Ştirea zilei

FOTO, VIDEO| ”Colț de Rai” într-un sat din Alba: Natură și relaxare alături de cai la un nou Centru de Echitație și Recuperare

Ioana Oprean

Publicat

în

”Calul este darul lui Dumnezeu pentru omenire” spune un proverb arab, iar ”Colțul de Rai” de la Ampoița este dovada vie a zicalei. Situat în comuna Meteș, la doar 15 km de Alba Iulia, Centrul de Echitație și Recuperare se întinde pe o suprafață de 2 hectare și s-a deschis în urmă cu aproximativ două săptămâni.

”Colț de Rai” a luat ființă din pasiunea comună pentru cai a doi tineri, Emanuel Slevaș, din Alba și clujeanca Miruna Buzenchi, care a lăsat viața zgomotoasă a marelui oraș pentru traiul liniștit al satului din Alba.

Cum a luat naștere Centrul de echitație și recuperare ”Colț de Rai”

Emanuel povestește că pasiunea pentru cai o are de când era copil, iar ideea de centru de echitație i-a venit după 4 luni petrecute în Statele Unite ale Americii, prin programul Work and Travel: ”Am stat 4 luni acolo și am lucrat la un centru de echitație, cam pe același model cum avem astăzi aici. Mai exact, veneau turiștii, îi puneam pe cai, mergeam o oră prin natură, ne întorceam, erau deja alți turiști pe cai și ne întorceam pentru un alt circuit de o oră.”

După cele 4 luni, s-a întors în țară și împreună cu Miruna a implementat ceea ce a văzut acolo și a rezultat Centrul de Echitație și Recuperare ”Colț de Rai”, din Ampoița.

Centrul este destinat tuturor iubitorilor de cai, atât începatori, cât și experimentați, adulți sau copii deopotrivă, iat la ”Colț de Rai” găsim cai pentru toate vârstele: ponei pentru copilași, dar și cai pentru copii și adulți începători și avansați.

Drumeții călare, plimbări cu căruța și șareta

Majoritatea oamenilor nu știu foarte multe lucruri despre echitație. Însă e o întreagă lume acolo care așteaptă să fie descoperită prin lecții de echitație în manej, recuperare, gimnastică.

Turiștii din zonă și toți cei care ajung la Centru de Echitație se pot bucura de drumeții în jurul Ampoiței, dar și de tradiționala plimbare cu căruța sau șareta.

În prezent, la centru se găsesc 6 cai, printre care un mânz, două iepe, o mânză de un an, ponei și un cal bătrân, aflat în pensie la centru. În ceea ce privește rasele de cai, acestea diferă de la semi-greu românesc, la sânge rece unguresc, și Frizian.

Prima săptămână după după deschidere a fost destul de interesantă spun proprietarii, iar interesul oamenilor a fost destul de ridicat. ”După pandemie, după ce de curând avem voie să stăm fără mască în spațiile deschise, lumea e foarte dormică să iasă, să facă activități în natură, să se conecteze cu animalele, iar pentru copii este o adevărată terapie, mai ales pentru cei de la oraș, cu un stil de viață sedentar. Am văzut ce bucurie au când vin aici și sunt liberi, iar conexiunea cu caii este una specială”.

”Colț de Rai” este despre dor de orizonturi larg deschise, iarbă verde, pădure fremătândă, animale blânde și miros de fân abia cosit, care dorește să ofere atât adulților cât și copiilor o cale de reîntoarcere la un ritm de viață mai apropiat de cel al naturii, un spațiu în care agitația și neliniștea să fie înlocuite cu emoție și încredere în sine și ăn viitor, iar tehnologia să fie înlocuită cu interacțiunea directă.

Activitățile se fac cu personal instruit, cu 10 ani de experiență în echitație, pe care aștaptă cu drag să o transmită generației tinere, alături de pasiunea pentru cai și echitație: ”Este un sport nobil, o activitate care necesită folosirea tuturor mușchilor, ajută la formarea unei poziții corecte a corpului, scade stresul și relaxează.”

Cei doi tineri se ocupă personal de centru, după ce își termină activitatea fiecare la job-ul său. Emanuel este manager la un local din Alba Iulia, iar Miruna lucrează pentru o firmă din Cluj.

Pe viitor, tinerii intenționează să mărească familia de căluți de la ”Colț de Rai”, dar și să salveze animale bătrâne sau maltratate, oferindu-le un trai bun în oaza de liniște de la Ampoița.

Investiția se ridică până în prezent la 10.000 de euro, iar tarifele diferă în funcție de activitatea aleasă:

-cursuri de echitație: 60 de lei/30 minute
-plimbări călare în natură: 70 de lei/persoană
-ședință foto: 100 de lei/ora
-plimbări copii: 20 de lei/15 minute
-cai în pensiune: 800 de lei/lună
-antrenor de cai în pensiune: 300 de lei/lună

Abonamente:

-cursuri de echitație: 500 de lei/10 ședințe/3 luni
-plimbări călare în natură: 500 de lei/10 ieșiri/6 luni

[nggallery id=8177]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Când se va vota interzicerea păcănelelor în Alba Iulia: Ce prevede proiectul de hotărâre. DOCUMENT

Ioana Oprean

Publicat

în

Când se va vota interzicerea păcănelelor în Alba Iulia: Ce prevede proiectul de hotărâre. DOCUMENT Proiectul de hotărâre privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc pe raza Municipiului Alba Iulia și aprobarea Regulamentului pentru emiterea autorizației de funcționare pentru desfășurarea jocurilor de noroc de tip loto tradițional și pariuri sportive pe raza Municipiului Alba Iulia […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult