FOTO, VIDEO. ”Tropote în Țara Vinului 2016”: Peste 1.000 de persoane au asistat la concursuri hipice, de călărie și tracțiune, la Alba Iulia. Câștigătorii
Peste 1.000 de persoane au participat, duminică, la Sărbătoarea ”Tropote în Țara Vinului”, organizată la marginea municipiului Alba Iulia, ce a avut ca principală atracție concursurile hipice, de viteză și tracțiune, la care au fost înscriși peste 50 de participanți cu cai din propriile gospodării.
Evenimentul ”Tropote în Țara Vinului” se află la XV-a ediție și s-a desfășurat în Poligonul Jandarmeriei de la Micești, într-o zi cu cer senin, soare și temperaturi de primăvară-vară.
La primul concurs, călărie-viteză, s-au întrecut 25 de concurenți pe un traseu de jumătate de kilometru, delimitat de mai multe stegulețe care formau un oval în interiorul căruia participanții nu aveau voie să calce, deoarece riscau să fie penalizați sau descalificați. În finala acestui concurs s-au calificat trei călăreți, care s-au confruntat în aplauzele și uralele spectatorilor. Premiul întâi a fost câștigat de Iulian Miron, premiul II de Marius Pop, iar premiul III a fost obținut de Sergiu Groza.
La al doilea concurs, de tracțiune, au participat 27 de concurenți, iar caii lor au fost puși să tragă o căruță, încărcată cu nisip, ce a avut o greutate de circa 1,5 tone, pe o distanță de 100 de metri cu o diferență de nivel de circa 2,5 metri. Unii cai au fost puși în mare
dificultate, nereușind să se miște din loc din cauza greutății atelajului, iar alții au rupt hamul. Câștigătorii au fost desemnați în funcție de timpul în care au ajuns la sosire. Premiul I a fost luat de Vasile Ursu, locul II de către Dan Adam, iar premiul al treilea a fost dat lui Laurențiu Ursu.
În cadrul sărbătorii, spectatorii au votat cel mai frumos cal, acesta fiind al concurentului Dan Felea.
Toţi participanții au primit cadouri de la organizatori – PNL Alba Iulia împreună cu organizația de tineret -, iar ocupanții podiumului au fost recompensați și cu premii în bani și cereale.
Între probe, spectatorii s-au întreținut cu grătare, mici, bere și muzică populară.
Concursul de tracțiune a fost foarte greu, a spus unul dintre spectatori, care a apreciat că animalele nu au fost biciuite.
”Am văzut, participanții nu aveau voie să biciuiască sau să lovească în vreun fel animalele la concursul de tracțiune, pentru a le forța astfel să ajungă mai repede la linia de sosire. Asta a fost bine”, a spus corespondentului Mediafax un spectator, întrebat cum i s-a părut manifestarea.
Un bărbat a declarat că i-a plăcut mai mult concursul de viteză deoarece a testat și abilitățile participanților.
La concurs au participat proprietari de cai din mai multe comune și orașe, iar spectatorii au venit din tot județul.
[nggallery id=2768]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








