FOTO VIDEO| PROTEST al studenților din Alba, în fața Prefecturii. LIMITAREA mersului pe gratis cu trenul, printre motive
Studenții din Alba urmează să se întâlnească astăzi, 12 februarie, între orele 11:00 și 13:00 în fața Instituției Prefectului, pentru a discuta într-un mod pașnic cu diverși reprezentanți ai vieții politice din orașul nostru.
Această acțiune vine în urma deciziei Guvernului de a limita accesul lor la gratuitatea de a merge cu trenul în țară, ca parte a unei serii mai mari de tăieri în toate sectoarele.
Măsura a fost anunțată din nou ca „soluție” pentru problemele bugetare, „ca și cum subvențiile pentru transportul studenților ar fi cea mai mare problemă din bugetul țării”, și nu birocraţia, managementul defectuos al finanțelor publice, supradimensionarea unor instituții bugetofage, intervenţionismul şi corupţia generalizată sau pensiile speciale care nu țin cont de principiul contributivității, cum a susținut de exemplu și Liga Studenților din Iași.
În realitate, impactul bugetar al gratuității pe cale ferată pentru studenți este foarte redus, fiind de 0,0189% din PIB în 2018, de 0,025% în 2018, de 0,025 în 2019 (anul în care s-au dat cele mai multe subvenții de până acum), respectiv de 0,012% din PIB în 2020.
Președintele Ligii Studenților din Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, Adam Sebastian, a declarat pentru ziarulunirea.ro faptul că „Este o activitate de comemorare, într-un mod pașnic, înainte de activitatea asta o să avem o discuție cu actori din domeniul politic. În ceea ce privește activitatea la nivel național, o să se desfășoare activități asemănătoare în mai multe orașe din țară.
În funcție de fiecare locație s-a decis dacă se va merge pe o activitate tot în direcția asta, de comemorare, sau să fie o activitate de tip protest. Oricum, mesajul general este că cei de la conducere nu ne ascultă, noi ca și studenți nu suntem ascultați.
Au luat această decizie fără să se consulte cu noi sau să ne ceară măcar părerea sau un sfat în direcția asta și , în momentul în care am încercat să îi contactam pe cei din conducere și să aflăm motivul pentru care vor să retragă și să modifice acea lege. Am fost de fiecare dată respinși, sau ni s-au dat diverse scuze prin care nu se pot întâlni cu noi.
Am vrea doar să putem avea o discuție, să ne spunem și noi punctul de vedere și să găsim o variantă de mijloc, să fie benefică atât pentru studenți, cât și pentru celălalte persoane implicate.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









