FOTO: Unirista Ana Rodean, locul 13 și primul record național în proba de 35 km marș, la Campionatul European de Marș!
Atleta Ana Rodean (CS Unirea Alba Iulia/ CSU Reșița), sportivă pregătită de antrenorul Gabriel Avram, a reușit un rezultat de apreciat în cadrul Campionatului European de Marș, de la Poděbrady (Cehia), unirista stabilind primul record național al probei de 35 kilometri.
Mărșăluitoarea în vârstă de 36 de ani a abordat această probă nouă la feminin, terminând pe poziția a 13-a, cu rezultatul de două ore 59 de minute și 27 de secunde. Pentru ca acest rezultat să fie omoogat, competitoarea din Cetatea Marii Unirii a solicitat control antidoping la finalul probei. De asemenea, în cadrul aceleiași competiții, Mariuc Cocioran a realizat record personal în proba de 50 kilometri și a obținut calificarea la JO!
Mihaela Acatrinei a prins o zi foarte proastă. Ieri a mâncat ceva care i-a provocat un deranj stomacal, reușind totuși, cu mari eforturi să termine cursa, însă timpul realizat a fost slab, 1:42:37, cu care s-a clasat pe locul 39.
*Marius Cocioran, calificat la JO!
“Ana a început foarte bine cursa, la jumătatea ei ocupând poziția a șasea. Fiind prima ei cursa pe această distanță nu a avut experiența necesară pentru a-și doza corect energia până la final dar, oricum, locul 13 reprezintă un rezultat foarte bun, cea mai bună poziție din cariera ei la o competiție continentală, un loc pe care marșul albaiulian nu l-a mai ocupat de foarte mulți ani. Pentru toate acestea ea merită toate felicitările”, a transmis antrenorul Gabriel Avram.
În această după-amiază va concura și cealaltă unriistă, Mihaela Acatrinei, în proba clasică, de 20 kilometri marș. La 50 de km masculin, Narcis Mihăilă a abandonat, însă colegiul său de club Marius Cocioran a reușit să se califice pentru Olimpiada din vară de la Tokyo, cu un record personal (3:55:29)
Echipa CS Unirea Alba Iulia, formată din antrenorul Gabriel Avram și atletele Ana Rodean și Mihaela Acatrinei, reprezintă în 16 mai România la Campionatul European de Marș de la, localitate cehă cu tradiție pentru astfel de competiții de elită la nivel european.
Lotul complet al României:
MASCULIN: Narcis Mihăilă (50 km marș), Marius Cocioran (50 km marș), Remus Rădoi (50 km marș), Ionuț Pleșu (50 km marș); FEMININ: Ana Veronica Rodean (35 km marș – senioare), Mihaela Acatrinei (20 km marș – senioare), Maria Diana Lătărețu (10 km marș – junioare 1). ANTRENORI: Gabriel Avram, Gheorghe Ardeleanu, Gabriela Ustabacieff; CONDUCĂTOR DELEGAȚIE: Octavian Măzăran.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură
Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 23 de ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani