FOTO/ VIDEO/ Accident rutier MORTAL în Alba Iulia: Un pieton a fost spulberat de un autoturism, pe trecerea de pietoni de lângă Alba Mall
Un bărbat și-a pierdut viața, marți după amiază, după ce a fost lovit de un autoturism, pe strada Tudor Vladimirescu din Alba Iulia.
Accidentul s-a produs pe trecerea de pietoni din apropierea centrului comercial Alba Mall.
Potrivit IPJ Alba, bărbatul în vârsta de aproximativ 60 ani traversa pe trecerea de pietoni când a fost acroșat de un autoturism condus de un tânăr de 24 ani, care se deplasa spre intersecția cu Bulevardul Republicii.
Impactul a fost deosebit de puternic iar corpul bărbatului a fost purtat pe capota mașinii pe o distanță de câțiva zeci de metri. Pe carosabil nu există urme de frânare.
Șoferul vinovat de producerea accidentului nu consumase băuturi alcolice rezultatul etilotestului fiind negativ. Acesta a declarat că nu l-a văzut pe bărbatul care a trecut drumul și că acesta i-ar fi apărut brusc în față de după p mașină parcată la circa 1 metru de trecerea de pietoni.
Pe de altă parte, martorii spun că victima trecea strada regulamentar, de pe partea opusă locului în care s-a produs accidentul. O șoferiță a declarat că a oprit ca să-i acorde prioritate iar când a ajuns ce cealaltă bandă, a fost izbit de mașină.
Victima locuia cam la 50 de metri distanță de trecerea de pietoni, foarte aproape de locul în care s-a oprit autoturismul după impact.
”Era un om liniștit, încă nu era ieșit la pensie, harnic, omul de bază al mamei sale, care este pensionară și bolnavă. A trecut peste drum sa aducă o drujbă. Șoferul avea vreo 40 km/h, l-a luat pe capotă, l-a izbit, apoi a dat cu capul de beton. A murit imediat, cand am ajuns nu a mai dat niciun semn de viață”, a declarat o vecină a victimei care a ajuns imediat la fața locului.
”Conducătorul unui autoturism marca Volskwagen, în timp ce a condus mașina pe str. Tudor Vladimirescu, pe direcția Centru – Ampoi 3, nu a acordat prioritate de trecere unei persoane angajate regulamentar în traversarea străzii și a accidentat-o mortal. Pietonul a fost proiectat la o distanță de 40 de metri de trecere. Conducătorull auto avea permis din anul 2012. Conducătorul auto va fi cercetat pentru comiterea infracțiunii de ucidere din culpă sub directa îndrumare a Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia”, a declarat unul dintre polițiștii prezenți la fața locului pentru a face măsurători și a cerceta cauzele și împrejurările în care s-a produs accidentul.
https://youtu.be/XwV8C3Rk3zY
Familia bărbatului accidentat mortal este în stare de șoc și a primit ajutor medical de la un echipaj SMURD.
[nggallery id=5888]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








