Ştirea zilei

FOTO/ VIDEO: Protest al revoluționarilor din Alba, la comemorarea a 28 de ani de la evenimentele din Decembrie 1989 – ”Păcat de sângele vărsat!”

Ioana Oprean

Publicat

în

Șase revoluționari au protestat, joi, la Alba Iulia, nemulțumiți că ”țara este condusă banditește”, iar legile Justiției sunt modificate astfel încât ”indivizii care au jefuit-o să scape de consecințele penale”. Ei susțin că statul de drept, justiția și democrația sunt în doliu.
 
Revoluționarii au protestat pe treptele Prefecturii Alba, înainte de manifestările dedicate Revoluției Române de la Alba Iulia, și au venit cu steaguri tricolore pe care erau prinse benzi negre, în semn de doliu, dar și cu pancarte pe care scria ”21 decembrie 2017: Statul de drept, în doliu. Păcat de sângele vărsat”, ”Democrația, în doliu”, ”Justiția, în Doliu”.   
Mihai Babițchi, unul dintre protestatari, a declarat, presei, că ”ceea ce se întâmplă cu statul de drept” i-a determinat pe câțiva dintre revoluționari să protesteze.  
”Purtăm steagul Revoluției în bernă după cum vedeți. Statul de drept pe care noi l-am visat a devenit un stat mafiot. Țara este condusă banditește de o cohortă de politicieni penali care își bat joc de idealurile Revoluției. Așa ne-am dat seama încet, încet, că Revoluția este ucisă. Idealurile Revoluției sunt înmormântate. O clică comunisto-securistă a pus mâna imediat pe puterea din stat și a adjudecat bogățiile statului, puterea politică și după aceea puterea economică. Ei decid astăzi destinele noastre și destinele poporului român și este trist pentru România. Îmi amintesc că pe aceste trepte în dimineața zilei de 22 decembrie la ora 8.00 am promis visul nostru din acea noapte, că în România va domni libertatea, dreptatea, justiția, va exista un stat de drept, va fi promovată numai competența profesională, inteligența și nu clientelismul politic cum se întâmplă astăzi. Găsim în funcții de conducere ale statului, în funcții de conducere ale unor instituții și administrații de stat, neveste, amante, colegi de școală neisprăviți, care au o singură calitate, sunt ”Yes man”, execută cu religiozitate ordinele acestor bandiți care conduc țara”, a spus Mihai Babițchi.
De asemenea, revoluționarul a afirmat că înainte de a ieși în stradă, oamenii trebuie să iesă la vot.
”Legile Justiției sunt modificate în așa fel încât indivizii care au jefuit țara să scape de consecințele penale ale faptelor lor. Asta se întâmplă sub ochii noștri și noi tăcem, asistăm neputincioși. Cred că strada va putea să îi învingă. Noi toți, nu o mână de oameni. Am decis să fim prezenți la acest protest mut câțiva dintre revoluționarii care în noaptea respectivă am bătut străzile orașului sub amenințarea automatelor, gândind că după fiecare colț de stradă poate să apară ca în Timișoara sau alte orașe sistemul de represiune, securitatea sau armata, să tragă în noi”, a mai spus Babițchi.
De asemenea, el a conchis că toți suntem vinovați că ”țara este condusă banditește”.

[nggallery id=5041]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult