FOTO VIDEO| PROTEST al studenților din Alba, în fața Prefecturii. LIMITAREA mersului pe gratis cu trenul, printre motive
Studenții din Alba urmează să se întâlnească astăzi, 12 februarie, între orele 11:00 și 13:00 în fața Instituției Prefectului, pentru a discuta într-un mod pașnic cu diverși reprezentanți ai vieții politice din orașul nostru.
Această acțiune vine în urma deciziei Guvernului de a limita accesul lor la gratuitatea de a merge cu trenul în țară, ca parte a unei serii mai mari de tăieri în toate sectoarele.
Măsura a fost anunțată din nou ca „soluție” pentru problemele bugetare, „ca și cum subvențiile pentru transportul studenților ar fi cea mai mare problemă din bugetul țării”, și nu birocraţia, managementul defectuos al finanțelor publice, supradimensionarea unor instituții bugetofage, intervenţionismul şi corupţia generalizată sau pensiile speciale care nu țin cont de principiul contributivității, cum a susținut de exemplu și Liga Studenților din Iași.
În realitate, impactul bugetar al gratuității pe cale ferată pentru studenți este foarte redus, fiind de 0,0189% din PIB în 2018, de 0,025% în 2018, de 0,025 în 2019 (anul în care s-au dat cele mai multe subvenții de până acum), respectiv de 0,012% din PIB în 2020.
Președintele Ligii Studenților din Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, Adam Sebastian, a declarat pentru ziarulunirea.ro faptul că „Este o activitate de comemorare, într-un mod pașnic, înainte de activitatea asta o să avem o discuție cu actori din domeniul politic. În ceea ce privește activitatea la nivel național, o să se desfășoare activități asemănătoare în mai multe orașe din țară.
În funcție de fiecare locație s-a decis dacă se va merge pe o activitate tot în direcția asta, de comemorare, sau să fie o activitate de tip protest. Oricum, mesajul general este că cei de la conducere nu ne ascultă, noi ca și studenți nu suntem ascultați.
Au luat această decizie fără să se consulte cu noi sau să ne ceară măcar părerea sau un sfat în direcția asta și , în momentul în care am încercat să îi contactam pe cei din conducere și să aflăm motivul pentru care vor să retragă și să modifice acea lege. Am fost de fiecare dată respinși, sau ni s-au dat diverse scuze prin care nu se pot întâlni cu noi.
Am vrea doar să putem avea o discuție, să ne spunem și noi punctul de vedere și să găsim o variantă de mijloc, să fie benefică atât pentru studenți, cât și pentru celălalte persoane implicate.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]
VIDEO | Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C
Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C Momente de panică pentru doi părinți din Alba Iulia, după ce sistemul de inchidere al autoturismului s-a activat accidental cu cheile în interior, iar copilul a rămas blocat în mașină. Situația […]









