Curier Județean

FOTO: Un nou oraș înfrățit cu municipiul Aiud

Ioana Oprean

Publicat

în

infratire oras aiud01Joi, 5 mai 2016, la Aiud, în prezența a peste 50 de persoane și a unei delegații în orașul maghiar Gyomaendrod, a fost semnat protocolul de colaborare dintre municipalitatea aiudeană și orașul Soltvadkert din Ungaria.

Potrivit inițiatorilor, primarul municipiului Aiud, ing. Mihai Horațiu Josan și Lorinczki Ferenc, prin acest act se dorește dezvoltarea cooperării bilaterale, diversificarea și consolidarea relațiilor de prietenie precum și dezvoltarea de noi dimensiuni a cooperării bilaterale în domeniul administrației locale.

Prin semnarea acestui nou acord de înfrățire s-au stabilit condițiile privitor la schimbul de delegații oficiale, modul în care se vor implica administrațiile pentru dezvoltarea relațiilor economice, de cultură și sport și modalitățile de informare reciprocă.

În acest sens, părțile au stabilit, printre altele, să participe la diversele conferințe economice, seminarii, târguri și expoziții, să elaboreze împreună proiecte economice de colaborare și să faciliteze contactele în vederea stabilirii parteneriatelor între oamenii de afaceriști întreprinderi.

O latură importantă a protocolului semnat astăzi a constituit-o capitolul „cultură-sport”, capitol prin care ambele părți se obligă să faciliteze vizitele reciproce ale colectivelor de creație artistică și ale echipelor sportive, a personalului muzeelor și colecțiilor publice, participarea la festivaluri, concursuri, serbări ale comunităților și întreceri sportive.

Acesta este cel de al optulea oraș care se înfrățește cu municipiul Aiud, celelalte fiind Dingelstadt – Germania, Gyomaendröd – Ungaria , Cusset – Franţa , Cerepoveţ – Rusia, Ponte de Sor – Portugalia, Siklos – Ungaria, Megara- Grecia și este rod al deschideri pe care o are municipalitatea aiudeană în politica sa de dezvoltarea a relațiilor internaționale.

Dorel Lazăr

[nggallery id=2056]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea  Un bărbat de 58 de ani, din Alba Iulia, a fost depistat de polițiștii din municipiu în timp ce se afla la volanului unui autoturism pe DJ 107. Conform IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 07.20, […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice

Bogdan Ilea

Publicat

în

Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice Polițiștii din Alba au aplicat amenzi în valoare totală de 4.252 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate pe 25 iunie 2026, în zona Galda de Jos. În cadrul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei O acțiune cu efective mărite pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori și a faptelor asociate exploatării și circulației materialului lemnos a fost organizată de polițiștii din Alba. În urma controalelor, au […]

Citește mai mult