FOTO-VIDEO Alba Iulia: În Joia Mare, urmând exemplul Lui Isus, Arhiepiscopul romano-catolic,György Jakubinyi, a spălat picioarele a 12 studenţi la teologie
Un ritual creştin înălţător şi totodată emoţionant a avut loc joi seara la Catedrala Romano-Catolică din Alba Iulia. Exemplul Mântuitorului Isus Hristos, din urmă cu peste 2000 de ani, în care a spălat picioarele apostolilor săi la Cina cea de Taină, a fost repetat simbolic, în Joia Mare, de către preoţii de la Catedrala Romano- Catolică. Aşa cum a făcut Isus înainte Cinei cea de Taină, aceştia au dat la rândul lor exemplu de smerenie, spălându-le picioarele unor studenţi la Teologie.
După cum toţi creştinii ştiu, cu o zi înainte de a fi răstignit, Mântuitorul Isus Hristos a spălat, cu smerenie, picioarele ucenicilor Săi, binevestind înnoirea sufletelor şi pace tuturor. Urmând exemplul Mântuitorului, Înalt Preasfinţitul György Jakubinyi, Arhiepiscop de Alba Iulia a spălat, cu umilinţă, picioarele a 12 tineri studenţi la teologie.
Cei 12 tineri studenţi au trecut prin momente unice, emoţionante. „A fost ceva foarte frumos,unic în viaţa mea. Ceva ce m-a atins puternic…”, a spus Attila Boitor, unul dintre studenţii căruia i-au fost spălate picioarele.
„Mi-am adus aminte de ce a zis Papa Francisc. Cea mai mare putere se află în slujirea prin umilinţă şi părintele arhiepiscop Jakubinyi tocmai această umilinţă a exprimat”, a declarat Gabriel Laszlo, un alt student.
Zeci de credincioşi au luat parte la slujba ce a avut loc joi seara la Catedrala Romano-Catolică din Alba Iulia. În cadrul acesteia au fost citite cele douăsprezece Evanghelii, marcându-se Cina cea de Taină, Rugăciunea din Grădina Ghetsimani şi prinderea Mântuitorului Hristos de către cei ce aveau să-l răstignească.
Astăzi, în Vinerea Mare, în bisericile romano-catolice va fi oficiată Calea Crucii.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari