FOTO VIDEO| Ofițeri de pompieri din toată țara s-au antrenat la Alba Iulia, la Casa de Cultură a Sindicatelor, astăzi: Proiect finanțat cu fonduri norvegiene
Ofițeri de pompieri din toată țara s-au antrenat la Alba Iulia, la Casa de Cultură a Sindicatelor, astăzi: Proiect finanțat cu fonduri norvegiene
Astăzi, la Casa de Cultura a Sindicatelor din Alba Iulia, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Alba a organizat exerciții de pregătire, cu 25 de ofițeri din întreaga țară, în cadrul unui program de instruire finanțat prin fonduri norvegiene.
Scopul acestor exerciții, așa cum au precizat reprezentanții acestora pentru ziarulunirea.ro, a fost de a identifica punctele slabe și punctele tari în coordonarea acțiunilor de intervenție și gestionarea situațiilor de urgență de amploare sau cu victime multiple.
Reprezentanții ISU Alba au subliniat că această sesiune de pregătire este esențială pentru instruirea tinerilor ofițeri pompieri în abordarea situațiilor critice.
Prin intermediul acestui program, se intenționează pregătirea a 150 de ofițeri pompieri, împărțiți în șase serii de câte 25 de participanți, la două locații diferite: trei serii la Alba Iulia și alte trei serii la Cluj Napoca.
Ofițerii implicați în aceste exerciții vor învăța să coordoneze eficient acțiunile de intervenție și să gestioneze situațiile de urgență care pot apărea în timpul operațiunilor de salvare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni.” Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni.” Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]










