FOTO. Vești bune! Aparatul de testare pentru COVID-19 donat de către Transavia, va fi funcțional începând de ASTĂZI. Capacitatea va crește la 400 teste/zi
Vești bune! Aparatul donat de compania Transavia Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia va fi disponibil începând de astăzi, anunțul fiind făcut de către președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel.
Un nou aparat de testare RT-PCR instalat în Alba Iulia va crește capacitatea de testare pentru COVID-19 cu aproximativ 400 de teste pe zi. Aparatul este funcțional începând de astăzi, ultima componentă din ansamblul său fiind adusă în cursul nopții trecute. Testele se adresează cadrelor medicale și pacienților din județul Alba.
Județul Alba se alătură municipiului București și altor 10 județe din țară care dețin astfel de echipamente de testare de mare precizie, lucru care a fost posibil și implicării deputatului de Alba, Florin Roman, căruia i se datorează introducerea Spitalului Județean de Urgență Alba pe lista centrelor naționale de testare.
Astfel, cu cele două linii de testare deținute, județul nostru se află între primele cinci județe din România, în ceea ce privește capacitatea de testare pe cap de locuitor. Până în prezent, Alba se numără printre județele cu cea mai importantă activitate de testare, DSP Alba anunțând ieri că au fost realizate, în județ, aproximativ 1.700 de teste.
„Mulțumesc pe această cale domnului Ioan Popa și companiei pe care o deține – TRANSAVIA, pentru sprijinul acordat în achiziționarea acestui echipament atât de necesar pentru a preveni răspândirea infecției cu noul coronavirus și pentru a proteja, în acest fel, cadrele medicale și întreaga populație a județului Alba”, se arată în anunțul făcut de Ion Dumitrel.
Linia de diagnosticare a COVID-19, boală cauzată de infecția cu noul coronavirus (SARS-CoV-2), este formată din aparatură și componente performante și are capacitatea de a testa circa 400 de probe biologice recoltate, în 24 de ore. Astfel, are posibilitatea de a testa toți pacienții SJU Alba Iulia, toate cadrele medicale și personalul auxiliar din cadrul unității medicale, dar și alte probe biologice care sunt trimise de la pacienți din județ. În cadrul laboratorului de diagnosticare a cazurilor COVID-19 lucrează 1 medic, 3 biologi și 2 asistenți medicali.
Premergător testării probelor recoltate de la pacienții SJU Alba Iulia, s-au realizat o serie de examinări de probă, care au fost conforme, iar personalul medico-sanitar a beneficiat de instruire de specialitate.
Reamintim că în Monitorul Oficial al României a fost publicat marți, 7 aprilie 2020, ordinul privind includerea SJU Alba Iulia pe lista unităților specializate care realizează testarea RT-PCR pentru stabilirea diagnosticului de sindrom respirator acut sever determinat de noul coronavirus SARS-CoV-2, care cauzează boala denumită COVID-19.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]
UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]










