FOTO, VIDEO: “Steagul Unirii Diasporei cu țara “ ajunge pe 1 Decembrie la Alba Iulia. Un banner cu 100 de stegulețe din țările un trăiesc români, însoțește tricolorul
“Steagul Unirii Diasporei cu țara “ ajunge pe 1 Decembrie la Alba Iulia. Un banner cu 100 de stegulețe din țările un trăiesc români, însoțește tricolorul.
„Venim la Alba Iulia pe 1 Decembrie cu “ STEAGUL UNIRII DIASPOREI CU ȚARA “ și bannerul pe care sunt cusute 100 de țări unde se află românii noștri la muncă!
Am dori din suflet “ UNIREA ÎN DIVERSITATE “ cât mai rapidă a românilor de peste tot și avem nevoie de cât mai mare chemare!”, scrie pe pagina de facebook a evenimentului.
Steagul Unirii Diasporei cu România a fost conceput în cadrul proiectului de organizare a Marșului Centenarului, de la München!
Rolul și obiectivul lui este UNIREA tuturor forțelor diasporene în lupta pentru înlăturarea de la putere a clasei politice actuale, pentru nerespectarea programelor de guvernare, corupție și incompetență.
Tricolorul a fost realizat manual, concentrând mult sacrificiu, dragoste și abnegație, de către Elena Preser, din Ancona, Italia.
https://www.youtube.com/watch?v=eKJPF81aHAU&feature=youtu.be
Are lungimea de 7,5 metri și lățimea de 4,5 metri. Pe mijloc este inscripționat Romania 1918-2018: „Este suficient de amplu pentru a ne strânge pe toți în jurul său, fiecare cu gândurile și speranțele sale, suficient de încărcat cu emoția evenimentului celebrării a 100 de ani de ROMÂNIA, pentru a ne uni!
Tricolorul Unirii, așa cum l-am intitulat noi din DUAR, va fi prezent la ALBA IULIA pe 1 Decembrie, locul unde s-a scris istoria Unirii, locul înfăptuirii unui vis!”, spun românii din diasporă.
Tricolorul va fi în compania Cristinei Rădulescu, strănepoata celei ce a țesut steagul moților în 1918, Valeria Andres. Alături de Cristina vor fi și alți membri DUAR, cetățeni simpli și activi, cu dragoste de patrie! O să-i cunoașteți personal la Alba Iulia, alături de “Steagul Unirii Diasporei cu țara“.
Călătoria “Steagului Unirii Diasporei cu Țara” va continua peste tot în lume, acolo unde trăiesc comunități de români.
Va fi însoțit de jurnalul său, în care fiecare poate să scrie impresii despre unire și despre locul prin care trece tricolorul.
Banner-ul cu cele 100 de stegulețe ale statelor lumii unde trăiesc comunități de români, însoțește tricolorul.
„Alba Iulia este primul oraș din România unde poposesc pe 1 Decembrie, periplul și rolul Steagului și nu se va opri până când ne va uni pe toți pentru îndeplinirea obiectivului nostru, UNIREA ÎN DIVERSITATE!
Români haideți să ne luăm țara înapoi! Veniți la UNIRE! Costumele populare din regiunea voastră și tricolorul sunt armele cele mai demne pe care le putem purta pe 1 Decembrie, bine-nțeles și multă dragoste de țara! Vă așteptăm cât mai numeroși!”, spun inițiatorii proiectului.
[nggallery id=6492]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








