Curier Județean

FOTO: Un nou oraș înfrățit cu municipiul Aiud

Ioana Oprean

Publicat

în

infratire oras aiud01Joi, 5 mai 2016, la Aiud, în prezența a peste 50 de persoane și a unei delegații în orașul maghiar Gyomaendrod, a fost semnat protocolul de colaborare dintre municipalitatea aiudeană și orașul Soltvadkert din Ungaria.

Potrivit inițiatorilor, primarul municipiului Aiud, ing. Mihai Horațiu Josan și Lorinczki Ferenc, prin acest act se dorește dezvoltarea cooperării bilaterale, diversificarea și consolidarea relațiilor de prietenie precum și dezvoltarea de noi dimensiuni a cooperării bilaterale în domeniul administrației locale.

Prin semnarea acestui nou acord de înfrățire s-au stabilit condițiile privitor la schimbul de delegații oficiale, modul în care se vor implica administrațiile pentru dezvoltarea relațiilor economice, de cultură și sport și modalitățile de informare reciprocă.

În acest sens, părțile au stabilit, printre altele, să participe la diversele conferințe economice, seminarii, târguri și expoziții, să elaboreze împreună proiecte economice de colaborare și să faciliteze contactele în vederea stabilirii parteneriatelor între oamenii de afaceriști întreprinderi.

O latură importantă a protocolului semnat astăzi a constituit-o capitolul „cultură-sport”, capitol prin care ambele părți se obligă să faciliteze vizitele reciproce ale colectivelor de creație artistică și ale echipelor sportive, a personalului muzeelor și colecțiilor publice, participarea la festivaluri, concursuri, serbări ale comunităților și întreceri sportive.

Acesta este cel de al optulea oraș care se înfrățește cu municipiul Aiud, celelalte fiind Dingelstadt – Germania, Gyomaendröd – Ungaria , Cusset – Franţa , Cerepoveţ – Rusia, Ponte de Sor – Portugalia, Siklos – Ungaria, Megara- Grecia și este rod al deschideri pe care o are municipalitatea aiudeană în politica sa de dezvoltarea a relațiilor internaționale.

Dorel Lazăr

[nggallery id=2056]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Ploaie de amenzi pentru STP Alba Iulia: Operatorul de transport public a fost sancționat, din nou, cu zeci de mii de lei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ploaie de amenzi pentru STP Alba Iulia: Operatorul de transport public a fost sancționat, din nou, cu zeci de mii de lei Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost amendată din nou, ieri, 24 iunie 2026. Astfel, operatorul de transport public din oraș a primit, în total, până în acest moment, trei amenzi. La […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | ACCIDENT rutier la Alba Iulia, zona RAR: Trei autoturisme s-au lovit pe strada Alexandru Ioan Cuza. Trafic îngreunat

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier la Alba Iulia, zona RAR: Trei autoturisme s-au lovit pe strada Alexandru Ioan Cuza Un accident rutier a avut loc la Alba Iulia, pe strada Alexandru Ioan Cuza, joi, 25 iunie 2026. Din primele informații, sunt implicate trei autoturisme. Potrivit ISU Alba, detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și […]

Citește mai mult

Curier Județean

Proiectul cultural „Brâncuși inspiră poezie” se adresează acum și studenților din Alba: Condiții de participare

Ioana Oprean

Publicat

în

Proiectul cultural „Brâncuși inspiră poezie” se adresează acum și studenților din Alba: Condiții de participare Asociația Culturală In Ars Veritas își propune să valorifice moştenirea artistică a lui Constantin Brâncuşi, pentru a deschide orizontul cultural al noilor generații și a le stimula creativitatea. Pentru a oferi șansa debutului editorial unui număr cât mai mare de […]

Citește mai mult