FOTO, VIDEO. Dacii și romanii și-au disputat supremația, din nou, la Alba Iulia. Lupte, incursiuni în istorie și divertisment
Dacii și romanii și-au disputat supremația pentru prima dată, în acest sezon, la Alba Iulia, prin lupte unul la unul sau pe grupuri, întregind în acest fel sezonul turistic din ”Cealaltă Capitală”.
Aproximativ o sută de persoane au asistat, vineri, la prima reprezentație din acest an a Legiunii a XIII-a Gemina (romanii), care s-au confruntat cu Lupii Apulonului (dacii), manifestarea având loc la Poarta a IV-a a Cetății Alba Carolina. Spectacolul a fost completat de demonstrațiile altor două trupe, mai nou înființate, Ludus Apulensis (gladiatorii) și Magna Nemesis (dansatoarele).

Prima reprezentație, dintr-un șir de 27 în acest an, a început prin prezentarea trupelor de daci, romani, gladiatori și dansatoare și mici incursiuni în istoria antică, romanii, care sunt cei mai puternici, prezentându-și tehnica de apărare.
La fel ca și anii trecuți, prezentatorii reprezentațiilor sunt istoricii Muzeului Național al Unirii, Liviu Zgârciu și Tudor Roșu. Cei prezenți au asistat la lupte între daci și romani, trageri cu arcul sau dansuri ale trupei Magna Nemesis. Publicul s-a întors, cu 2.000 de ani în urmă, și a văzut cum un dans senzual al nimfelor învia un soldat mort într-o dispută, dar și puterea de luptă a gladiatorilor. Principalele comenzi ale romanilor, care s-au arătat cei mai disciplinați soldați, sunt: milites (soldați!) ad gladius clin (întoarce-te la dreapta), ad scutum clina (la stânga), ad scutum transforma (întoarce-te 180 de grade), dirige frontem (în formație), mandata captate (aranjați-vă ținuta), scurta capere (ridică scutul).
Reprezentația a avut un dublu rol: de divertisment și de culturalizare a publicului, care a primit o scurtă lecție de istorie vie.
Trupele sus menționate sunt formate din voluntari, proiectul Garda Romană de la Apulum fiind derulat de Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia.
Spectacole de reconstituire militară vor avea loc în fiecare vineri, de la ora 18.00 (în luna aprilie și octombrie), respectiv de la ora 19.00 (mai-septembrie), în care trupele de voluntari vor oferi alte lecții de istorie și divertisment.
Garda Romană de la Apulum, lansată oficial în 2012, este o trupă de reenactment ce are ca scop punerea în valoare și protejarea uriașului patrimoniu roman de la Alba Iulia.
[nggallery id=1941]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









