FOTO, VIDEO| ASR Principesa Maria a primit un superb ciobănesc românesc mioritic din partea Asociației Chinologice Alba
Asociația Chinologică a județului Alba a primit, vineri, la Hotel Medieval din Alba Iulia, recunoașterea și Înaltul Patronaj al Alteței Sale Regale Principesa Maria a României. Cu acest prilej, asociația i-a dăruit Principesei Maria un superb ciobănesc românesc mioritic, în vârstă de 6 săptămâni, pe nume Sinaia de Apuseni.
Câinele a fost dăruit în cadrul unei manifestări organizate, de Primăria Alba Iulia, cu prilejul aniversării Zilei Încoronării, fiind primit un entuziasm de Principesa Maria.
Asociația Chinologică Alba a ales să-i dăruiască Principesei un ciobănesc mioritic deoarece este prima rasă românească omologată la nivel internațional.
Asociația Chinologică Alba a primit recunoașterea și Înaltul Patronaj Regal care a venit după 6 ani de muncă susținută în care o echipă de doar câteva persoane a reușit să creeze un nucleu de crescători și astfel a început afirmarea și poziționarea Albei Iulia pe harta chinologiei naționale și internaționale. Asociația a reușit să pună bazele unei manifestări chinologice, eveniment care a avut o creștere continuă și sănătoasă, fiind inclus în calendarul internațional al manifestărilor federației chinologice internaționale în ultimii trei ani. Evenimentul a fost un reper de eleganță și profesionalism în domeniu pe plan național și internațional. Numărul de participanți la aceste expoziții în Cetatea Alba Carolina este în continuă creștere, a transmis Sorin Simuţiu, președintele Asociaţiei Chinologice Alba.
”Dacă în urmă cu 6 ani pășeam timid în lumea organizatorilor de evenimente chinologice, astăzi, onoarea de a primi Înaltul Patronaj Regal ne obligă să creștem și mai mult nivelul expozițiilor pe care le organizăm, dar și menținerea standardelor și profesionalismului activităților chinologice. Trebuie să spunem că de-a lungul anilor nu ne-am rezumat activitatea strict doar la creșterea și promovarea raselor pure. Am dezvoltat în cadrul manifestărilor chinologice și târguri de adopții ale cățeilor de rasă comună sau metiși împreună cu alte organizații non-guvernamentale, dar și cu sprijinul organizației locale.
În urmă cu 6 ani am implementat împreună cu Primăria municipiului Alba Iulia o campanie de responsabilizare a proprietarilor de câini din oraș. În acest proiect au fost am plasate, în parcuri, dispozitive cu pungi biodegradabile pentru strângerea resturilor biologice și am reușit o creștere a nivelului de acceptare a câinilor în societate și o conviețuire mai bună între stăpânii de animale de companie din Alba Iulia și restul concetățenilor”, a mai afirmat Sorin Simuţiu.
La festivitate au participat și reprezentanți ai Primăriei Alba Iulia.
[nggallery id=1125]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri
Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită în dimineața zilei de vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia. Programul activităților s-a desfășurat astfel: La ora 09.45, în Catedrala Reîntregirii, a avut loc sfințirea […]
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]








