Curier Județean

FOTO, VIDEO| Mai mulți jandarmi și polițiști decat manifestanți la protestul din Alba Iulia împotriva restricțiilor impuse de Guvern

Ioana Oprean

Publicat

în

Doar o mână de albaiulieni s-au strâns sâmbătă, 3 aprilie, în fața Catedralei Încoronării din Alba Iulia, pentru a protesta împotriva măsurilor anti-COVID impuse de Guvern. După ce protestele au început în forță luni, „flacăra” s-a stins rapid, astăzi numărul forțelor de ordine fiind mai mare decât al manifestanților.

Sendy Țălnar, cea care a mai inițiat două astfel de proteste a postat un mesaj pe pagina personală de facebook, prin care i-a îndemnat pe oameni să iasă în stradă, pentru a-și proteja drepturile.

„Astăzi, vă avea loc Adunarea Publica, începând cu orele 15.00 din fața Catedralei ! Acest Meeting se va desfășură în mod civilizat și pașnic, astfel că vă rugăm pe toți cei prezenți să păstrați o atitudine civică solidară și civilizată ! De asemenea, îi rugăm pe toți cei care doresc să participe, să nu aibă asupra lor băuturi alcoolice sau să se afle sub influenţa acestora – să nu aibă asupra lor arme de orice fel, materiale explozive sau incendiare, substanţe iritant lacrimogene sau cu efect paralizant, dispozitive pentru şocuri electrice ori alte obiecte ce pot fi folosite pentru acţiuni violente sau de tulburare a desfăşurării normale a acestei adunări. Totodată, vă rugăm pe toți să purtați masca, în spirit de solidaritate, masca pe care sper cât de curând că în aer liber macar să nu mai fim obligați să o purtam !

Astfel, vă aduc la cunoștință că Aceasta Adunare Publica din Alba Iulia, vă avea loc în intervalul orar 15.00 – 19.00 și, după ce ne vom întâlni în fata Catedralei (unde intenționam să stam aproximativ o ora), vom face un mars pietonal pe următorul traseu : Catedrala – Bulevardul Transilvaniei, Bulevardul Revoluției (OMV) – Retur: Bulevardul Revoluției, strada Cloșca – Catedrala !

Daca și pe d-voastră vă deranjează masurile și restricțiile adoptate prin hotărârile privind contextul pandemiei de covid 19 și aveți curajul să luptați pentru drepturile și libertățile d-voastră și ale celor dragi, veniți cu un mesaj prin care vă exprimați nemulțumirea sau nemulțumirile !

Mulțumim Celor care credeți că SCHIMBAREA se afla în Fiecare dintre Noi și care aveți Curajul să faceți ceva în sensul acesta ! Luptați pentru Copiii Voștri, pentru Familia Voastră, Pentru Voi, pentru o ROMÂNIE NORMALA ! Noi vom fi Acolo, indiferent de vreme! Vii și Tu ? Mulțumesc oamenilor legii care ne vor asigura paza și protecția !

Să ne vedem Sănătoși și încrezători că Meritam o Viață mai Buna, o Viață NORMALA, în care Libertatea de a Alege este Respectată și Garantată!”, a fost mesajul postat de Sendy Țălnar pe facebook.

[nggallery id=8141]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș. Stâlp lovit în plin

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș. Stâlp lovit în plin Detașamentul de pompieri Alba Iulia din cadrul ISU Alba intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru gestionarea operativă a unei situații de urgență generate de un accident rutier produs […]

Citește mai mult

Curier Județean

INCENDIU în Henig: Baloți de paie cuprinși de flăcări

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în Henig: Baloți de paie cuprinși de flăcări Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente în localitatea Henig pentru stingerea unui incendiu izbucnit la mai mulți baloți de paie, a anunțat ISU Alba sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 14.17. Potrivit informațiilor transmise de ISU Alba, la fața locului au fost alocate […]

Citește mai mult

Curier Județean

27 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, 27 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de monitorizare […]

Citește mai mult