FOTO, VIDEO| Sistem inovativ de eficiență energetică la Căminul pentru persoane vârstnice Alba Iulia. Finanțare nerambursabilă de 1.1 milioane euro
FOTO, VIDEO| Sistem inovativ de eficiență energetică la Căminul pentru persoane vârstnice Alba Iulia. Finanțare norvegiană de 1.1 milioane euro
Joi 20 octombrie, la Alba Iulia, este prezentă o delegație din partea Ambasadei Norvegiei în România și din partea Innovation Norway. Această vizită se realizează în contextul implementării proiectului „Eficiență energetică și confort sporit în cadrul Căminului rezidențial pentru persoane vârstnice din Alba Iulia“ unde Municipiul Alba Iulia este beneficiar.
Prin intermediul acestui proiect, la nivelul Căminului va fi pus în funcțiune un sistem inovativ, eficient, confortabil, reversibil, durabil și prietenos cu mediul înconjurător. Soluția tehnică de eficiență energetică dezvoltată prin proiect la Căminul pentru persoane vârstnice va asigura conectivitatea între pompele de căldură instalate prin proiect și panourile fotovoltaice cu care este deja dotată clădirea.
„Ne aflăm la Căminul pentru persoane vârstnice Alba Iulia, o clădire mare, care este în top 3 clădiri energofobe din cele pe care le avem în proprietate. Tocmai de aceea aici se impunea o soluție, tocmai pentru că știm ce s-a întâmplat pe piața energiei, cu costurile, în acest an. Am identificat o soluție bazată pe pompe de căldură și în perioada de iarnă vom porni achiziția, iar în primăvară vrem să pornim construcția efectivă astfel încât iarna viitoare să avem această investiție făcută. Ne bucurăm că partenerii norvegieni aduc această sumă considerabilă, de 1.1 milioane de euro și cu o cofinanțare a noastră reușim să rezolvăm una din marile probleme ale municipiului Alba Iulia”, a spus Primarul Gabriel Pleșa.
Au participat reprezentanți ai instituțiilor și organizațiilor din Norvegia care gestionează proiecte de mediu și eficiență energetică, de la instituții și organizații cu atribuții în domeniile energie și mediu. De asemenea, vor fi prezenți reprezentanți din partea echipei Innovation Norway România, de la Ambasada Norvegiei în România, reprezentanți ai Ministerului Mediului și Ministerului Energiei din României, dar și echipa Primăriei Alba Iulia, care a identificat și accesat sursa de finanțare pentru proiectul „Eficiență energetică și confort sporit în cadrul Căminului rezidențial pentru persoane vârstnice din Alba Iulia“, aflat în derulare.
Beneficiile investiției, în cifre:
• aproape 30.000 euro/an-reducere costuri la facturile de gaz și energia electrică ale clădirii
• 69% reducerea consumului cu energie finală
• 175 tone CO2/an-reducerea emisiilor de CO2/an
• 85%-100% din cantitatea de energie termică produsă de sistemul geotermal- valorificată în regim de autoconsum
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]









