FOTO VIDEO| Acțiune IPJ Alba, pentru creșterea siguranței în trafic. Timp de o săptămână, polițiștii vor face verificări, fiecare zi având un domeniu dedicat
Polițiștii din Alba desfășoară în cursul acestei săptămâni, mai multe acțiuni cu efective suplimentare, în vederea creșterii siguranței rutiere.
„În această săptămână sunt efectuate acțiuni cu efective suplimentare pentru creșterea gradului de siguranță rutieră, fiecare dintre zilele săptămânii este dedicat unui domeniu.
Azi, activitățile desfășurate în trafic vizează verificarea transportului rutier de marfă și persoane, precum și respectarea de către conducătorii auto a regulilor privind trecerea la nivel cu cale ferată.
În zilele care urmează se va acționa pentru combaterea excesului de viteză și depistarea conducătorilor auto care conduc sub influența băuturilor alcoolice”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Alba, Popa Ionela.
În 8 ore, poliţiştii rutieri din judeţul Alba au verificat 62 de autovehicule destinate transportului public de persoane şi mărfuri. Față de 11 conducători de astfel de autovehicule a fost luată măsura sancționării contravenționale, iar unul a rămas fără permis după ce a fost depistat în timp ce conducea un camion fiind sub influența alcoolului.
La data de 9 septembrie a.c., poliţiştii rutieri din judeţul Alba au acţionat pentru prevenirea accidentelor rutiere produse, în special, din cauza nerespectării normelor rutiere de către conducătorii autovehiculelor destinate transportului public de persoane şi marfă.
În intervalul orar 06,00 – 14,00, au fost verificate 39 de autovehicule de transport marfă şi 23 de autovehicule destinate transportului public de persoane și au fost aplicate 76 de sancțiuni contravenționale, din care 11 conducătorilor auto de asemenea autovehicule.
Toți conducătorii de autovehicule de transport marfă și persoane verificați au fost și testați cu aparatul etilotest, unul dintre aceștia fiind depistat cu o alcoolemie de 0,12 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care, pe lângă sancțiunea contravențională aplicată, i-a fost reținut permisul de conducere, pentru o perioadă de 90 de zile.
Alte 3 permise de conducere au fost reținute, pentru alte abateri.
În cele 8 ore de acțiune, au fost retrase 9 certificate de înmatriculare.
Acţiunile Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, pentru prevenirea accidentelor rutiere, vor continua.
La sfârșitul acestei săptămâni, polițiștii vor acționa pentru verificarea respectării regimului legal de viteză, depistarea conducătorilor auto aflați sub influența alcoolului/substanțelor psihoactive și pentru verificarea purtării centurii de siguranță.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]
Când se va vota interzicerea păcănelelor în Alba Iulia: Ce prevede proiectul de hotărâre. DOCUMENT
Când se va vota interzicerea păcănelelor în Alba Iulia: Ce prevede proiectul de hotărâre. DOCUMENT Proiectul de hotărâre privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc pe raza Municipiului Alba Iulia și aprobarea Regulamentului pentru emiterea autorizației de funcționare pentru desfășurarea jocurilor de noroc de tip loto tradițional și pariuri sportive pe raza Municipiului Alba Iulia […]
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]










