FOTO-VIDEO: Munte, tradiţie şi armonie la Câmpeni, cu ocazia ”Zilei Naţionale a Traiului de Munte”
Sub sloganul ”Munte, Tradiţie, Armonie” s-a desfăşurat duminică, în Piaţa Agroalimentară din oraşul Câmpeni, ”Ziua Naţională a Traiului de Munte”, ce a cuprins un târg şi o expoziţie de produse locale tradiţionale alimentare şi meşteşugăreşti.
Evenimentul ,organizat de Agenţia pentru Protecţia Mediului Alba, a fost realizat în cadrul proiectului ”PACINFO! Rolul social şi de mediu al agriculturii în regiunile montane”, finanţat de Comisia Europeană prin Directoratul General de Agricultură şi Dezvoltare Rurală alături de Ministerul Mediului şi Schimbărilor Climatice a fost coordonat de Agenţia pentru Protecţia Mediului Harghita, implementarea acestuia făcându-se prin parteneriatul dintre 16 agenţii judeţene de protecţie a mediului din judeţele Alba, Bistriţa Năsăud, Braşov, Bacău, Buzău, Caraş-Severin, Cluj, Covasna, Gorj, Harghita, Hunedoara, Mureş, Neamţ, Sibiu, Suceava şi Vrancea.
Deschiderea oficială a evenimentului a fost făcută de doamna Mihaela Mih-Dehelean, directorul executiv al Agenţiei pentru Protecţia Mediului Alba, care a declarat că se simte foarte bine în locurile natale alături de prietenii din copilărie. Totodată, a informat publicul despre organizarea şi scopul acestui
eveniment, mulţumind producătorilor locali din minunata zonă a Munţilor Apuseni, participanţilor, echipei de implementare a proiectului, reprezentanţilor de la Direcţia Agricolă Alba şi de la Direcţia de Sănătate Publică Alba, primarului Călin Ioan Andreş şi viceprimarului Mihail Trifa pentru sprijinul acordat. De aemenea, a fost anunţat faptul că la acest eveniment participă două oficialităţi de la Direcţia Agricolă Alba care oferă celor interesaţi informaţii despre posibilităţile de finanţare europeană pentru proiectele din perioada 2014-2020.
Numărul vizitatorilor la eveniment a crescut mult la miezul zilei, după terminarea slujbei religioase, aceştia având posibilitatea să deguste o parte din produsele expuse şi să achiziţioneze produsele alimentare şi meşteşugăreşti ale celor 15 producători locali participanţi. La ”Ziua Naţională a Traiului de Munte”, care s-a bucurat în ”capitala Ţării Moţilor” de mult succes, au mai fost prezentate obiceiuri specifice traiului de la munte, demonstraţii de dogărit, recitări de poezii şi programe la tulnic, ,,celularul Ţării Moţilor”, după cum a fost numit acest instrument tradiţional de doamna Paraschiva Petruse, o consacrată tulnicăreasă din Arieşeni.
Ovidiu Culda
[nggallery id=2504]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între 2 autoturisme pe strada Alexandru Ioan Cuza
ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între 2 autoturisme pe strada Alexandru Ioan Cuza Detașamentul de Pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru acordarea primului ajutor medical, în urma producerii unui accident rutier în municipiul Alba Iulia, pe strada Alexandru Ioan Cuza, în […]
ACCIDENT în Aiud: Impact între un autoturism și un ATV pe strada Ostașilor Traficul rutier este îngreunat pe strada Ostașilor din municipiul Aiud, ca urmare a producerii unui accident rutier în care au fost implicate un autoturism și un ATV, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Alba joi, 25 iunie 2026, la ora 16.45. […]
VIDEO | Peste 8 milioane de euro pentru modernizarea celor două intrări în municipiul Aiud: „Aiudul marilor proiecte prinde contur”
Peste 8 milioane de euro pentru modernizarea celor două intrări în municipiul Aiud: „Aiudul marilor proiecte prinde contur” Primăria Aiud obținut finanțarea, peste 8 milioane de euro, pentru Coridorul de Mobilitate Urbană, unul dintre cele mai importante și ample proiecte de infrastructură de pe plan local, a anunțat joi, 25 iunie 2026, primarul Dragoș Crișan. […]









