FOTO, VIDEO| Sistem inovativ de eficiență energetică la Căminul pentru persoane vârstnice Alba Iulia. Finanțare nerambursabilă de 1.1 milioane euro
FOTO, VIDEO| Sistem inovativ de eficiență energetică la Căminul pentru persoane vârstnice Alba Iulia. Finanțare norvegiană de 1.1 milioane euro
Joi 20 octombrie, la Alba Iulia, este prezentă o delegație din partea Ambasadei Norvegiei în România și din partea Innovation Norway. Această vizită se realizează în contextul implementării proiectului „Eficiență energetică și confort sporit în cadrul Căminului rezidențial pentru persoane vârstnice din Alba Iulia“ unde Municipiul Alba Iulia este beneficiar.
Prin intermediul acestui proiect, la nivelul Căminului va fi pus în funcțiune un sistem inovativ, eficient, confortabil, reversibil, durabil și prietenos cu mediul înconjurător. Soluția tehnică de eficiență energetică dezvoltată prin proiect la Căminul pentru persoane vârstnice va asigura conectivitatea între pompele de căldură instalate prin proiect și panourile fotovoltaice cu care este deja dotată clădirea.
„Ne aflăm la Căminul pentru persoane vârstnice Alba Iulia, o clădire mare, care este în top 3 clădiri energofobe din cele pe care le avem în proprietate. Tocmai de aceea aici se impunea o soluție, tocmai pentru că știm ce s-a întâmplat pe piața energiei, cu costurile, în acest an. Am identificat o soluție bazată pe pompe de căldură și în perioada de iarnă vom porni achiziția, iar în primăvară vrem să pornim construcția efectivă astfel încât iarna viitoare să avem această investiție făcută. Ne bucurăm că partenerii norvegieni aduc această sumă considerabilă, de 1.1 milioane de euro și cu o cofinanțare a noastră reușim să rezolvăm una din marile probleme ale municipiului Alba Iulia”, a spus Primarul Gabriel Pleșa.
Au participat reprezentanți ai instituțiilor și organizațiilor din Norvegia care gestionează proiecte de mediu și eficiență energetică, de la instituții și organizații cu atribuții în domeniile energie și mediu. De asemenea, vor fi prezenți reprezentanți din partea echipei Innovation Norway România, de la Ambasada Norvegiei în România, reprezentanți ai Ministerului Mediului și Ministerului Energiei din României, dar și echipa Primăriei Alba Iulia, care a identificat și accesat sursa de finanțare pentru proiectul „Eficiență energetică și confort sporit în cadrul Căminului rezidențial pentru persoane vârstnice din Alba Iulia“, aflat în derulare.
Beneficiile investiției, în cifre:
• aproape 30.000 euro/an-reducere costuri la facturile de gaz și energia electrică ale clădirii
• 69% reducerea consumului cu energie finală
• 175 tone CO2/an-reducerea emisiilor de CO2/an
• 85%-100% din cantitatea de energie termică produsă de sistemul geotermal- valorificată în regim de autoconsum
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare
Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]










