: Hotel de 3 stele, centru SPA și piscină cu apă sărată. Aviz de mediu pentru proiect

Ioana Oprean

Publicat

în

Ștrandul din Zlatna va fi transformat radical: Hotel de 3 stele, centru SPA și piscină cu apă sărată. Aviz de mediu pentru proiect Direcția Județeană de Mediu Alba a anunțat luarea deciziei etapei de încadrare, fără evaluarea impactului asupra mediului, în cadrul procedurii de evaluare a impactului asupra mediului, pentru proiectul „Reabilitare și amenajare spații […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri”

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri” Organizatorii AlbaFest 2026 au făcut public, în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026, un filmuleț de 2 minute și 34 de secunde care rezumă serile muzicale lungi de la AlbaFest 2026. „3 […]

Citește mai mult