FOTO, VIDEO: “Steagul Unirii Diasporei cu țara “ ajunge pe 1 Decembrie la Alba Iulia. Un banner cu 100 de stegulețe din țările un trăiesc români, însoțește tricolorul
“Steagul Unirii Diasporei cu țara “ ajunge pe 1 Decembrie la Alba Iulia. Un banner cu 100 de stegulețe din țările un trăiesc români, însoțește tricolorul.
„Venim la Alba Iulia pe 1 Decembrie cu “ STEAGUL UNIRII DIASPOREI CU ȚARA “ și bannerul pe care sunt cusute 100 de țări unde se află românii noștri la muncă!
Am dori din suflet “ UNIREA ÎN DIVERSITATE “ cât mai rapidă a românilor de peste tot și avem nevoie de cât mai mare chemare!”, scrie pe pagina de facebook a evenimentului.
Steagul Unirii Diasporei cu România a fost conceput în cadrul proiectului de organizare a Marșului Centenarului, de la München!
Rolul și obiectivul lui este UNIREA tuturor forțelor diasporene în lupta pentru înlăturarea de la putere a clasei politice actuale, pentru nerespectarea programelor de guvernare, corupție și incompetență.
Tricolorul a fost realizat manual, concentrând mult sacrificiu, dragoste și abnegație, de către Elena Preser, din Ancona, Italia.
https://www.youtube.com/watch?v=eKJPF81aHAU&feature=youtu.be
Are lungimea de 7,5 metri și lățimea de 4,5 metri. Pe mijloc este inscripționat Romania 1918-2018: „Este suficient de amplu pentru a ne strânge pe toți în jurul său, fiecare cu gândurile și speranțele sale, suficient de încărcat cu emoția evenimentului celebrării a 100 de ani de ROMÂNIA, pentru a ne uni!
Tricolorul Unirii, așa cum l-am intitulat noi din DUAR, va fi prezent la ALBA IULIA pe 1 Decembrie, locul unde s-a scris istoria Unirii, locul înfăptuirii unui vis!”, spun românii din diasporă.
Tricolorul va fi în compania Cristinei Rădulescu, strănepoata celei ce a țesut steagul moților în 1918, Valeria Andres. Alături de Cristina vor fi și alți membri DUAR, cetățeni simpli și activi, cu dragoste de patrie! O să-i cunoașteți personal la Alba Iulia, alături de “Steagul Unirii Diasporei cu țara“.
Călătoria “Steagului Unirii Diasporei cu Țara” va continua peste tot în lume, acolo unde trăiesc comunități de români.
Va fi însoțit de jurnalul său, în care fiecare poate să scrie impresii despre unire și despre locul prin care trece tricolorul.
Banner-ul cu cele 100 de stegulețe ale statelor lumii unde trăiesc comunități de români, însoțește tricolorul.
„Alba Iulia este primul oraș din România unde poposesc pe 1 Decembrie, periplul și rolul Steagului și nu se va opri până când ne va uni pe toți pentru îndeplinirea obiectivului nostru, UNIREA ÎN DIVERSITATE!
Români haideți să ne luăm țara înapoi! Veniți la UNIRE! Costumele populare din regiunea voastră și tricolorul sunt armele cele mai demne pe care le putem purta pe 1 Decembrie, bine-nțeles și multă dragoste de țara! Vă așteptăm cât mai numeroși!”, spun inițiatorii proiectului.
[nggallery id=6492]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]









