FOTO, VIDEO. Premianții Campionatului Național de Marș: CS Unirea Alba Iulia, câștigător la feminin senioare/ Roxana Panța și Bianca Molnar, locul I la Juniori și Tineret

Cei mai buni sportivi din țară s-au întrecut, duminică, la Alba Iulia, la Campionatul Național de Marș 2018, organizat de Clubul Sportiv Unirea și Federația Română de Atletism. CS Unirea Alba Iulia a câștigat proba pe echipe la feminin senioare, după ce sportivele au acumulat cele mai multe puncte, în vreme ce, la Juniori 1, Panța Roxana, și la Tineret, Bianca Molnar, legitimate la același club, s-au clasat pe locul I.

Cei peste 150 de sportivi prezenți au avut de parcurs, de la 2, până la 20 de kilometri, în funcție de categoria la care au concurat.

Campionatul s-a desfășurat pe categorii, la masculin și feminin:

Copii (12 – 13 ani) fete – 2 kilometri, băieți – 3 kilometri.

Juniori 3 (14 – 15 ani) fete – 3 kilometri, băieți – 5 kilometri

Juniori 2 (16 – 17 ani) fete – 5 kilometri, băieți – 10 kilometri

Juniori 1 (18 – 19 ani) distanță 10 kilometri (băieți și fete)

Tineret (20 – 22 ani) distanță 20 de kilometri (băieți și fete)

Seniori (peste 23 de ani) distanță 20 de kilometri (băieți și fete)

Vă prezentăm lista primilor trei clasați, timpii în care au parcurs distanțele mai sus menționate, dar și cluburile care au câștigat competiția pe echipe, în urma numărului de puncte adunat de sportivi.

Copii, feminin:

1 Focan Elena Andreea, LPS Botosani, timp 10:01.25
2 Cartas Bianca Elena, SCM Bacau, 10:15.22
3 Stolanic Raluca Ioana, CS Muscel CL, 10:17.49
Concursul pe echipe a fost câștigat de LPS Botoșani A (Focan Elena, Apachitei Dumitrita, Cobzariu Florentina, Popescu Denisa)

Copii, masculin:
1 Pascanu Andrei Bogdan, LPS Botosani, 16:06.09
2 Chelariu Nicusor Andrei, CS Botosani, 16:31.16
3 Hrisca Victor, LPS Botosani, 17:01.31
Concursul pe echipe a fost câștigat de LPS Botoșani (Hrisca Victor, Pascanu Andrei, Tintari Madalin, Saramet Alexandru)

Juniori 3, feminin:
1 Clicinschi Vasilica, LPS Botosani, 11:28.30
2 Matea Ioana Luciana, LPS Botosani, 11:30.90
3 Boghean Veronica, LPS Botosani, 11:32.00
Pe echipe, concursul a fost câștigat de LPS Botoșani (Boghean Veronica, Clicinschi Vasilica, Matea Ioana, Vainer Bianca)

Juniori 3, masculin:
1 Melenciuc Darius Consta, CSM Suceava, 26:01.02
2 Voda Gabriel, CSM Suceava, 26:10.15
3 Goczi Mihai Gabriel, LPS Botosani, 27:13.77

Pe echipe, concursul a fost câștigat de LPS Botoșani: (Bordac Ioan, Dimache Andrei, Goczi Mihail, Briusor Sebastian)

Juniori 2, masculin:
1 Dumitru Ion Adrian, CS Câmpulung Muscel/ LPS, 45:49.75
2 Milosi Gabriel Viorel, CS Câmpulung Muscel/ CL, 49:52.42
3 Hrisca Mario Gabriel, LPS Botosani, 50:39.10
Pe echipe, concursul a fost câștigat de CS Câmpulung Muscel (Dumitru Ion, Milosi Gabriel, Milosi George, Paraschiv Vlad)

Juniori, 2 feminin:
1 Hrisca Beatrice, LPS Botosani, 29:41.29
2 Pasca-Igna Lorena Lucia, CS Unirea Alba, 29:50.02
3 Loghin Delia Elena, LPS Botosani, 30:06.91
Pe echipe, concursul a fost câștigat de LPS Botoșani (Hrisca Beatrice, Loghin Delia, Munteanu Catalina, Hirzob Petronela)

Juniori 1, feminin:
1 Panța Roxana, LPS Alba Iulia, CS Unirea, 51:34.13
2 Angelescu Diana Georgia, CSM Suceava, 51:53.18
3 Haivaca Eliza Vasilica, LPS Botosani, 52:33.38
Concursul pe echipe a fost câștigat de LPS Botoșani (Ignat Daniela, Petrea Elisabeta, Haivaca Eliza, Valache Maria)

Juniori 1, masculin:
1 Rotaru Natanael, CSM Suceava, CA Roma 45:35.68
2 Neag Carlos Mihai, CS Câmpulung Muscel 49:05.97
3 Batog Alexandru, LPS Focsani, CSU Reșuța 50:05.81
Pe echipe, concursul a fost câștigat de LPS Botoșani (Cretu Petrica, Paveliuc Constantin, Pomirleanu Andrei)

Tineret, feminin:
1 Molnar Carmen Bianca, CS Unirea Alba Iulia, CSU, 1:42:12.67
2 Caruceriu Elena Lacrami, CSU Resita, 1:47:57.20
3 Olteanu Ionela Cerasela, CSM Craiova, 1:52:04.57
Pe echipe, concursul a fost câștigat de CSU Reșița (Tincu Valentina, Caruceriu Lacramioara, Cocos Loredana)

Tineret, masculin:
1 Gafita Andrei, CSM Suceava, 1:30:24.63
2 Dogaru Victoras Ionut, CSU Resita, CSM Resi 1:33:59.03
3 Plesu Ionut Vasilica, CSU Resita, LPS Focs, 1:34:57.86
Pe echipe, concursul a fost câștigat de CSU Reșița (Dogaru Ionut, Plesu Ionut, Radoi Remus)

Seniori, masculin:
1 Stirbu Florin Alin, CSU Resita, CS Muscel, 1:24:43.51
2 Mihaila Narcis Stefan, CSU Resita, CSM Resița, 1:27:54.37
3 Cocioran Marius Iulian, CSM Resita, CSU Resița 1:28:47.67

Pe echipe, concursul a fost câștigat de CSU Reșița (Cocioran Marius, Mihaila Narcis, Stirbu Alin, Ursu Doru)

Seniori, feminin:
1 Arsine Andreea, CSU Galati 1:34:41.21
2 Rodean Ana Veronica, CS Unirea Alba, CSU Reșița, 1:35:01.99
3 Acatrinei Mihaela, CS Unirea Alba, 1:38:31.23

Pe echipe, concursul a fost câștigat de CS Unirea Alba Iulia (Rodean Ana, Acatrinei Mihaela, Molnar Bianca, Jid Georgiana)

Concurenții au luat startul de la Hotel Cetate, și au mărșăluit pe Bulevardul Horea, cu întoarcere la sensul giratoriu de la intersecția cu Calea Moților, până la Casa de Cultură a Sindicatelor, de unde au venit pe același traseu.

Corneliu Mureșan, director al Clubului Sportiv Unirea, a fost desemnat Directorul de Concurs al Campionatului Național de Marș, ediția de iarnă, iar partenerii sunt Federația Română de Atletism, Asociația Județeană de Atletism Alba, Politia Rutieră Alba, Primăria Alba Iulia, Politia Locala Alba Iulia, Inspectoratul Județean de Jandarmi Alba, Direcția pentru Tineret și Sport Alba, Colegiul National Militar ”Mihai Viteazul” și Casa de Cultura a Studenților Alba.

Clubul Sportiv Unirea, care are șapte secții active – atletism, haltere, box, powerlifting, judo, orientare și tenis de masă – și-a propus ca la 100 de ani de la Unirea Transilvaniei cu România să organizeze la Alba Iulia o etapă de campionat național pentru fiecare ramură sportivă.

Secția de atletism a CS Unirea Alba Iulia a ajuns una de referință în România, având de la înființare (anul 1974) și până în prezent, peste 40 de participări la competiții mondiale și europene, inclusiv jocuri olimpice, dar și peste 300 de medalii la campionatele naționale. Cele mai bune performanțe au fost obținute la proba de marș, iar cele mai performante sportive sunt Norica Câmpean, Ana Maria Groza și Ana Rodean.

CS Unirea se află în subordinea Ministerului Tineretului și Sportului și promovează, cu prioritate, disciplinele, ramurile şi probele sportive cuprinse în programul jocurilor olimpice.