Ştirea zilei

FOTO VIDEO | Dacă vine primarul, se face curat pe strada ta!

Unirea Ziarul

Publicat

în

FOTO VIDEO | Dacă vine primarul, se face curat pe strada ta!

Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Codru Pleșa a fost prezent astăzi alături de viceprimarul Emil Antoniu Popescu și alți oameni-cheie în zona Arex, la intersecția străzilor Grigore Antipa și Emil Racoviță, într-un nou episod din serialul „Primarul vine pe strada ta”.
Cetățenii, sătui de aceleași promisiuni auzite și în trecut, l-au întâmpinat pe Pleșa cu o salbă de probleme.

Edilul a răspuns cu o sumă de alte promisiuni din seria „categoric vom face”. Pe moment, acesta a venit cu o soluție menită să ”astupe groapa”: o limitare de viteză și o oglindă rutieră, prin ordin direct lui Claudiu Nemeș, „omul bun la toate”.

Într-o zonă vitală pentru capitalul său electoral, Pleșa părea că ar avea mai multe întrebări decât soluții, a părut pe alocuri chiar siderat de ceea ce de altfel nu cunoștea, ori nu l-au informat oamenii-cheie.

Dar cum în tot răul există și un bine, în seara premergătoare întâlnirii cu locuitorii din zonă, când a aflat că primarul se va afla ”în misiune” pe Emil Racoviță, asocierea RER Vest-RETIM a băgat repede gunoiul sub preș. Pubelele au fost golite și au fost adunate mormanele de deșeuri menajere din jurul tomberonului de la capătul străzii. Am fi putut spune că strada era ”lună și bec”, dacă n-ar fi fost becurile defecte, noroiul si baltile omniprezente.

Citește și: Amendă de 25.000 de lei pentru firma RER Vest & Retim pentru gunoiale neridicate din Alba Iulia. Primăria Alba Iulia doarme în timp ce DSP Alba îi face treaba

Culmea, în timpul întâlnirii edilului cu locatarii din zonă, și-au făcut apariția și muncitorii firmei de salubritate pentru a ridica gunoiul oamenilor, cu o zi întârziere totuși, având în vedere faptul că ziua de colectare a deșeurilor menajere de pe strada Emil Racoviță împreună cu străzile adiacente este miercuri. Altă problemă ridicată de oameni a fost lipsa de interes a muncitorilor RER-VEST în ridicarea deșeurilor reciclabile, separate în saci inscripționați.

Nu se colectează deșeurile reciclabile. Ne aruncă peste gard saci pentru sortare, dar rămânem cu sacii la gard.” a spus un locatar din zonă.

O altă locatară și-a povestit propria experiență cu cei de la firma de salubritate: ”Se comportă execrabil! Vorbesc în scârbă cu tine, nici nu se uită la tine. Devin ”oameni” doar când văd bancnota de 10 lei.”. (Vezi VIDEO)

Citește și: Firma de salubritate RER-VEST Alba, vizată de un dosar penal pentru două infracțiuni de mediu: Îngroparea și eliminarea deșeurilor în spații neautorizate

Astfel, nu putem decât să salutăm serialul și să ne dorim ca primarul să fie prezent cât mai des pe cât mai multe străzi, dacă doar așa putem să ne scăpăm de mirosul pestilențial al delăsării.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău

Ioana Oprean

Publicat

în

Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău Decathlonul Dacic a reprezentat punctul culminant competițional al celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Cetăților Dacice, desfășurat în perioada 26–28 iunie 2026 în zona Piatra Craivii – Bucerdea Vinoasă – Cricău. Competiția a adus la start reprezentanții […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 39 de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat

Ioana Oprean

Publicat

în

Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat Furnizarea apei potabile va fi restricționată temporar în mai multe localități din județul Alba, în contextul temperaturilor ridicate și al consumului crescut, inclusiv pentru activități agricole. Măsura a fost anunțată de SC APA CTTA SA Alba, în […]

Citește mai mult