Ştirea zilei

FOTO| Un părinte acuză că un copil a primit măști de PROASTĂ CALITATE de la școala sa. Poziția DSP Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Într-o postare publicată pe un site de socializare din mediul online, un cetățean, vizibil afectat de întâmplările petrecute fiului său, a dorit să expună gradul de calitate scăzut al măștilor primite de către copilul său, la școală, acuzând faptul că nu pot fi utilizate.

,,Datorită faptului că aceste măști nu se pot folosi și nu ai ce să faci cu ele,unii mi-au spus că au aruncat măstile la cosul de gunoi..și prin faptul că au costat bani mulți,bani pe care Primăria Aiud putea să îi folosească cu folos pentru comunitetea Aiudeană,am depus o sesizare la D.S.P.Alba..
CĂTRE CONDUCEREA D.S.P ALBA
Mă numesc Bunea Dorin sunt din orașul Aiud județul Alba,prin prezenta precizez următoarele
Am un băiețel pe nume Bunea Gabriel Claudiu și este la scoala Axente Sever din Aiud,a primit de la scoală trei măsti de protecție covid2019,pentru a fi folosite în clasă,mai precizez că toți elevi din acea clasă au primit a cele măști..măstile nu sunt bune ,nu stau pe fața copilului..am contactat conducerea scolii pentru explicații ,au precizat că măstile au fost date de către Primăria Aiud,am contactat Primăria Aiud pentru lămuriri,să fie schimbate etc dar nici un rezultat,măstile au fost date săptămîna aceasta și am asteptat 2 zile poate se rezolvă situația dar nimic…
Așa ca solicit instituției respectiv ,DSP Alba să verifice dacă aceste măsti sunt conforme ,protejeajă avînd în vedere că nu stau pe nasul copilului,iar în acea pungulită nu este nici un fel de instrucțiuni de avizare medicală etc.
Mai precizez că măstile au fost date de către o instituție publică,respectiv Primăria Aiud unei alte instituții publice respectiv scoala Axente Sever din Aiud..pentru a fi folosite în clasă..copilului meu nu sunt bune și nici mie nu ,asa că va trebui să le arunc.
Atașez poze care arată clar starea acelor măști.” Aceasta a fost declarația tatălui, vizibil mâhnit de întâmplările relatate.

Directorul DSP Alba, Sinea Alexandru, a transmis pentru ziarulunirea.ro și pentru cititori următoarele precizări: ,,Conformitatea sau neconformitatea unor dispozitive medicale poate fi verifcată doar de Agenția Națională a Medicamentului și Dispozitivelor Medicale, aceasta fiind singura autoritate cu atribuții în acest sens. DSP Alba nu are atribuții în autorizarea măștilor sau altor produse medicale, legislația în acest sens fiind foarte clară.
O eventuală sesizare cu privire la dispozitivele medicale va fi redirecționată de DSP către autoritatea competentă.”


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor”

Ioana Oprean

Publicat

în

Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor” „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | TRAGEDIE la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani DECEDAT după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc

Ioana Oprean

Publicat

în

TRAGEDIE la Ocna Mureș: Bărbat în vârstă de aproximativ 70 de ani DECEDAT după ce a căzut de la etajul al treilea al unui bloc În această după-amiază, în jurul orei 17:30, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment în orașul Ocna Mureș, pe strada Aleea Independenței, unde un bărbat în vârstă […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat

Bogdan Ilea

Publicat

în

Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]

Citește mai mult