FOTO-VIDEO: Proprietarii de pensiuni din Poarta Raiului şi Luncile Prigoanei revoltaţi de drumul de „coşmar” spre Domeniul Schiabil Şureanu şi lipsa de interes din partea autorităţilor judeţene
Creșterea bruscă de temperatură e semn că primăvara nu se mai lasă așteptată, iar zăpada a început să topească şi la cele mai mari altitudini din judeţul Alba. Un motiv în plus pentru a readuce în discuţie problema drumului şi accesul dificil spre Domeniul Schiabil Şureanu. Proprietarii de pensiuni constituiți în Asociația Turistică Munții Șureanu se arată îngrijoraţi faţă de situaţia administrativă a drumului judeţean 704, care leagă DN 67C Transalpina, de zona turistică Poarta Raiului – Luncile Prigoanei – Domeniul Schiabil Şureanu.
Starea deplorabilă a acestui drum a fost subiectul mai multor discuţii şi sesizări între autorităţile judeţene şi întreprinzătorii din zonă. Întregul areal este de o frumusețe incredibilă cu un deosebit potenţial turistic şi o şansă mare de dezvoltare economică prin turism pentru judeţul nostru.
Deşi încă din 2009 Consiliul Judeţean Alba declara că are în vedere modernizarea acestui drum, totul a rămas la stadiul de promisiuni, iar accesul spre domeniul schiabil este departe de a oferi condiţii bune de circulaţie pe orice vreme.
„Am făcut transformări an de an, un efort incredibil de a investi, de a aduna bani necesari unei investiţii, s-a dezvoltat foarte mult partea de hotelărie atât în Poarta Raiului, cât şi în Luncile Prigoanei. Dacă în urmă cu 6 ani erau doar câteva locuri de cazare, astăzi sunt peste 550 în toată zona. Creşterea numărului de turişti în zonă a fost de peste 106% faţă de cealălalt an, ceea ce spune suficient de mult despre cât interes au turiştii din ţara noastră pentru această zonă, care nu se găseşte decât în judeţul nostru. Cea mai mare a cheltuielilor noi le-am făcut, investitorii din zonă, şi prea puţin Consiliul Judeţean, prin curăţarea acelui drum,”spune Danil Sabău, concesionarul Domeniului Schiabil Șureanu.
Reprezentanţii Asociaţiei acuză lipsa de interes din partea Consiliului Judeţean Alba care, pentru a scăpa de responsabilitatea drumului judeţean 704, îl va declasifica și îl va ceda Romsilva. Investitorii din zonă consideră că CJ Alba este singurul vinovat pentru starea deplorabilă a drumului şi au în vedere chiar şi acţionarea în instanţă a celor care direct răspunzători de administrarea căii de acces spre Şureanu.
„Principalii răspunzători de dezastrul acelui drum nu sunt decât factorii de decizie din Consiliul Județean din Alba Iulia. Este foarte normal ca atât noi, ca întreprinzători, cât și turiștii care tranzitează zona noastră să-și pună o întrebare foarte clară: să nu-și dorească Consiliul Județean Alba dezvoltarea unui segment important de turism în segmentul acesta?”, mai spune Danil Sabău.
„Am vrut să tragem un semnal de alarmă. Este atât de simplu să promiţi atâţia ani, să faci atâţia investitori să îşi pună efortul lor financiar în zona respectivă şi acum domnul Dumintrel se spală pe mâini declasând drumul, într-o zonă în care nciodată nu o să se mai facă investiţie pe acel drum şi un proiect atât de măreţ se va duce de râpă”, transmit reprezentanţii Asociației Turistice Munții Șureanu.
[nggallery id=3625]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Rezultate remarcabile pentru ISU Alba: Popa Ioan și Avram Mihai au obținut locul I, la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier”
Rezultate remarcabile pentru ISU Alba: Popa Ioan și Avram Mihai au obținut locul I, la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier” Patru pompieri din cadrul ISU Alba au participat în cursul acestor zile la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier”, care a reunit aproape 100 de salvatori militari din 28 de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață