FOTO/ VIDEO: Lipsa de organizare a transportului le-a stricat ziua! Zeci de turiști veniți la Alba Iulia, de 1 Decembrie, au așteptat ore întregi autobuzele care trebuiau să-i ducă la mașinile parcate la intrările din oraș
O zi minutată de 1 Decembrie cu evenimente organizate impecabil, în care oamenii au sărbătorit Centenarul Marii Uniri, s-a încheiat prost pentru zeci de persoane venite din alte localități, care au fost obligate să-și lase mașinile în parcările amenajate la intrările în oraș. La finalul sărbătorii, aceștia s-au trezit că, ori trebuie să aștepte ore întregi în frig autobuzele care trebuiau să-i transporte la locurile de parcare, ori pleacă spre acestea pe jos, ca acum 100 de ani.
”Stau oamenii și așteaptă autobuzele. Suntem mintiți pe față de autorități în privința stațiilor. Nu vine nici un autobuz!”, ne-a scris un domn care dorea să ajungă la parcare. Ulterior, acesta ne-a mai scris:
”Într-un târziu s-au mobilizat autoritățile. Felicitări Poliției și Jandarmeriei pentru ajutorul dat oamenilor. Au fost transportați oameni cu microbuze ale jandarmeriei și cu antemeegatoare ale Poliției. Oricum nota 4 pentru organizarea celor de la Primarie! Nu s-au pregatit deloc pentru ce urma dupa Centenar”.
Iritați de timpul lung de așteptare în frig, în unele locuri oamenii chiar au ieșit în drum și au blocat o parte din stradă.
”Sunt din Râmnicu Vâlcea. Am venit la cea mai frumoasă sărbătoare a românilor. A fost totul foarte bine până la plecare. La plecare, autoritățile din Alba Iulia nu au știut să gestoneze situația. Nu avem cu ce ajunge unde am parcat mașinile. Avem mașinile parcate la 6-7 km de aici, nu ne-au lăsat să intrăm cu mașinile în Cetate.
Așteptăm de trei ore, nu ne-a spus nimeni, nimic și le-a interzis celor de la taxiuri să ne ducă acolo. Ne-au făcut să ne pară rău! Noi venim aici în fiecare an, de 10 ani, de la sute de kilometri, dar niciodată nu am fost în situația aceasta. Nu o să mai venim aici!”, ne-a spus o doamnă.
Explicația oficială este că autobuzele care au transportat o parte dintre oameni s-au blocat în traficul de la ieșirea din oraș, care a crescut spre seară, când toată lumea voia să plece, și din această cauză au fost întârzieri mari în preluarea celorlalți călători.
[nggallery id=6517]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea”
Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea” Un pui de pisică a fost salvat vineri, 26 iunie 2026, de pompierii ISU Alba, după ce căzuse într-o fântână adâncă de 3 metri. Felina ,,s-a agățat pur și simplu de mănușa” […]
Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu
Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu Un bărbat din Aiud, de 28 de ani, a fost reținut de polițiști după ce și-ar fi agresat mama și fratele mai mic. Bărbatul s-a ales cu un ordin de protecție provizoriu, pentru o […]
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade Județul Alba este de vineri, 26 iunie 2026, de la ora 10.00, până sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 10.00, sub inceidența unei atenționări meteo Cod Portocaliu de val de căldură, temperaturi […]









