FOTO-VIDEO. În Alba, 143 persoane în carantină, 1690 persoane izolate la domiciliu și 534 persoane ieșite din izolare. Peste 250 de sancțiuni aplicate de polițiști pentru nerespectarea Odonanței Militare
FOTO-VIDEO. În Alba, 143 persoane în carantină, 1690 persoane izolate la domiciliu și 534 persoane ieșite din izolare. Peste 250 de sancțiuni aplicate de polițiști pentru nerespectarea Odonanței Militare
Polițiștii din cadrul IPJ Alba au aplicat peste 250 de sancțiuni, în valoare de 40.000 de lei, în ultimele 24 de ore, pentru nerespectarea dispozițiilor Ordonanței Militare. La nivelul județului Alba se află, în prezent, 143 persoane în carantină, 1690 persoane izolate la domiciliu, 534 persoane ieșite din izolare.
În ultimele 24 de ore, 267 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba și 42 polițiști locali au desfășurat misiuni specifice în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19.
Astfel, s-a verificat modul de respectare a măsurii de izolare în cazul a 910 persoane, iar începând cu ora 12,00, echipaje mixte de polițiști, jandarmi și polițiști locali au efectuat o acțiune pentru asigurarea unui climat optim de siguranță publică, care a avut ca scop verificarea respectării măsurilor dispuse prin Ordonanța Militară nr. 3 din 24.03.2020.
Ca urmare a acțiunii au fost aplicate 89 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 40.000 lei, pentru nerespectarea dispozițiilor Ordonanței Militare nr. 3 din 2020.
124 efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi Alba au fost angrenate miercuri 25 martie a.c., în misiuni de combatere și prevenire a epidemiei de coronavirus, aplicând 12 sancțiuni: 6 avertismente și 6 amenzi contravenționale pentru nerespectarea dispozițiilor Ordonanței Militare nr. 3 din 24.03. 2020. Dintre acestea 11 sancțiuni au fost acordate pe raza municipiului Sebeș și un avertisment în comuna Șugag.
Reamintim faptul că, potrivit prevederilor Ordonanței militare nr. 3, circulația persoanelor care au împlinit vârsta de 65 de ani, în afara locuinței/gospodăriei, este permisă numai în intervalul orar 11.00 – 13.00, strict pentru următoarele motive:
a) deplasarea pentru asigurarea de bunuri care acoperă necesitățile de bază ale persoanelor și animalelor de companie/domestice;
b) deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;
c) deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea unui minor, asistența altor persoane vârstnice, bolnave sau cu dezabilități, ori în cazul decesului unui membru de familie;
d) deplasări scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizică individuală a persoanelor (cu excluderea oricăror activități fizice colective), cât și pentru nevoile animalelor de companie/domestice.
Circulația acestor persoane, în exteriorul locuinței/ gospodăriei, este permisă și în afara intervalului orar 11.00 – 13.00, dacă aceasta se face în interes profesional ori pentru realizarea de activități agricole.
[nggallery id=7819]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare
Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat că administrația locală ia în calcul să aplice penalități operatorului STP pentru neefectuarea transportului public. La aproape o săptămână […]









