FOTO/ VIDEO: ”Nu vrem să fim o naţie de hoţi”! Protest împotriva modificării legilor justiţiei, la Alba Iulia – Zeci de persoane au plecat în marș, prin oraș, scandând ”Hoții, hoții” și ”PSD, ciuma roșie”
Aproximativ 100 de persoane au protestat, duminică începând cu ora 18.00, în fața Prefecturii Alba, împotriva modificării legilor justiţiei, dar și a măsurilor fiscale anunțate de Guvern pentru perioada următoare.
”Protestez pentru că vreau să fiu alături de oamenii mei în țară, nu vreau să trebuiască să plec și să-mi pun studiile în slujba altor țări și simt că este de datoria mea să stau lângă români în primul rând, și în al doilea rând lângă familie. Nu vreau să-mi las aici tată, mamă, bunici și eu să plec. (…) Sunt nemulțumită în primul rând de tot haosul legislativ. Economic vorbind, eu nu mai înțeleg ce se întâmplă. De la 1 ianuarie ce o să fie? Mai am același salariu, sau nu? Va trebui, ca om care aduc niște bani în casă, să-mi fac alte calcule. Ce pot să fac de la 1 ianuarie? Să-mi caut un job aici, sau să-mi caut unul afară?…”, a declarat unul dintre protestatari.
”Asta nu e democrație, nu este justiție, nu este nimic normal ce se întâmplă. Mi-aș dori o țară unde să nu-mi fie frică să spun despre cineva că a greșit fără să te dea afară din serviciu. (…) Iar unii dintre guvernanți, practic, chiar nu ar avea ce să caute acolo. Dacă sunt suspectați de anumite fapte de corupție, deși trebuie să existe prezumpția de nevinovăție, totuși trebuie să-și dea demisia onorabil și atunci când se constată de către justiție că sunt nevinovați, asta este altceva, să-i repună în drepturi. Dar atâta timp cât procurorul depune niște dovezi și apoi sunt eliberați cum sunt eliberați, eu nu consider că asta este justiție!”, a spus o altă persoană aflată la locul protestului.
Manifestarea a fost pașnică, oamenii nu au adus pancarte și nu au scandat lozinci în fața Instituției Prefectului, însă după aproximativ o jumătate de oră, timp în care s-au organizat, au plecat în marș spre Cetate, iar pe drum au scandat ”Hoții, hoții!”, ”PSD, ciuma roșie”; ”Ieșiți din casă, dacă vă pasă!”.
Albaiulienii s-au alăturat, astfel, protestelor organizate în toată țara și spun că se vor întâlni în fiecare duminică, la aceeași oră până când guvernanții vor înțelege mesajul: ”Ne-am săturat de furturi, minciună, nepăsarea şi dispreţul pe care ni le aplică cei care au fost aleşi să ne reprezinte! România vrea evoluţie! România refuză să se întoarcă în timp! Uniţi vom fi o forţă!”.
[nggallery id=4809]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]
VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]
VIDEO | „Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei”
„Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei” „Focul de tabără”, un soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, a fost desemnat, sâmbătă, 27 iunie 2026, „Trandafirul anului 2026” […]









