FOTO/ VIDEO: ”Nu vrem să fim o naţie de hoţi”! Protest împotriva modificării legilor justiţiei, la Alba Iulia – Zeci de persoane au plecat în marș, prin oraș, scandând ”Hoții, hoții” și ”PSD, ciuma roșie”
Aproximativ 100 de persoane au protestat, duminică începând cu ora 18.00, în fața Prefecturii Alba, împotriva modificării legilor justiţiei, dar și a măsurilor fiscale anunțate de Guvern pentru perioada următoare.
”Protestez pentru că vreau să fiu alături de oamenii mei în țară, nu vreau să trebuiască să plec și să-mi pun studiile în slujba altor țări și simt că este de datoria mea să stau lângă români în primul rând, și în al doilea rând lângă familie. Nu vreau să-mi las aici tată, mamă, bunici și eu să plec. (…) Sunt nemulțumită în primul rând de tot haosul legislativ. Economic vorbind, eu nu mai înțeleg ce se întâmplă. De la 1 ianuarie ce o să fie? Mai am același salariu, sau nu? Va trebui, ca om care aduc niște bani în casă, să-mi fac alte calcule. Ce pot să fac de la 1 ianuarie? Să-mi caut un job aici, sau să-mi caut unul afară?…”, a declarat unul dintre protestatari.
”Asta nu e democrație, nu este justiție, nu este nimic normal ce se întâmplă. Mi-aș dori o țară unde să nu-mi fie frică să spun despre cineva că a greșit fără să te dea afară din serviciu. (…) Iar unii dintre guvernanți, practic, chiar nu ar avea ce să caute acolo. Dacă sunt suspectați de anumite fapte de corupție, deși trebuie să existe prezumpția de nevinovăție, totuși trebuie să-și dea demisia onorabil și atunci când se constată de către justiție că sunt nevinovați, asta este altceva, să-i repună în drepturi. Dar atâta timp cât procurorul depune niște dovezi și apoi sunt eliberați cum sunt eliberați, eu nu consider că asta este justiție!”, a spus o altă persoană aflată la locul protestului.
Manifestarea a fost pașnică, oamenii nu au adus pancarte și nu au scandat lozinci în fața Instituției Prefectului, însă după aproximativ o jumătate de oră, timp în care s-au organizat, au plecat în marș spre Cetate, iar pe drum au scandat ”Hoții, hoții!”, ”PSD, ciuma roșie”; ”Ieșiți din casă, dacă vă pasă!”.
Albaiulienii s-au alăturat, astfel, protestelor organizate în toată țara și spun că se vor întâlni în fiecare duminică, la aceeași oră până când guvernanții vor înțelege mesajul: ”Ne-am săturat de furturi, minciună, nepăsarea şi dispreţul pe care ni le aplică cei care au fost aleşi să ne reprezinte! România vrea evoluţie! România refuză să se întoarcă în timp! Uniţi vom fi o forţă!”.
[nggallery id=4809]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu
Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu Un bărbat din Aiud, de 28 de ani, a fost reținut de polițiști după ce și-ar fi agresat mama și fratele mai mic. Bărbatul s-a ales cu un ordin de protecție provizoriu, pentru o […]
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade Județul Alba este de vineri, 26 iunie 2026, de la ora 10.00, până sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 10.00, sub inceidența unei atenționări meteo Cod Portocaliu de val de căldură, temperaturi […]
VIDEO | Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri
Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită în dimineața zilei de vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia. Programul activităților s-a desfășurat astfel: La ora 09.45, în Catedrala Reîntregirii, a avut loc sfințirea […]









