FOTO: Unirea Alba Iulia – CSM Deva 2-0 (1-0), în ultimul test | “Alb-negrii” încheie amicalele cu o victorie, a 4-a la rând
Ultima repetiție înaintea startului sezonului de primăvară, la Oarda de Jos, între cele două divizionare terțe a fost adjudecată de Unirea Alba Iulia, ce a câștigat cu scorul de 2-0 (1-0) meciul cu CSM Deva (Seria a 7-a).
Reușitele “alb-negrilor” au venit după lovituri de colț, marcatori fiind Scrob (10, din apropiere, la un corner Fetița și o eroare a portarului Manea) și Fetița (57, nemarcat, reluare cu capul, execuție Al. Giurgiu), între acestea intercalându-se și o transversală a lui Trașcă (44) – direct din corner. O partidă alertă, influențată de starea terenului, ambele combatante mai ratând ocazii majore, în prim-plan la acest capitol, al oportunităților irosite fiind M. Codrea și An David, respectiv Șulea (ex-Unirea Alba Iulia). Trupa lui Adrian Bicheși încheie jocurile test ale perioadei precompetiționale cu un succes, al 4-lea la rând, primul joc oficial al primăverii fiind vineri, 12 martie, la Zlatna, cu Sănătatea Cluj (etapa a 11-a a Seriei a 9-a).
Au evoluat formațiile:
*Unirea Alba Iulia: Sporea – Zsigmond, Scrob, Mardare (accidentat în prima repriză și înlocuit de M. Codrea), Al. Giurgiu – F. Morar, D. Lupșan, Bîrdea, V. Codrea – Fetița, An. David; au mai jucat, la reluare, Sîntoma, Haj, Selagea, Ad. Matei, Joldeș; au lipsit Bucurică, Mâlnă, Adam (indisponibili); nu au intrat N. Rus, Cr. Păcurar, Bakcsi, Dehelean, Pocol, Dani, M. Dăscălescu jr. Antrenori Adrian Bicheși, Marcel Rusu și Ștefan Mardare;
*CSM Deva: Manea – Curescu, Tecsi, Vasiu, Branea – Vitan, I. Ianc, Țoiu, Trașcă – Bîrzan, Șulea; au mai intrat Dobradi, Bogdanovici, Doboș, Radak, Iștoc, Iordache, Mustață, Soare, Teodorescu. Antrenor Ștefan Nanu.
Gruparea din Cetatea Marii Uniri a jucat 7 meciuri de verificare, după cum urmează, cu CS Hunedoara (4-1, acasă), Măgura Cisnădie (1-2, deplasare), CS Hunedoara (0-1, deplasare), Energia Săsciori (4-1, deplasare), Măgura Cisnădie (1-0, acasă), Hermannstadt II (6-1, acasă) și CSM Deva (2-0).
[nggallery id=8112]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură
Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 13 ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani