Ştirea zilei

FOTO| Veteranul de război Simion Bălos, din Galda de Sus, a împlinit 99 de ani: Povestea eroului cu ochi albaștri, prizonier în Siberia și prigonit de comuniști

Ioana Oprean

Publicat

în

Simion Bălos, din Galda de Sus, unul dintre puținii veterani ai celui de-al doilea război mondial care mai supraviețuiesc în județul Alba, împlinește, miercuri, 17 martie, venerabila vârstă de 99 de ani.

„Sănătatea sa extrem de precară nu ne-a permis să îl vizităm. Un atac vascular puternic, petrecut la finele lui ianuarie, îl sfârșește, încet-încet, pe eroul blând, cu fața mereu strălucitoare și ochii de un albastru fermecător. Este îngrijit cu dragoste și devotament de către fiica sa, doamna Maria Cristea, care de câțiva ani, de când s-a pensionat, s-a mutat la casa părintească, pentru a-i oferi tatălui său ajutorul și grija binemeritată.

Eroul cu ochi albaștri a fost înregimentat la Artilerie la vârsta de 18 ani, iar pe frontul de Est a luptat timp de 1 an si 5 luni. Ca mulți alți soldați, Simion Bălos cade prizonier și este dus in Siberia timp de 3 ani si 3 luni. În această perioadă, a avut parte de o experiență foarte grea, lucrând la o fabrică de armament, apoi la mină, iar, spre final, la tăiat arbori în pădure.

Aici îl cunoaște pe Emil Rodean, veteranul de război din Berghin (decedat în 2018), căruia îi salvează viața într-un anumit context. Peste ani, Rodean l-a căutat la Galda de Sus, când a aflat că trăiește, pentru a-i mulțumi cum se cuvine. L-a îmbrățișat strâns și i-a zis: „Mulțumesc, Simioane, că mi-ai salvat viața la ruși. Dacă nu ziceai să cobor de acolo, eu, acum, eram mort”.

Despre întâlnirea aceasta am aflat în 2017, când l-am vizitat prima dată pe Emil Rodean, iar, în același an, Simion Bălos mi-a povestit și el cu emoție despre întâlnirea lor, petrecută după aproape 70 de ani, în contextul în care niciunul nu știau că fiecare trăiește.

În ciuda vârstei sale tinere, Simion Bălos, prin diverse întâmplări care stârnesc hazul, ajunge să fie pe placul multor comandanți ruși, astfel încât, spre finele prizonieratului, va conduce brigăzi de prizonieri la munca în pădure, dar și brigăzi de ruși civili.

Întors acasă, comuniștii au încercat să-i tulbure linistea redobandită și libertatea, însă nereușind în veci să-l convingă să intre în colhoz, devenit, mai târziu, colectiv. Le spunea acestora: „eu am văzut și auzit prea multe ca voi să mă păcăliți. Lăsați-mă în libertatea mea!”, dar, ca pedeapsă, comuniștii i-au dat câteva luni de concentrare. Astfel, că Simion Bălos, din Galda de Sus, este și fost deținut politic, având la vremea aceea curajul să se împotrivească hidrei comuniste, după aproape 5 ani de război și prizonierat.

Cât curaj! Câtă demnitate! Vă mulțumim, brav erou, pentru jertfa dumneavoastră, închinată neamului românesc!

Să îi urăm, cu credință, LA MULȚI ANI și să nădăjduim că Bunul Dumnezeu îl va ridica din patul suferinței, astfel că, la anul, pe vremea aceasta, să îi sărbătorim împreună centenarul!”, a scris Petruța Pop, șeful Cercului Militar Alba Iulia pe facebook.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”

Bogdan Ilea

Publicat

în

O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult