Tenismenul Lucian Codea (Tenis Club Alba Cugir) continuă seria rezultatelor deosebite, zilele trecute câştigând concursul pe echipe Cupa de Primăvară de la Oradea, la categoria 12 ani.Lucian Codea CSO Cugir 3

Talentatul jucător a făcut echipă cu Matei Onofrei, din Iaşi (TC Venus Brăila) şi a ocupat locul întâi, după ce în finală au învins echipa alcătuită din Mihai Lungu (Sănătatea Satu Mare) şi Christian Teszari (Sănătatea Oradea), cu scorul de 2-1, meciul de dublu fiind decisiv pentru departajare şi câştigat cu scorul de 1-4, 4-1, 11-9. Pe parcursul competiţiei de la Oradea, Lucian Codea a câştigat toate întâlnirile de simplu susţinute.

Lucian urmează să împlinească 10 ani în luna mai, iar în 2016, pentru a progresa, a decis să participe doar la categoria superioară de vârstă 12 ani.

Tot în acest an, micuţul cugirean a câştigat Cupa “8 Martie” de la Oradea, la categoria de vârstă 12 ani (şi locul trei la simplu). Jucătorul legitimat la Tenis Club Alba Cugir (preşedinte Daniel Popa) se anunţă o speranţă a „sportului alb” din România, talentatul jucător reuşind  la începutul anului să câştige, în Suedia, o importantă competiţie juvenilă, tradiţionalul turneu Salk Open, la categoria 10 ani.

[nggallery id=1802]

CSO Voluntari este noua campioană a României la volei feminin, titlu adjudecat în „Alba Blaj” Arena, după a 3-a victorie din tot atâtea dueluri în finala Diviziei A1. Dezamăgire pentru „mândria Albei”, care nu a reușit să oprească sărbătoarea formației din Voluntari, care a cucerit laurii în mimimum de partide. Nu a fost nici măcar […]