Curier Județean

FOTO-VIDEO: Munte, tradiţie şi armonie la Câmpeni, cu ocazia ”Zilei Naţionale a Traiului de Munte”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sub sloganul ”Munte, Tradiţie, Armonie” s-a desfăşurat duminică, în Piaţa Agroalimentară din oraşul Câmpeni, ”Ziua Naţională a Traiului de Munte”, ce a cuprins un târg şi o expoziţie de produse locale tradiţionale alimentare şi meşteşugăreşti.

Evenimentul ,organizat de Agenţia pentru Protecţia Mediului Alba, a fost realizat în cadrul proiectului ”PACINFO! Rolul social şi de mediu al agriculturii în regiunile montane”, finanţat de Comisia Europeană prin Directoratul General de Agricultură şi Dezvoltare Rurală alături de Ministerul Mediului şi Schimbărilor Climatice  a fost coordonat de Agenţia pentru Protecţia Mediului Harghita, implementarea acestuia făcându-se prin parteneriatul dintre 16 agenţii judeţene de protecţie a mediului din judeţele Alba, Bistriţa Năsăud, Braşov, Bacău, Buzău, Caraş-Severin, Cluj, Covasna, Gorj, Harghita, Hunedoara, Mureş, Neamţ, Sibiu, Suceava şi Vrancea.

Deschiderea oficială a evenimentului a fost făcută de doamna Mihaela Mih-Dehelean, directorul executiv al Agenţiei pentru Protecţia Mediului Alba, care a declarat că se simte foarte bine în locurile natale alături de prietenii din copilărie. Totodată, a informat publicul despre organizarea şi scopul acestui Ziua nationala a traiului de munte11eveniment, mulţumind producătorilor locali din minunata zonă a Munţilor Apuseni, participanţilor, echipei de implementare a proiectului, reprezentanţilor de la Direcţia Agricolă Alba şi de la Direcţia de Sănătate Publică Alba, primarului Călin Ioan Andreş şi viceprimarului Mihail Trifa pentru sprijinul acordat. De aemenea, a fost anunţat faptul că la acest eveniment participă două oficialităţi de la Direcţia Agricolă Alba care oferă celor interesaţi informaţii despre posibilităţile de finanţare europeană pentru proiectele din perioada 2014-2020.

Numărul vizitatorilor la eveniment a crescut mult la miezul zilei, după terminarea slujbei religioase, aceştia având posibilitatea să deguste o parte din produsele expuse şi să achiziţioneze produsele alimentare şi meşteşugăreşti ale celor 15 producători locali participanţi. La ”Ziua Naţională a Traiului de Munte”, care s-a bucurat în ”capitala Ţării Moţilor” de mult succes, au mai fost prezentate obiceiuri specifice traiului de la munte, demonstraţii de dogărit, recitări de poezii şi programe la tulnic, ,,celularul Ţării Moţilor”, după cum a fost numit acest instrument tradiţional de doamna Paraschiva Petruse, o consacrată tulnicăreasă din Arieşeni.

Ovidiu Culda

[nggallery id=2504]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | ACCIDENT rutier la Alba Iulia, zona RAR: Trei autoturisme s-au lovit pe strada Alexandru Ioan Cuza. Trafic îngreunat

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier la Alba Iulia, zona RAR: Trei autoturisme s-au lovit pe strada Alexandru Ioan Cuza Un accident rutier a avut loc la Alba Iulia, pe strada Alexandru Ioan Cuza, joi, 25 iunie 2026. Din primele informații, sunt implicate trei autoturisme. Potrivit ISU Alba, detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și […]

Citește mai mult

Curier Județean

Proiectul cultural „Brâncuși inspiră poezie” se adresează acum și studenților din Alba: Condiții de participare

Ioana Oprean

Publicat

în

Proiectul cultural „Brâncuși inspiră poezie” se adresează acum și studenților din Alba: Condiții de participare Asociația Culturală In Ars Veritas își propune să valorifice moştenirea artistică a lui Constantin Brâncuşi, pentru a deschide orizontul cultural al noilor generații și a le stimula creativitatea. Pentru a oferi șansa debutului editorial unui număr cât mai mare de […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic” O finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud a fost obținută de administrația locală din Aiud.  Anunțul a fost făcut printr-o postare pe o rețea de socializare de către primarul […]

Citește mai mult