FOTO-VIDEO: la bustul lui Samoilă Mârza din Galtiu, fotbalul din Alba – omagiu pentru Marea Unire din 1918
La bustul din Galtiu al lui Samoilă Mârza, fotograful oficial al Marii Uniri de la Alba Iulia din 1918, două echipe din Liga a IV-a Alba, Viitorul Sîntimbru și Sportul Petrești, au adus un omagiu Centenarului.
A fost un moment special dedicat unicului fotograf al Unirii de acum un veac, ce a inclus un marș de circa 500 de metri de la Podul Velii și până la părculețul în care este amplasat bustul lui Samoilă Mârza, pe fondul muzical asigurat de Fanfara din Petrești, cântece patriotice, participanții având steaguri tricolore, dar și bannere sugestive pentru acest moment. La bustul lui Samoilă Mârza, după intonarea Imnului Național al României, au fost depuse coroane de către primăria din localitate, dar și de reprezentanții celor două echipe, D. Ianc și T. Mărginean, respectiv frații Cornel și Eugen Hălălae. La manifestare au participat primarul Ioan Iancu Popa și viceprimarul Florin Goța, dar și Cristian Petropulos, președintele AJF Alba. Ștefan Fogoroși, Doru Oancea, Ovidiu Hulea și președintele AJF Alba au primit Monografia localității.
O manifestare similară s-a produs în urmă cu trei ani, când tot la bustul lui Samoilă Mârza echipierii Viitorului Sîntimbru au celebrat, într-un mod inedit, faptul că au devenit campioni de iarnă, la jumătatea stagiunii. Atunci amfitrionii erau pregătiți de Dan Comșa, actualmente în staff-ul administrativ al vizitatorilor.
[nggallery id=6425]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)