Ştirea zilei

FOTO, VIDEO| Ministrul Sănătății, la Câmpeni: ,,Această pandemie nu se rezolvă în spital, ci se îndreaptă înspre spital”

Ioana Oprean

Publicat

în

Ministrul Sănătații, Nelu Tătaru, a dat o declarație de presă, după vizita la spitalul Orășenesc Câmpeni.

Acesta a ajuns în jurul orei 17 la spitalul Orășenesc din Câmpeni, însoțit de deputatul Florin Roman, ministrul Dezvoltării, Ion Ștefan, președintele Ion Dumitrel, lideri importanți locali PNL din Abrud și Câmpeni, inclusiv primarul ales al Câmpeniului, Dan Cristian Pașca.

Au fost prezenți de asemenea prefectul Albu Nicolae și directorul DSP Alba, Alexandru Sinea.

,, În contextul în care Alba este unul din cele 11 județe cu peste 100 de cazuri pe zi, necesitatea evaluării fiecărui spital în parte este absolut necesară. Spitalul județean este cel care gestionează cazurile acute, cel care izolează într-o primă fază.

DSP-ul identifică, face anchete și dirijează toate spitalele care sunt suport COVID, iar spitalele din Câmpeni sunt cele care asigură un suport la vindecare pentru patologia cronică, și avem aici în vedere spitalul de Boli Cronice care poate prelua tot ce înseamnă patologia pulmonară cronică, restantă infecției cu COVID-19. Iar gestionarea celorlalte patologii non-COVID este făcută de către spitalul Orășenesc.

Am venit și cu domnul Ministru Ion Ștefan, pentru a evalua capacitatea de a asigura partea hotelieră a spitalului, și necesarul de renovări sau extinderi, cum este, acest compartiment de urgență, și numărul de cazuri pe care le putem gestiona.

Noi trebuie să respectăm niște reguli, și să observăm că după impunerea unor restricții în contextul pandemic și în contextul sărbătorilor religioase, în decursul a 2 săptămâni să vedem o estompare a numărului de cazuri.

În contextul fiecărei sărbători putem întâlni respectări sau deopotrivă nerespectări de reguli. În acest moment avem spitalele care erau și înainte, spitalul Județean fiind cel care a preluat într-o primă fază toate cazurile suspecte.

În acest moment am evaluat ca spitalul Județean să rămână pentru patologia COVID, dar mai avem spitale care pot prelua această patologie.
Am discutat cu DSP, iar în acest moment există paturi libere, 40 la număr, care pot prelua bolnavii de COVID-19, de tip mediu și sever.

Pregătim o ordonanță de urgență prin care persoanele asimptomatice sau cu simptome ușoare să poată fi tratate la domiciliu.

Sunt 7 luni de când același personal,  a deservit tot ce înseamnă rezultatul acestei pandemii în unitățile spitalicești.
Când a fost nevoie am detașat personal medical la ATI sau Boli infecțioase sau Epidemiologie, în județele în care a existat o necesitate, și în acest moment putem apela de asemenea la aceeași măsură.

Haideți totuși să nu lăsăm greul doar pe sistemul medical, și toată lumea să respecte niște reguli. Noi nu putem limita,noi gestionăm ce vine din teritoriu. Această pandemie nu se tranșează în spitale, ci se îndreaptă înspre spital.”


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial

Dan HENEGAR

Publicat

în

Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare

Ioana Oprean

Publicat

în

Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]

Citește mai mult