FOTO, VIDEO. Acțiune a polițiștilor din Alba pentru conștientizarea importanței atenției în conducere și utilizării corecte a telefonului mobil în timpul condusului
Acțiune a polițiștilor din Alba pentru conștientizarea importanței atenției în conducere și utilizării corecte a telefonului mobil în timpul condusului
Miercuri, 18 septembrie, începând cu ora 11.30, poliţiştii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba au organizat o acțiune pentru conștientizarea importanței atenției în conducere și utilizării corecte a telefonului mobil și a altor dispozitive tehnice.
Săptămâna 16 – 22 septembrie 2019 este dedicată controalelor T.I.S.P.O.L. „Focus on the road” (acţiunile poliţiilor Rutiere din Europa, vizând folosirea telefoanelor mobile sau a altor device-uri, în timpul șofatului).
Acțiunea a avut loc pe b-dul 1 Decembrie 1918 din Alba Iulia, în zona Colegiului Horea Cloşca şi Crişan.
Polițiștii din Alba acționează pentru prevenirea accidentelor produse din cauza folosirii necorespunzătoare a telefoanelor mobile și a altor dispozitive tehnice, în timpul șofatului. Activitățile au loc în cadrul Campaniei „Focus on the road”, prevăzută în calendarul de acțiuni T.I.S.P.O.L.
În perioada 16 – 22 septembrie 2019, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Alba desfășoară acțiuni pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la pericolele la care se expun atunci când folosesc telefoanele mobile sau alte device-uri, în timpul șofatului.
De asemenea, polițiștii le aduc la cunoștință, conducătorilor auto, faptul că, începând cu data de 12 octombrie 2019 vor intra în vigoare modificările Ordonanței de Urgență a Guvernului 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, care prevăd sancțiuni mai dure pentru cei care scriu mesaje, transmit live, filmează sau vorbesc la telefon în timpul condusului.
Astfel, potrivit noilor reglementări, este interzisă ținerea în mână sau folosirea cu mâinile, în orice mod, atât a telefonului mobil cât și a oricărui dispozitiv mobil prevăzut cu funcția de înregistrare ori redare text, foto sau video, de către conducător, în timpul conducerii vehiculului aflat în mișcare.
Nerespectarea acestei norme de către conducătorul de autovehicul constituie contravenție și este sancționată cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni, de la 6 la 8 puncte-amendă (în prezent de la 870 de lei la 1.160 de lei), și cu aplicarea sancțiunii complementare de 4 puncte de penalizare.
Un alt aspect de noutate îl constituie sancționarea unei forme agravante de săvârșire a contravenției privind utilizarea telefonului mobil sau a oricărui dispozitiv mobil prevăzut cu funcția de înregistrare ori redare text, foto sau video de către conducătorul de autovehicul.
Astfel, ținerea în mână sau folosirea cu mâinile în orice mod, în timpul conducerii pe drumurile publice a unui autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai aflate în mișcare, a telefonului mobil sau a oricărui dispozitiv mobil prevăzut cu funcția de înregistrare ori redare text, foto sau video, concomitent cu încălcarea unei reguli pentru circulația vehiculelor, constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni, de la 4 la 5 puncte-amendă (de la 580 de lei, la 725 de lei), și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru 30 de zile.
În ceea ce privește nerespectarea normei de interdicție de către conducătorul vehiculului pentru care nu este prevăzută obligativitatea deținerii permisului de conducere, contravenția este sancționată cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni, de la 6 la 8 puncte-amendă (în prezent de la 870 de lei la 1.160 de lei).
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune
Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune Temperaturile extreme și consumul tot mai ridicat de apă potabilă, folosită inclusiv pentru activități agricole, au determinat operatorul regional SC APA CTTA SA Alba să introducă un program temporar și actualizat de furnizare a apei în mai multe localități […]
Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național
Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba sunt așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat 2026. Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2026, începe luni, 29 iunie, cu proba scrisă […]
Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea Un bărbat de 58 de ani, din Alba Iulia, a fost depistat de polițiștii din municipiu în timp ce se afla la volanului unui autoturism pe DJ 107. Conform IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 07.20, […]










