FOTO-VIDEO: Spectacol de senzaţie în Cetatea Alba Carolina. Un turist arădean a aflat „pe viu” cum e să fii legionar în Garda Romană iar uliul Gusti a aterizat…în capul unei doamne
Legiunea a XIII-a Gemina şi Lupii Apoulonului au făcut spectacol de senzaţie şi în această vineri în Cetatea Alba Carolina, prin demonstraţiile militare, lupte, poveşti dar şi o demonstraţie de dresaj cu cel mai recent „membru” al trupei de daci, uliul şorecar, Gusti. Aşa cum se întâmplă de fiecare dată, aceştia au fost admiraţi de sute de albaiulieni şi turişti, veniţi să-i vadă şi să asiste la lecţia lor de istorie vie.
După o paradă desfăşurată pe traseul Muzeul Naţional al Unirii, Poarta a III-a şi pietonala Mihai Viteazul, în care renactorii albaiulieni, romani şi daci, au scandat lozinci victorioase făcând ca Cetatea să răsune de strigătul lor, urmaţi de mulţimea de albaiulieni şi turişti, aceştia s-au oprit pe platoul de la Poarta a IV-a, unde a început adevăratul spectacol.
Istoricul Tudor Roşu, în personajul împăratului Hadrian şi Liviu Zgârciu, guvernatorul Daciei, au fost cei care, cu mult umor, le-au oferit celor prezenţi detalii despre istoria celor două trupe şi armele cu care aceştia se luptau în „vremea lor”.
Un turist arădean, „noul recrut” în Legiunea a XIII-a Gemina
După ce publicul a aflat ce echipamente şi arme au în dotare soldaţii romani şi daci, a urmat un moment ce a implicat unul dintre spectatori. Abel, un turist venit să viziteze Cetatea, a avut ocazia să testeze pe propria piele cum e să fii legionar în Garda Romană de la Apulum. Pentru a fi cu adevărat soldat roman, acesta a primit şi un nume latin, Abelus, iar după ce şi-a luat lorica şi scutul, acesta a fost disciplinat de către centurionul trupei. A primit instrucţiuni despre mişcări dar şi despre comenzile latineşti precum „move”, „gladium clina”, „scuta capere” sau „agladium”.
Plin de emoţii, dar în acelaşi timp entuziasmat că l-au ales pe el, tânărul a făcut tot posibilul să demonstreze că poate face parte din trupă, stârnind zâmbete pe buzele celor prezenţi în momentele în care nu ştia exact ce urmează. Momentul tensionat pentru el a fost la final, când dacii au năvălit asupra lui, dar a ieşit nevătămat dintre ei, publicul aplaudându-l pentru curajul lui.
Uliul şorecar Gusti – vedeta serii
Un alt moment, de care s-a bucurat în special cei mici, a fost demonstraţia cu uliul şorecar din trupa dacilor, Gusti. În linişte deplină, pentru a nu dezorienta uliul, cei prezenţi au putut vedea cum Gusti execută comenzile stăpânului său, Ionuţ Cergău.
Uliul şorecar a făcut „ravagii” printre spectatori, atunci când şi-a făcut rondul pe deasupra lor. Gusti a aterizat de două ori şi pe lângă… O dată… în capul unei doamne şi a doua oară printre cei mai mici dintre spectatori, care deşi s-au speriat puţin şi-au revenit repede, fiind entuziasmaţi că l-au putut vedea şi admira de aproape.
Nu au lipsit din cadrul spectacolului nici demonstraţiile de luptă. Pe reprize, la semnalul spectatorilor „pugnate” câte un dac şi un roman s-au luptat pe bune, spre deliciul celor prezenţi.
Un alt spectacol cu surprize va avea loc vinerea viitoare, de la ora 19.00, în Cetatea Alba Carolina.
[nggallery id=2015]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești