Ştirea zilei

FOTO-VIDEO. În Alba, 143 persoane în carantină, 1690 persoane izolate la domiciliu și 534 persoane ieșite din izolare. Peste 250 de sancțiuni aplicate de polițiști pentru nerespectarea Odonanței Militare

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO-VIDEO. În Alba, 143 persoane în carantină, 1690 persoane izolate la domiciliu și 534 persoane ieșite din izolare. Peste 250 de sancțiuni aplicate de polițiști pentru nerespectarea Odonanței Militare

Polițiștii din cadrul IPJ Alba au aplicat peste 250 de sancțiuni, în valoare de 40.000 de lei, în ultimele 24 de ore, pentru nerespectarea dispozițiilor Ordonanței Militare. La nivelul județului Alba se află, în prezent, 143 persoane în carantină, 1690 persoane izolate la domiciliu, 534 persoane ieșite din izolare.

În ultimele 24 de ore, 267 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba și 42 polițiști locali au desfășurat misiuni specifice în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19.

Astfel, s-a verificat modul de respectare a măsurii de izolare  în cazul a 910 persoane, iar începând cu ora 12,00, echipaje mixte de polițiști, jandarmi și polițiști locali au efectuat o acțiune pentru asigurarea unui climat optim de siguranță publică, care a avut ca scop verificarea respectării măsurilor dispuse prin Ordonanța Militară nr. 3 din 24.03.2020.

Ca urmare a acțiunii au fost aplicate 89 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 40.000 lei, pentru nerespectarea dispozițiilor Ordonanței Militare nr. 3 din 2020.

124 efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi Alba au fost angrenate miercuri 25 martie a.c.,  în misiuni de combatere și prevenire a epidemiei de coronavirus, aplicând 12 sancțiuni: 6 avertismente și 6 amenzi contravenționale  pentru nerespectarea dispozițiilor Ordonanței Militare nr. 3 din 24.03. 2020. Dintre acestea 11 sancțiuni au fost acordate pe raza municipiului Sebeș și un avertisment în comuna Șugag.

Reamintim faptul că, potrivit prevederilor Ordonanței militare nr. 3, circulația persoanelor care au împlinit vârsta de 65 de ani, în afara locuinței/gospodăriei, este permisă numai în intervalul orar 11.00 – 13.00, strict pentru următoarele motive:
a) deplasarea pentru asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice;
b) deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;
c) deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea unui minor, asistența altor persoane vârstnice, bolnave sau cu dezabilități, ori în cazul decesului unui membru de familie;
d) deplasări scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizică individuală a persoanelor (cu excluderea oricăror activități fizice colective), cât și pentru nevoile animalelor de companie/domestice.

Circulația acestor persoane, în exteriorul locuinței/ gospodăriei, este permisă și în afara intervalului orar 11.00 – 13.00, dacă aceasta se face în interes profesional ori pentru realizarea de activități agricole.

[nggallery id=7819]

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat

Bogdan Ilea

Publicat

în

Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală. Primăria Alba Iulia are cu conturile blocate și este executată silit pentru suma de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]

Citește mai mult