FOTO VIDEO| Finalizarea lucrărilor la Centrul Pediatric Național „Maria Beatrice” din Alba Iulia: Zeci de invitați, prezenți la eveniment
FOTO VIDEO| Finalizarea lucrărilor la Centrul Pediatric Național „Maria Beatrice” din Alba Iulia: Zeci de invitați, prezenți la eveniment
Astăzi, 28 noiembrie, se marchează un moment important în finalizarea lucrărilor la Centrul Pediatric Național „Maria Beatrice” pentru Terapia și Monitorizarea Prematurului, victime ale accidentărilor și copii cu paralizie cerebrală. Acest centru reprezintă un pas semnificativ în asigurarea unor servicii medicale specializate pentru cei mai vulnerabili membri ai comunității – copiii.
Unul dintre aspectele inovatoare ale acestui proiect este implementarea unor metode de terapie inovatoare. De exemplu, se va introduce implicarea surorii sau a fratelui pacientului în procesul de terapie, accentuând importanța susținerii din partea familiei în procesul de recuperare.
O altă metodă inovatoare pe care Centrul Pediatric o va implementa este terapia cu animale de companie. Terapeutul canin și hipoterapia aduc un aport semnificativ în terapia relațională a copiilor mici. Proiectul include un parc de 4000 mp și o grădină senzorială dedicată terapiei prin joacă cu animale, sub îndrumarea terapeuților specializați în terapie ocupațională, integrare senzorială, și terapie relațională în context familial.
CITEȘTE ȘI: VIDEO |Lucrările continuă la Centrul Pediatric Național ”Maria Beatrice”: Clinica destinată copiilor va implementa noi metode de terapie
Centrul va acoperi o gamă largă de servicii medicale specializate, inclusiv evaluarea, terapia și monitorizarea prematurului, evaluarea funcțională a nou-născutului și a copilului mic, consiliere parentală pre și post-natală, și psiho terapie de familie.
Secțiile dedicate pediatriei, ortopediei pediatrice, traumatologiei pediatrice și neurologiei pediatrice vor asigura îngrijirea copiilor într-un mediu specializat.
Recuperarea medicală pentru copii va beneficia de facilități precum kinetoterapie, hidro-kinetoterapie, fizioterapie, medicină hiperbară, terapie Vojta, logopedie, terapie ocupațională, integrare senzorială, psiho terapie și psiho logie clinică.
Prin includerea terapiei prin joacă cu animale de companie și terapiei relaționale în context familial, Centrul vizează o abordare holistică a recuperării medicale.
De asemenea, se va oferi recuperare medicală la domiciliu, explorări funcționale, și servicii de nutriție și dietetică.
Astăzi, în cadrul recepției lucrărilor, privim cu optimism spre viitorul în care acest centru va aduce speranță și îngrijire pentru copiii vulnerabili, contribuind la îmbunătățirea calității vieții acestor tineri luptători și a familiilor lor.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]










