Ştirea zilei

FOTO, VIDEO. Soția premierului a cântat în Muzeul Principia din Alba Iulia. Ministrul Justiției, Raluca Prună, a venit la spectacol

Dragoş Suciu

Publicat

în

Valerie Cioloş-Villemin, soţia premierului Dacian Cioloş, a cântat sâmbătă seara, în muzeul Principia din Alba Iulia, cu ocazia evenimentului ”Gala Academiei Doamnelor”, la care au participat și actrița Oana Pellea și ministrul Justiției, Raluca Pruncă.spectacol-valerie-ciolos-la-alba-iulia21

Soția premierului Dacian Cioloș a cântat mai bine de 30 de minute în muzeul roman din Cetatea Alba Carolina, concertul său având loc după un discurs emoționat al actriței Oana Pellea, care a vorbit despre ”Arta de a fi femeie”.

La jumătatea evenimentului a ajuns și ministrul Justiției, Raluca Prună, care a declarat presei la final că se află într-o vizită privată la Alba Iulia și vrut să vină la acest spectacol.

Întrebată dacă a venit să o susțină pe soția premierului, Raluca Prună a spus că și pentru a o susține, însă nu crede că ”un artist minunat ca Valerie Cioloș”, are nevoie de susținerea ei, precizând că a mai văzut-o cântând.

spectacol-valerie-ciolos-la-alba-iulia05Raluca Pruncă a privit-o cu atenție și admirație pe soția premierului, pe toată durata concertului, aplaudând la finalul fiecărei piese.

Valarie Cioloș a spus după concert că s-a simțit ”foarte susținută și iubită” la Alba Iulia. Fiind întrebată ce gen muzical cântă, Valerie a spus că nu știe cum se numește această muzică.

”E un cântec de suflet, nu știu genul, dacă găsiți o definiție să-mi spuneți că vreau să știu”, a spus soția premierului.

Ea a declarat, fiind întrebată în ce proiecte mai face parte, că ar vrea să se implice mai mult în achiziționarea sculpturii ”Cumințenia spectacol-valerie-ciolos-la-alba-iulia02Pământului”.

La final, ea a povestit cu spectatorii și s-a fotografiat cu ei.

Soția premierului a mai cântat în aprilie la Alba Iulia pentru achiziționarea operei lui Constantin Brâncuși.

”Gala Academiei Doamnelor” a fost un eveniment plin de sunet și culoare, la doi ani de la demararea proiectului ”Academia Domelor”. În program au fost incluse momente artistice, concerte la nai, flaut sau pian și premierea mai multor oameni care au ajutat comunitatea.

Centrul de Resurse – Academia Doamnelor Alba Iulia a fost înfiinţat în baza unui proiect finanţat de Uniunea Europeană prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane şi funcţionează ca structură a Primăriei municipiului Alba Iulia. Prin proiectul „Centru de Resurse – Academia Doamnelor Alba Iulia”, care a fost implementat pe o durată de 18 luni, au fost organizate cursuri de formare profesională şi de specializare/perfecţionare la care au participat 608 persoane. Patru dintre acestea au demarat o afacere pe cont propriu.

[nggallery id=2841]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie Elevii care au susținut miercuri, 24 iunie 2026, proba scrisă la matematică la Evaluarea Națională 2026 au primit varianta numărul 1. Testarea a început la ora 09:00 și se încheie pentru majoritatea elevilor la ora 11:00. Elevii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători Conflictul Primăria Alba Iulia-STP a ajuns în faza pe ordonanță președințială. Primăria Alba Iulia a formulat la Tribunalul Alba o cerere de ordonanță președințială. Prin ordonanța președințială, potrivit informațiilor ziarulunirea.ro, Primăria Alba Iulia, prin primarul Gabriel […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]

Citește mai mult