FOTO, VIDEO| Ziua Pomenirii Morților 2023: Mii de candele au luminat cimitirul din Alba Iulia, pentru sufletele celor trecuți la cele veșnice
FOTO, VIDEO| Ziua Pomenirii Morților 2023: Mii de candele au luminat cimitirul din Alba Iulia, pentru sufletele celor trecuți la cele veșnice
Cimitirul din municipiul Alba Iulia era, în seara de sâmbătă, 4 noiembrie, luminat de mii de candele aprinse de credincioși pentru sufletele celor dragi trecuți la cele veșnice.
În Biserica Ortodoxă, tradiția a stabilit, conform hotărârii Sfântului Sinod, ca în prima sâmbătă după 1 noiembrie să fie pomeniți cei adormiți și asta deoarece pentru noi, sâmbătă are această semnificație, cu nădejdea Învierii, Învierea celor adormiți, pentru că sâmbăta, Hristos a pogorât la Iad și a ridicat din mormânt și a scos din Iad pe toți cei stăteau și așteptau nădejdea Învierii.
Sărbătoarea Tuturor Sfinţilor îşi are originea în practica Bisericii din Antiohia, care chiar din primele veacuri (secolul IV) ale creştinătăţii îi celebra pe toţi martirii cunoscuţi şi necunoscuţi. Referiri la această sărbătoare se regăsesc la Sfântul Vasile cel Mare care în omiliile (predicile) sale vorbeşte şi despre Sfinţii Martiri prăznuiţi în prima duminică după Rusalii.
Luminația este o sărbătoare romano-catolică și a devenit populară în rândul credincioșilor din perioada în care Transilvania a făcut parte din Imperiul Austro-Ungar. Era sărbătorită de către credincioșii din această zonă. A fost preluată apoi și din cei din Banat și Maramureș.
Ziua de 1 noiembrie era trecută în calendarul romano-catolic ca Ziua Tuturor Sfinților. Pe 2 noiembrie erau pomeniți cei trecuți la cele veșnice.
Acum, pomenirea sufletelor celor trecuți în neființă se face în seara de 1 noiembrie.
Ziua Morților a fost preluată și de ortodocși, care au făcut unele adaptări regionale, dar și de către luterani, calvini și unitarieni. Luminația se sărbătorește acum în Transilvania, Banat și Maramureș, indiferent de religie.
Conform credinței populare, în noaptea de 1 noiembrie se deschid porțile dintre lumea celor vii și a celor morți, iar sufletele adormiților se întorc în lumea celor vii.
În seara de 1 noiembrie, preotul vine în cimitir pentru a ține slujba de pomenire.
Înainte de slujbă, credincioșii au grijă să curețe mormintele celor dragi trecuți la cele veșnice și le împodobesc cu flori, mai ales cu crizanteme și coronițe de brad. Aceștia așază lumânări pe morminte pentru a le lumina calea celor adormiți.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat
Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]
VIDEO | STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante
STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală. Primăria Alba Iulia are cu conturile blocate și este executată silit pentru suma de […]
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]








