FOTO VIDEO| Finalizarea lucrărilor la Centrul Pediatric Național „Maria Beatrice” din Alba Iulia: Zeci de invitați, prezenți la eveniment
FOTO VIDEO| Finalizarea lucrărilor la Centrul Pediatric Național „Maria Beatrice” din Alba Iulia: Zeci de invitați, prezenți la eveniment
Astăzi, 28 noiembrie, se marchează un moment important în finalizarea lucrărilor la Centrul Pediatric Național „Maria Beatrice” pentru Terapia și Monitorizarea Prematurului, victime ale accidentărilor și copii cu paralizie cerebrală. Acest centru reprezintă un pas semnificativ în asigurarea unor servicii medicale specializate pentru cei mai vulnerabili membri ai comunității – copiii.
Unul dintre aspectele inovatoare ale acestui proiect este implementarea unor metode de terapie inovatoare. De exemplu, se va introduce implicarea surorii sau a fratelui pacientului în procesul de terapie, accentuând importanța susținerii din partea familiei în procesul de recuperare.
O altă metodă inovatoare pe care Centrul Pediatric o va implementa este terapia cu animale de companie. Terapeutul canin și hipoterapia aduc un aport semnificativ în terapia relațională a copiilor mici. Proiectul include un parc de 4000 mp și o grădină senzorială dedicată terapiei prin joacă cu animale, sub îndrumarea terapeuților specializați în terapie ocupațională, integrare senzorială, și terapie relațională în context familial.
CITEȘTE ȘI: VIDEO |Lucrările continuă la Centrul Pediatric Național ”Maria Beatrice”: Clinica destinată copiilor va implementa noi metode de terapie
Centrul va acoperi o gamă largă de servicii medicale specializate, inclusiv evaluarea, terapia și monitorizarea prematurului, evaluarea funcțională a nou-născutului și a copilului mic, consiliere parentală pre și post-natală, și psiho terapie de familie.
Secțiile dedicate pediatriei, ortopediei pediatrice, traumatologiei pediatrice și neurologiei pediatrice vor asigura îngrijirea copiilor într-un mediu specializat.
Recuperarea medicală pentru copii va beneficia de facilități precum kinetoterapie, hidro-kinetoterapie, fizioterapie, medicină hiperbară, terapie Vojta, logopedie, terapie ocupațională, integrare senzorială, psiho terapie și psiho logie clinică.
Prin includerea terapiei prin joacă cu animale de companie și terapiei relaționale în context familial, Centrul vizează o abordare holistică a recuperării medicale.
De asemenea, se va oferi recuperare medicală la domiciliu, explorări funcționale, și servicii de nutriție și dietetică.
Astăzi, în cadrul recepției lucrărilor, privim cu optimism spre viitorul în care acest centru va aduce speranță și îngrijire pentru copiii vulnerabili, contribuind la îmbunătățirea calității vieții acestor tineri luptători și a familiilor lor.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade Județul Alba este de vineri, 26 iunie 2026, de la ora 10.00, până sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 10.00, sub inceidența unei atenționări meteo Cod Portocaliu de val de căldură, temperaturi […]
VIDEO | Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri
Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită în dimineața zilei de vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia. Programul activităților s-a desfășurat astfel: La ora 09.45, în Catedrala Reîntregirii, a avut loc sfințirea […]
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]










