Curier Județean

FOTO, VIDEO. Acțiune a polițiștilor din Alba pentru conștientizarea importanței atenției în conducere și utilizării corecte a telefonului mobil în timpul condusului

Ioana Oprean

Publicat

în

Acțiune a polițiștilor din Alba pentru conștientizarea importanței atenției în conducere și utilizării corecte a telefonului mobil în timpul condusului

Miercuri, 18 septembrie, începând cu ora 11.30,  poliţiştii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba au organizat o acțiune pentru conștientizarea importanței atenției în conducere și utilizării corecte a telefonului mobil și a altor dispozitive tehnice.

Săptămâna 16 – 22 septembrie 2019 este dedicată controalelor T.I.S.P.O.L. „Focus on the road” (acţiunile poliţiilor Rutiere din Europa, vizând folosirea telefoanelor mobile sau a altor device-uri, în timpul șofatului).

Acțiunea a avut loc pe b-dul 1 Decembrie 1918 din Alba Iulia, în zona Colegiului Horea Cloşca şi Crişan.

Polițiștii din Alba acționează pentru prevenirea accidentelor produse din cauza folosirii necorespunzătoare a telefoanelor mobile și a altor dispozitive tehnice, în timpul șofatului. Activitățile au loc în cadrul Campaniei  „Focus on the road”, prevăzută în calendarul de acțiuni T.I.S.P.O.L.

În perioada 16 – 22 septembrie 2019, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Alba desfășoară acțiuni pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la pericolele la care se expun atunci când folosesc telefoanele mobile sau alte       device-uri, în timpul șofatului.

De asemenea, polițiștii le aduc la cunoștință, conducătorilor auto, faptul că, începând cu data de 12 octombrie 2019 vor intra în vigoare modificările Ordonanței de Urgență a Guvernului 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, care prevăd sancțiuni mai dure pentru cei care scriu mesaje, transmit live, filmează sau vorbesc la telefon în timpul condusului.

Astfel, potrivit noilor reglementări, este interzisă ținerea în mână sau folosirea cu mâinile, în orice mod, atât a telefonului mobil cât și a oricărui dispozitiv mobil prevăzut cu funcția de înregistrare ori redare text, foto sau video, de către conducător, în timpul conducerii vehiculului aflat în mișcare.

Nerespectarea acestei norme de către conducătorul de autovehicul constituie contravenție și este sancționată cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni, de la 6 la 8 puncte-amendă (în prezent de la 870 de lei la 1.160 de lei), și cu aplicarea sancțiunii complementare de 4 puncte de penalizare.

Un alt aspect de noutate îl constituie sancționarea unei forme agravante de săvârșire a contravenției privind utilizarea telefonului mobil sau a oricărui dispozitiv mobil prevăzut cu funcția de înregistrare ori redare text, foto sau video de către conducătorul de autovehicul.

Astfel, ținerea în mână sau folosirea cu mâinile în orice mod, în timpul conducerii pe drumurile publice a unui autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai aflate în mișcare, a telefonului mobil sau a oricărui dispozitiv mobil prevăzut cu funcția de înregistrare ori redare text, foto sau video, concomitent cu încălcarea unei reguli pentru circulația vehiculelor, constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni, de la 4 la 5 puncte-amendă (de la 580 de lei, la 725 de lei), și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru 30 de zile.

În ceea ce privește nerespectarea normei de interdicție de către conducătorul vehiculului pentru care nu este prevăzută obligativitatea deținerii permisului de conducere, contravenția este sancționată cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni, de la 6 la 8 puncte-amendă (în prezent de la 870 de lei la 1.160 de lei).


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate Un incendiu a izbucnit sâmbătă după amiază la Oiejdea.  Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu pe raza localității Oiejdea, a transmis ISU Alba, sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 16.42.. Este vorba despre un incendiu izbucnit la […]

Citește mai mult

Curier Județean

INCENDIU în comuna Ceru-Băcăinți: Focul a cuprins o locuință din Curpeni. Intervin și pompieri din Geoagiu (Hunedoara)

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în comuna Ceru-Băcăinți: Focul a cuprins o locuință din Curpeni. Intervin și pompieri din Geoagiu (Hunedoara) Detașamentul de pompieri Sebeș din cadrul ISU Alba intervine în acest moment pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe raza localității Curpeni, a transmis ISU Alba sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.47. Potrivit primelor informații, incendiul se manifestă […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | 11 clasări pe primul loc pentru dansatoarele de la Școala de Dans Chirilă la „Europenele” de dans de la Balaton: O poveste despre dans, prietenie și… fericire

Lucian Dărămuș

Publicat

în

11 clasări pe primul loc pentru dansatoarele de la Școala de Dans Chirilă la „Europenele” de dans de la Balaton: O poveste despre dans, prietenie și… fericire În perioada 22–29 iunie 2026, la Balaton se desfășoară cea de-a XVI-a ediție a Campionatelor Europene de Dans MLTSZ, competiție cu participarea sportivilor din 4 țări – Ungaria, […]

Citește mai mult