Curier Județean

FOTO/ VIDEO: Demersuri pentru colaborare româno-japoneză, la Alba Iulia. Întâlnire oficială a municipalității cu reprezentanți ai unor potențiali investitori

Ioana Oprean

Publicat

în

Municipiul Alba Iulia este gazda unuia dintre cele mai importante momente din istoria colaborărilor bilaterale romano – japoneze care a debutat, vineri, 20 iulie, cu o vizită oficială la Primăria Municipiului Alba Iulia a unei delegații japoneze formate din companii și organizații japoneze care își desfășoară activitatea în România.

În cadrul întâlnirii, reprezentanții municipalității le-au prezentat oaspeților proiectele orașului și oportunitățile de investiții existente la nivel local. Aceștia s-au arătat interesați atât de modul în care s-au dezvoltat afacerile de succes, la nivelul municipiului sau în județ, de facilitățile pe care municipalitatea le oferă investitorilor, dar și de proiectul Smart City pe care Primăria Alba Iulia îl derulează, solicitând informații privind domeniile în care s-ar mai putea interveni pentru ca acesta să fie dezvoltat.

”E un lucru bun, sunt firme care caută locuri în care să se instaleze, caută administrații care doresc să facă lucrul acesta împreună…”, a declarat primarul Mircea Hava:

”Dacă munca, atașamentul, precizia, meticulozitatea, onoarea, altruismul, exigența sunt esența existenței pentru japonezi, nouă, europenilor, încă nu ne este clar cum toți le acceptă și nimeni, fără excepție, nu se vrea eliberat din tiparul ăsta. Azi, am avut onoarea să resimt din nou spiritul acestei mari nații, primind o delegație niponă formată din companii și organizații japoneze care își desfășoară activitatea în România. Poate, pentru că s-a întâmplat la Alba Iulia, un loc care încă mai însemnă curaj, voință, speranță, vizita a fost mai intensă și mai aplicată decât cea de care a avut parte premierul nipon în ianuarie, când n-a avut cu cine să se întâlnească la București. Avem privilegiul ca această dezbatere să se întâmple la trei zile după semnarea acordului economic dintre Uniunea Europeană și Japonia, o deschidere fără precedent la nivelul schimburilor economice și al investițiilor. La drept vorbind, Alba Iulia reflectă clipa și are șansa de a reacționa la ce are de oferit astăzi Japonia”, a mai declarat primarul Mircea Hava la sfârșitul întâlnirii.

Ulterior vizitei la Primăria Alba Iulia, delegația va lua oficial contact cu un model de afacere autohton – Solina România, iar începând cu ora 16:00, la Hotel Transilvania, va fi organizat un seminar care cuprinde și o sesiune de networking dedicate deopotrivă companiilor japoneze cât și companiilor românești. Astfel, la Alba Iulia, participanții la seminar vor avea ocazia sa afle secretele succesului și know-how-ul japonezilor și apoi să le aplice, după modelul și rigoarea japoneze în activitatea lor.

Evenimentul susținut de Primăria Alba Iulia prin Centrul Europe Direct Alba Iulia este organizat de Japan Business Association în România (JBA), Organizaţia Japoneză pentru Comerţ Exterior (JETRO) si Kaizen Institute România, cu sprijinul Ambasadei Japoniei în România, Camerei de Comerţ şi Industrie a Romaniei, Camerei de Comerț și Industrie Alba Iulia și companiei Solina România.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Gheorghe Remete și Dragomir Vlonga, noi cetățeni de onoare ai municipiului Alba Iulia: Propuneri la aprobare în Consiliul Local

Ioana Oprean

Publicat

în

Gheorghe Remete și Dragomir Vlonga, noi cetățeni de onoare ai municipiului Alba Iulia: Propuneri la aprobare în Consiliul Local Proiecte de hotărâri privind conferirea titlurilor de cetățeni de onoare ai municipiului Alba Iulia pentru Gheorghe Remete și Dragomir Vlonga se află pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Alba Iulia de luni, […]

Citește mai mult

Curier Județean

Drumul Județean DJ 142L intră în reparații la Meșcreac: Consiliul Județean Alba cedează temporar un tronson către Primăria Rădești pentru modernizare

Ioana Oprean

Publicat

în

Drumul Județean DJ 142L intră în reparații la Meșcreac: Consiliul Județean Alba cedează temporar un tronson către Primăria Rădești pentru modernizare Consiliul Județean (CJ) Alba urmează să aprobe, în ședința ordinară de miercuri, 24 iunie 2026 predarea temporară a unei porțiuni din drumul județean DJ 142L către Consiliul Local Rădești. Decizia vine ca răspuns la […]

Citește mai mult

Curier Județean

Centrul de colectare prin aport voluntar de la Galați-Zlatna, finalizat în proporție de aproape 90%. Ce mai trebuie făcut

Ioana Oprean

Publicat

în

Centrul de colectare prin aport voluntar de la Galați-Zlatna, finalizat în proporție de aproape 90%. Ce mai trebuie făcut Primăria Zlatna a solicitat Direcției Județene de Mediu Alba avizul de mediu pentru proiectul care vizează finalizarea centrului de colectare prin aport voluntar de la Galați-Zlatna. Lucrările rămase de executat reprezintă aproximativ 11,50% din valoarea totală […]

Citește mai mult