FOTO, VIDEO| Mai mulți jandarmi și polițiști decat manifestanți la protestul din Alba Iulia împotriva restricțiilor impuse de Guvern
Doar o mână de albaiulieni s-au strâns sâmbătă, 3 aprilie, în fața Catedralei Încoronării din Alba Iulia, pentru a protesta împotriva măsurilor anti-COVID impuse de Guvern. După ce protestele au început în forță luni, „flacăra” s-a stins rapid, astăzi numărul forțelor de ordine fiind mai mare decât al manifestanților.
Sendy Țălnar, cea care a mai inițiat două astfel de proteste a postat un mesaj pe pagina personală de facebook, prin care i-a îndemnat pe oameni să iasă în stradă, pentru a-și proteja drepturile.
„Astăzi, vă avea loc Adunarea Publica, începând cu orele 15.00 din fața Catedralei ! Acest Meeting se va desfășură în mod civilizat și pașnic, astfel că vă rugăm pe toți cei prezenți să păstrați o atitudine civică solidară și civilizată ! De asemenea, îi rugăm pe toți cei care doresc să participe, să nu aibă asupra lor băuturi alcoolice sau să se afle sub influenţa acestora – să nu aibă asupra lor arme de orice fel, materiale explozive sau incendiare, substanţe iritant lacrimogene sau cu efect paralizant, dispozitive pentru şocuri electrice ori alte obiecte ce pot fi folosite pentru acţiuni violente sau de tulburare a desfăşurării normale a acestei adunări. Totodată, vă rugăm pe toți să purtați masca, în spirit de solidaritate, masca pe care sper cât de curând că în aer liber macar să nu mai fim obligați să o purtam !
Astfel, vă aduc la cunoștință că Aceasta Adunare Publica din Alba Iulia, vă avea loc în intervalul orar 15.00 – 19.00 și, după ce ne vom întâlni în fata Catedralei (unde intenționam să stam aproximativ o ora), vom face un mars pietonal pe următorul traseu : Catedrala – Bulevardul Transilvaniei, Bulevardul Revoluției (OMV) – Retur: Bulevardul Revoluției, strada Cloșca – Catedrala !
Daca și pe d-voastră vă deranjează masurile și restricțiile adoptate prin hotărârile privind contextul pandemiei de covid 19 și aveți curajul să luptați pentru drepturile și libertățile d-voastră și ale celor dragi, veniți cu un mesaj prin care vă exprimați nemulțumirea sau nemulțumirile !
Mulțumim Celor care credeți că SCHIMBAREA se afla în Fiecare dintre Noi și care aveți Curajul să faceți ceva în sensul acesta ! Luptați pentru Copiii Voștri, pentru Familia Voastră, Pentru Voi, pentru o ROMÂNIE NORMALA ! Noi vom fi Acolo, indiferent de vreme! Vii și Tu ? Mulțumesc oamenilor legii care ne vor asigura paza și protecția !
Să ne vedem Sănătoși și încrezători că Meritam o Viață mai Buna, o Viață NORMALA, în care Libertatea de a Alege este Respectată și Garantată!”, a fost mesajul postat de Sendy Țălnar pe facebook.
[nggallery id=8141]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | La ce au ajuns să folosească albaiulienii stațiile STP, după o săptămână de grevă: „Doar ne odihnim, știm că nu circulă”
La ce au ajuns să folosească albaiulienii stațiile STP, după o săptămână de grevă: „Doar ne odihnim, știm că nu circulă” La mai bine de o săptămână de la declanșarea grevei angajaților STP, albaiulienii rămân principala categorie afectată de conflictul dintre Societatea de Transport Public Alba Iulia și administrația orașului, un „război” care continuă să […]
VIDEO | Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea
Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea Traficul rutier este blocat pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna, din județul Alba, din cauza aluviunilor aduse pe carosabil în urma precipitațiilor abundente, au transmis reprezentanții Poliție Alba. Potrivit informațiilor disponibile, aluviuni care au ajuns […]
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 – Averse […]









