Curier Județean

FOTO-VIDEO: Munte, tradiţie şi armonie la Câmpeni, cu ocazia ”Zilei Naţionale a Traiului de Munte”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sub sloganul ”Munte, Tradiţie, Armonie” s-a desfăşurat duminică, în Piaţa Agroalimentară din oraşul Câmpeni, ”Ziua Naţională a Traiului de Munte”, ce a cuprins un târg şi o expoziţie de produse locale tradiţionale alimentare şi meşteşugăreşti.

Evenimentul ,organizat de Agenţia pentru Protecţia Mediului Alba, a fost realizat în cadrul proiectului ”PACINFO! Rolul social şi de mediu al agriculturii în regiunile montane”, finanţat de Comisia Europeană prin Directoratul General de Agricultură şi Dezvoltare Rurală alături de Ministerul Mediului şi Schimbărilor Climatice  a fost coordonat de Agenţia pentru Protecţia Mediului Harghita, implementarea acestuia făcându-se prin parteneriatul dintre 16 agenţii judeţene de protecţie a mediului din judeţele Alba, Bistriţa Năsăud, Braşov, Bacău, Buzău, Caraş-Severin, Cluj, Covasna, Gorj, Harghita, Hunedoara, Mureş, Neamţ, Sibiu, Suceava şi Vrancea.

Deschiderea oficială a evenimentului a fost făcută de doamna Mihaela Mih-Dehelean, directorul executiv al Agenţiei pentru Protecţia Mediului Alba, care a declarat că se simte foarte bine în locurile natale alături de prietenii din copilărie. Totodată, a informat publicul despre organizarea şi scopul acestui Ziua nationala a traiului de munte11eveniment, mulţumind producătorilor locali din minunata zonă a Munţilor Apuseni, participanţilor, echipei de implementare a proiectului, reprezentanţilor de la Direcţia Agricolă Alba şi de la Direcţia de Sănătate Publică Alba, primarului Călin Ioan Andreş şi viceprimarului Mihail Trifa pentru sprijinul acordat. De aemenea, a fost anunţat faptul că la acest eveniment participă două oficialităţi de la Direcţia Agricolă Alba care oferă celor interesaţi informaţii despre posibilităţile de finanţare europeană pentru proiectele din perioada 2014-2020.

Numărul vizitatorilor la eveniment a crescut mult la miezul zilei, după terminarea slujbei religioase, aceştia având posibilitatea să deguste o parte din produsele expuse şi să achiziţioneze produsele alimentare şi meşteşugăreşti ale celor 15 producători locali participanţi. La ”Ziua Naţională a Traiului de Munte”, care s-a bucurat în ”capitala Ţării Moţilor” de mult succes, au mai fost prezentate obiceiuri specifice traiului de la munte, demonstraţii de dogărit, recitări de poezii şi programe la tulnic, ,,celularul Ţării Moţilor”, după cum a fost numit acest instrument tradiţional de doamna Paraschiva Petruse, o consacrată tulnicăreasă din Arieşeni.

Ovidiu Culda

[nggallery id=2504]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național 

Ioana Oprean

Publicat

în

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba sunt așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat 2026.  Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2026, începe luni, 29 iunie, cu proba scrisă […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea  Un bărbat de 58 de ani, din Alba Iulia, a fost depistat de polițiștii din municipiu în timp ce se afla la volanului unui autoturism pe DJ 107. Conform IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 07.20, […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice

Bogdan Ilea

Publicat

în

Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice Polițiștii din Alba au aplicat amenzi în valoare totală de 4.252 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate pe 25 iunie 2026, în zona Galda de Jos. În cadrul […]

Citește mai mult