CS Ocna Mureș a încercat să ia puncte la Ungheni, în duelul nou-promovatelor din Seria a 9-a a Ligii a 3-a, a treia deplasare stagională pentru formația lui Gabriel Cotoară, însă iarăși a pierdut la limită, scor 1-2 (0-1).

Pe arena unde în august a reușit promovarea în eșalonul superior, „Soda dragă” a evoluat de la egal la egal cu ocupanta poziției a treia în ierarhie, dar, în ciuda jocului bun, a rămas cu mâna goală.

Mureșenii au deschis scorul în minutul 15, prin S. Bucur (după un carambol, în urma unei lovituri libere), rezultat cu care s-a intrat la cabine. Florin Socaci (82) a egalat (șt puternic la o deviere Coltor), marcând împotriva fostei sale echipe, dar bucuria vizitatorilor nu a durat decât două minute întrucât în minutul 84 Unirea a punctat decisiv, prin Caliani (reluare din apropiere), cel card a dat lovitura și pe „Cetate” acum două săptămâni, în prelungirile meciului Unirea Alba Iulia – Unirea Ungheni 2-3.

*Gabriel Cotoară: „Același scenariu: jucăm bine, dar punctele sunt la alții!”

CS Ocna Mureș nu s-a ales cu puncte din acest joc, deși a marcat întâia oară pe terenuri străine, și rămâne penultima in clasament, cu numai 3 puncte. Pe elevii lui Gabriel Cotoară îi așteaptă două jocuri acasă, cu Unirea Dej și Avântul Reghin. „Am început crispat, am și primit gol în acest interval de timp, dar apoi ne-am revenit.  A doua repriză am controlat-o, însă lipsa de experiență și-a spus cuvântul în final, când după ce am  egalat, am primit prea repede gol, la faza următoare Am pierdut nemeritat, lucru recunoscut și de adversari. Din păcate, se repetă scenariul, jucăm bine, dar punctele sunt la adversari„, a comentat Gabriel Cotoară.

Unirea Ungheni: Negrușa – Trăistar (57, V. Olteanu), Birtalan (80, P. Pop), S. Bucur, Căt. Coman, Al. Roșca, Iliescu (74, F. Stoica), Onețiu, Solymosy, Caliani, R. Rotaru (74, Ruja); rezerve Alexa, Pogăcecean, MIclean, Joja,T. Petriș. Antrenori Adrian Pop – principal, Darius Miclea – antrenor secund

CS Ocna Mureș: Angeru – Bartoș (71, Neșan – la debut în eșalonul terț), Csegoldi, Uță, Al. Kiraly – Al. Dumitru (85, B. Cristea), Vădan – Cl. Marcu, Socaci (85, Șumblea), M. Domșa (20, Coltor) – Chișu; rezerve V. Ignat, Borșoi, C. Lazăr, P. Man. Antrenori Gabriel Cotoară, Romeo Arinar, Tudor Stan

Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia) – abandon la Cupa României de seniori

Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia) – abandon la Cupa României de seniori Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia) a abandonat în cursa de 3000 metri obstacole din cadrul Cupei României la seniori, competiție ce se dispută la București, pe Stadionul „Iolanda Balaș Soter”. Competitoarea din Alba a acuzat […]