FOTO, VIDEO| Sistem inovativ de eficiență energetică la Căminul pentru persoane vârstnice Alba Iulia. Finanțare nerambursabilă de 1.1 milioane euro
FOTO, VIDEO| Sistem inovativ de eficiență energetică la Căminul pentru persoane vârstnice Alba Iulia. Finanțare norvegiană de 1.1 milioane euro
Joi 20 octombrie, la Alba Iulia, este prezentă o delegație din partea Ambasadei Norvegiei în România și din partea Innovation Norway. Această vizită se realizează în contextul implementării proiectului „Eficiență energetică și confort sporit în cadrul Căminului rezidențial pentru persoane vârstnice din Alba Iulia“ unde Municipiul Alba Iulia este beneficiar.
Prin intermediul acestui proiect, la nivelul Căminului va fi pus în funcțiune un sistem inovativ, eficient, confortabil, reversibil, durabil și prietenos cu mediul înconjurător. Soluția tehnică de eficiență energetică dezvoltată prin proiect la Căminul pentru persoane vârstnice va asigura conectivitatea între pompele de căldură instalate prin proiect și panourile fotovoltaice cu care este deja dotată clădirea.
„Ne aflăm la Căminul pentru persoane vârstnice Alba Iulia, o clădire mare, care este în top 3 clădiri energofobe din cele pe care le avem în proprietate. Tocmai de aceea aici se impunea o soluție, tocmai pentru că știm ce s-a întâmplat pe piața energiei, cu costurile, în acest an. Am identificat o soluție bazată pe pompe de căldură și în perioada de iarnă vom porni achiziția, iar în primăvară vrem să pornim construcția efectivă astfel încât iarna viitoare să avem această investiție făcută. Ne bucurăm că partenerii norvegieni aduc această sumă considerabilă, de 1.1 milioane de euro și cu o cofinanțare a noastră reușim să rezolvăm una din marile probleme ale municipiului Alba Iulia”, a spus Primarul Gabriel Pleșa.
Au participat reprezentanți ai instituțiilor și organizațiilor din Norvegia care gestionează proiecte de mediu și eficiență energetică, de la instituții și organizații cu atribuții în domeniile energie și mediu. De asemenea, vor fi prezenți reprezentanți din partea echipei Innovation Norway România, de la Ambasada Norvegiei în România, reprezentanți ai Ministerului Mediului și Ministerului Energiei din României, dar și echipa Primăriei Alba Iulia, care a identificat și accesat sursa de finanțare pentru proiectul „Eficiență energetică și confort sporit în cadrul Căminului rezidențial pentru persoane vârstnice din Alba Iulia“, aflat în derulare.
Beneficiile investiției, în cifre:
• aproape 30.000 euro/an-reducere costuri la facturile de gaz și energia electrică ale clădirii
• 69% reducerea consumului cu energie finală
• 175 tone CO2/an-reducerea emisiilor de CO2/an
• 85%-100% din cantitatea de energie termică produsă de sistemul geotermal- valorificată în regim de autoconsum
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]
VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]
VIDEO | „Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei”
„Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei” „Focul de tabără”, un soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, a fost desemnat, sâmbătă, 27 iunie 2026, „Trandafirul anului 2026” […]










