Ştirea zilei

FOTO/ VIDEO: Protest al revoluționarilor din Alba, la comemorarea a 28 de ani de la evenimentele din Decembrie 1989 – ”Păcat de sângele vărsat!”

Ioana Oprean

Publicat

în

Șase revoluționari au protestat, joi, la Alba Iulia, nemulțumiți că ”țara este condusă banditește”, iar legile Justiției sunt modificate astfel încât ”indivizii care au jefuit-o să scape de consecințele penale”. Ei susțin că statul de drept, justiția și democrația sunt în doliu.
 
Revoluționarii au protestat pe treptele Prefecturii Alba, înainte de manifestările dedicate Revoluției Române de la Alba Iulia, și au venit cu steaguri tricolore pe care erau prinse benzi negre, în semn de doliu, dar și cu pancarte pe care scria ”21 decembrie 2017: Statul de drept, în doliu. Păcat de sângele vărsat”, ”Democrația, în doliu”, ”Justiția, în Doliu”.   
Mihai Babițchi, unul dintre protestatari, a declarat, presei, că ”ceea ce se întâmplă cu statul de drept” i-a determinat pe câțiva dintre revoluționari să protesteze.  
”Purtăm steagul Revoluției în bernă după cum vedeți. Statul de drept pe care noi l-am visat a devenit un stat mafiot. Țara este condusă banditește de o cohortă de politicieni penali care își bat joc de idealurile Revoluției. Așa ne-am dat seama încet, încet, că Revoluția este ucisă. Idealurile Revoluției sunt înmormântate. O clică comunisto-securistă a pus mâna imediat pe puterea din stat și a adjudecat bogățiile statului, puterea politică și după aceea puterea economică. Ei decid astăzi destinele noastre și destinele poporului român și este trist pentru România. Îmi amintesc că pe aceste trepte în dimineața zilei de 22 decembrie la ora 8.00 am promis visul nostru din acea noapte, că în România va domni libertatea, dreptatea, justiția, va exista un stat de drept, va fi promovată numai competența profesională, inteligența și nu clientelismul politic cum se întâmplă astăzi. Găsim în funcții de conducere ale statului, în funcții de conducere ale unor instituții și administrații de stat, neveste, amante, colegi de școală neisprăviți, care au o singură calitate, sunt ”Yes man”, execută cu religiozitate ordinele acestor bandiți care conduc țara”, a spus Mihai Babițchi.
De asemenea, revoluționarul a afirmat că înainte de a ieși în stradă, oamenii trebuie să iesă la vot.
”Legile Justiției sunt modificate în așa fel încât indivizii care au jefuit țara să scape de consecințele penale ale faptelor lor. Asta se întâmplă sub ochii noștri și noi tăcem, asistăm neputincioși. Cred că strada va putea să îi învingă. Noi toți, nu o mână de oameni. Am decis să fim prezenți la acest protest mut câțiva dintre revoluționarii care în noaptea respectivă am bătut străzile orașului sub amenințarea automatelor, gândind că după fiecare colț de stradă poate să apară ca în Timișoara sau alte orașe sistemul de represiune, securitatea sau armata, să tragă în noi”, a mai spus Babițchi.
De asemenea, el a conchis că toți suntem vinovați că ”țara este condusă banditește”.

[nggallery id=5041]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare

Ioana Oprean

Publicat

în

Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]

Citește mai mult