FOTO, VIDEO: Liceul de Arte ”Regina Maria” a câștigat a IV-a ediție a concursului ”Alba Iulia, Cealaltă Capitală” și un premiu de 5.000 de lei
Liceul de Arte ”Regina Maria” din Alba Iulia a câștigat a IV-a ediție a concursului pe teme de istorie ”Alba Iulia, Cealaltă Capitală” și un premiu în valoare de 5.000 de lei oferit de Primăria
municipiului. Echipa formată din patru elevi, condusă de profesorul Octavian Marcu, a răspuns corect la cele mai multe întrebări și a greșit cele mai puține, deoarece regulamentul competiției prevede ca un răspuns greșit să elimine un răspuns corect. Pe locul secund s-a clasat Seminarul Teologic Ortodox ”Simion Ștefan” – ei au primit un premiu în valoare de 3.500 de lei; poziția a III-a a fost ocupată de Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” (premiu de 2.500 de lei), iar ultimii au fost cei de la Colegiul Tehnic ”Apulum” din Alba Iulia ( 1.000 de lei).
Concursul s-a desfășurat vineri, de la ora 10.00, în sala de evenimente ”Ballroom” Alba Mall și au participat cei mai buni elevi la istorie de la patru licee din municipiul reședință de județ. Ei au luptat pentru premii în valoare de 12.000 de lei, oferite de Primăria municipiului Alba Iulia. Artiștii și-au confirmat locul I, obținut în semifinală.
Elevii s-au confruntat cu 40 de întrebări, formulate de istoricii Liviu Zgârciu și Tudor Roșu de la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia.
Scopul concursului, aflat la a IV-a ediție, este de a crește interesul elevilor pentru istoria orașului Alba Iulia, dar și de a promova patrimoniul cultural și istoric al orașului.
Juriul concursului a fost format din: Tudor Roșu, reprezentant al Muzeului Național al Unirii din Alba Iulia și Diana Roman, Mihai Coșer, Robert Roman, reprezentanți ai Primăriei Alba Iulia.
La eveniment a venit și primarul Mircea Hava. El a semnat cecurile și a precizat că acest concurs se va desfășura în fiecare an. Alături de el s-a aflat și viceprimarul Paul Voicu.
Concursul este organizat de Primăria Municipiului Alba Iulia, Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba.
Câștigătorii de anul trecut au fost elevii Seminarului Teologic Ortodox “Simion Ştefan” Alba Iulia.
Concursul este organizat anual cu ocazia activităților educative extracurriculare și extrașcolare, din cadrul “Școala altfel: Să știi mai multe, să fii mai bun!”.
Întrebările si răspunsurile au fost:
[nggallery id=307]
[nggallery id=305]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








