Ştirea zilei

FOTO VIDEO| Sala de concerte de la Liceul de Arte din Alba Iulia, INAUGURAT de autorități. Are 140 de locuri

Ioana Oprean

Publicat

în

Astăzi, 26 martie, în jurul orei 12:30 va avea loc inaugurarea sălii de concerte din cadrul Liceului de Arte „Regina Maria” din Alba Iulia.

După 30 de ani de funcționare, Liceul de Arte „Regina Maria” din municipiul Alba Iulia va beneficia de o sală de concerte.

Liceul a fost înființat în anul 1990, iar până la momentul actual a fost folosită sala de sport, după programul orelor de curs, ca sală pentru repetiții, audiții sau concerte.

Primarul Municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a declarat pentru ziarulunirea.ro următoarele: „Mă bucur mult că am avut ocazia să inaugurăm sala de festivități a Liceului de Arte „Regina Maria”. Povestea a început cu patru ani de zile în urmă, când, printr-o hotărâre a Consiliului Local, s-a cumpărat o clădire existentă, pe jumătate finisată, de la fosta Școală Română de Afaceri, dacă nu mă înșel, clădire pe care am dat-o spre folosință Liceului de Arte, știind nevoia de spații pentru elevii liceului, având în vedere că este un liceu vocațional, era nevoie de mult mai multe spații decât avea liceul în dotare. Nu aveau o sală de festivități.

Astăzi, după eforturi conjugate, autoritate locală, conducătorii instituției, constructori, am reușit să inaugurăm și această sală de festivități, cu o capacitate de 140 de locuri. Mă bucur enorm de mult că am reușit acest lucru, pentru ca atunci când vom reveni la viața normală de dinainte de pandemie, sunt convins că în această sală vor avea loc evenimente culturale de calitate.

Dezideratul nostru este să ajutăm cât mai mult și să investim în învățământ, în tineret, în așa fel încât tinerii noștri să aibă rezultate notabile, să meargă la școlile superioare cât mai pregătiți și, de ce nu, lucru pe care l-am spus de atâtea ori, să se reîntoarcă la Alba Iulia.”

La rândul său, directorul unității, Chiciudean Ioan, a transmis următoarele: „Vreau să mulțumesc autorităților locale, Primăriei Municipiului Alba Iulia, domnul Inspector Școlar General pentru că ei, la acel moment, în 2019 făceau parte din Consiliul Local și au votat pentru ca și această clădire să fie cumpărată pentru Liceul de Arte „Regina Maria”, pentru că am avut niște probleme.

Noi nu avem sală de sport, acum avem sală de concerte, dar din 1990 până la această dată, noi aveam o singură sală, care era folosită până la ora 15:00 sală de sport, iar după ora 15:00 se scoteau saltelele și băncile afară și era folosită ca sală de repetiții, concerte, audiții. Dar astăzi, ne bucurăm de o sală de concerte cu 140 de locuri și lucrul acesta contează foarte mult pentru elevii noștri, pentru că pot să își desfășoare activitatea atât la repetiții, concerte, recitale.”

Astfel, elevii care studiază la acest liceu vor beneficia în sfârșit de o sală în care talentul lor va fi expus în fața colegilor.

[nggallery id=8134]

Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult