Rămâi conectat

Ştirea zilei

FOTO: TOPUL FIRMELOR din ALBA. Cei mai prosperi oameni de afaceri, premiați de Camera de Comerț și Industrie. LISTA celor mai performante companii

Publicat

în

topul firmelor 2014 alba15Zi de gală, miercuri, la Sala Ballroom din Alba Iulia. Cele mai de succes afaceri din județul Alba au fost premiate de Camera de Comerţ şi Industrie, în cadrul evenimentului ”Topul Firmelor 2014”. La festivitate au fost prezenți reprezentanți ai celor mai importante companii din Alba, oficialităţi locale şi judeţene, politicieni, jurnalişti, dar și reprezentanți ai unor importante instituții din județ.

„Topul firmelor” este organizat în fiecare an de Camera de Comerţ şi Industrie Alba şi celebrează realizările remarcabile ale mediului de afaceri, în anul precedent.

Ajuns la a XXII-a ediţie, topul reprezintă o clasificare a firmelor din judeţ conform unei metodologii unice la nivel naţional pe baza bilanţurilor contabile din anul 2014.

Electrica Furnizare Discount

Ca în orice alt domeniu, și în sectorul economic, performanța trebuie recunoscută.  Este un top transparent și corect, realizat în conformitate cu legea, pe baza unei metodologii complexe. Această ediție a clasamentului bussinestopul firmelor 2014 alba01s include 1251 de operatori economici, care s-au situat pe primele locuri la nivelul județului Alba, în cele şase domenii majore de activitate, respectiv: cercetare, dezvoltare şi high-tech (43), industrie (325); agricultură, pescuit, piscicultură (123); construcţii (100); servicii (342); comerţ-turism (318).

Anul acesta vor fi premiati 666 de agenti economici, locurile I-III, vor fi inmanate 113 distincii si 75 de trofee de excelenta ”, a declarat Corneliu Orzea, președintele CCI Alba.

În cadrul evenimentului de la Alba Mall – Sala BallRoom a fost lansat și catalogul „Topul Firmelor, ediţia 2014”, care cuprinde cea mai valoroasă bază de date pentru mediul de afaceri județean, reprezentând coordonatele celor peste 1200 de companii, clasate pe primele 10 locuri la nivel județean.

Iată mai jos firmele premiate în cadrul celei de-a XXII-a ediţie a „Topului Firmelor”:

Topul societăţilor comerciale  în funcţie de cifra de faceri:

Clasamentul cuprinde firmele din TOP 2014, indiferent de mărime si domeniu de activitate. Punctajul a fost calculat raportat la firma cu cea mai mare cifra de afaceri (care are punctajul de 100 de puncte).

  1. Holzindustrie Schweighofer SRL (Tăierea şi rindeluirea lemnului) – punctaj 100
  2. Kronospan Sebeş SA (fabricarea de furnire şi a panourilor din lemn) – punctaj 56,1
  3. Transavia SA (creșterea păsărilor) – punctaj 23,7
  4. Bosch Rexroth SRL Blaj (fabricarea lagărelor, angrenajelor, cutiilor de viteză şi a elementelor mecanice de transmisie) – punctaj 20,7
  5. Star Transmission SRL Cugir (fabricarea altor piese şi accesorii pentru autovehicule şi pentru motoare de autovehicule) – punctaj 12,8
  6. Pehart Tec SA (fabricarea hârtiei şi cartonului) – punctaj 12,7
  7. Romenergy Industry SRL Alba Iulia (comercializarea energiei electrice) – punctaj 12,5
  8. Supremia Grup SRL (fabricarea condimentelor şi ingredientelor) – punctaj 7,7
  9. Cupru Min SA Abrud (extracţia altor minereuri metalifere neferoase) – punctaj 7,2
  10. Elis Pavaje SRL (fabricarea produselor din beton pentru constructii) – punctaj 5,5

*Topul societăţilor comerciale după profitul curent:

Clasamentul cuprinde firmele din TOP 2014, indiferent de mărime si domeniu de activitate. Punctajul a fost calculat raportat la firma cu cea mai mare profitul brut (care are punctajul de 100 de puncte).

  1. Holzindustrie Schweighofer SRL Sebeș – punctaj 100
  2. Transavia SA – punctaj 20,4
  3. Kronospan Sebes SA – punctaj 13,3
  4. Pehart Tec – punctaj – 7,4
  5. Star Transmission SRL Cugir – punctaj 4,8
  6. SC Apa CTTA SA (captarea, tratarea şi distribuţia apei) – punctaj 4,6
  7. SC Florea Grup SRL (fabricarea betonului) – punctaj 4,0
  8. SC Jidvei SRL Filiala Alba (cultivarea strugurilor) – punctaj 3,7
  9. Bosch Rexroth SRL Blaj – punctaj 3,2
  10. SC Rekord SRL Alba Iulia (fabricarea încălţămintei) – punctaj 3,1

Topul celor 10 companii exportatoare din judeţ în anul 2014 se prezintă astfel:

1.Holzindustrie Schweighofer SRL Sebeş, 2. Star Transmission Cugir SRL, 3. Kronospan Sebeş SA, 4. Bosch Rexroth SRL Blaj,  5. Pehart Tec SA Petrești, 6. Romarm SA Uzina Mecanica Cugir, 7. Rekord SRL Alba Iulia, 8. IPEC SA Alba Iulia, 9. Transavia SA Oiejdea, 10. Simpe SRL Sebeș.

Topul celor 10 companii importatoare din judeţ, în anul 2014:

1.Star Transmission Cugir SRL, 2. Holzindustrie Schweighofer SRL Sebeș, 3. Bosch Rexroth SRL Blaj, 4. Kronospan Sebeş SRL Sebeș, 5. Pehart Tec SA Petrești, 6. Supremia grup SRL Alba Iulia, 7. Albalact SA Oiejdea, 8. Galway Sport SRL Aiud, 9. Rekord SRL Alba Iulia, 10. Simpe SRL Sebeș

*TROFEUL CREATIVITĂŢII a fost obţinut de 10 firme din judeţ, clasamentul fiind întocmit în funcţie de punctajul obţinut ca urmare a solicitării de titluri de protecţie la OSIM şi/sau obţinerii acestora în perioada 1 ianuarie 2012 – 31 decembrie 2014. Cei premiaţi sunt:

  1. SC Albalact SA Alba Iulia – punctaj 263
  2. SC Jidvei SRL Filiala Alba – punctaj 104
  3. SC Prefera Foods SA Galda de Jos – punctaj 104
  4. SC Dacia Plant SRL Sebeş – punctaj 87
  5. SC Supremia Grup SRL Alba Iulia – punctaj 68
  6. Consiliul Județean Alba – punctaj 38
  7. CISEROM SA Sebeş – punctaj 27
  8. Infofarm Sebeș – punctaj 27
  9. Centrul de cercetare proiectare și producție Refractare Alba Iulia – punctaj 25
  10. Municipiul Alba Iulia – punctaj 24

Firmele care au fost clasate pe primul loc în top,  5 ani consecutiv, au primit din partea Camerei de Comerţ şi Industrie Alba TROFEE DE EXCELENŢĂ. Îi prezentăm în ordine alfabetică.

topul firmelor 2014 alba941.Agra Consult SRL Alba Iulia, 2. Alba Aluminiu SRL Zlatna, 3. Albalact SA Oiejdea, 4. Albena Trade Tur SA Alba Iulia, 5. Aloref SRL Alba Iulia, 6. Alpin 57 Lux SRL Sebeș, 7. Alredia SRL Aiud , 8. Apa CTTA SA, 9. Apulum 94 Hăpria, 10. Arieşul Conf SA Baia de Arieș, 11. Ascensorul SRL Alba Iulia, 12.Atta Consulting SRL Alba Iulia, 13. Banita Forserv SRL Săsciori, 14. Casa Auto Sebeș SRL, 15. Comsat Electronic SRL Alba Iulia, 16. Condorul Protecție și Pază SRL Alba Iulia, 17. Construcții și Servicii SRL Sebeș, 18. Cuplaje Prod SRL Cugir, 19. Cupru Min SA Abrud, 20. Dacia SA Alba Iulia, 21. Dami Prod SRL Teiuș, 22. Delta Plus SRL Sebeș, 23. Denta Bran SRL Alba Iulia, 24. Domeniile Boieru SRL Ciumbrud, 25. Dreghici SRL Alba Iulia, 26. Duo Ady&Ady SRL Alba Iulia, 27. Dupex SRL Sebeș, 28. Electro Transilvania SRL Alba Iulia, 29. Electroconstrucția Elco SA Alba Iulia, 30. Electrosim SRL Sântimbru, 31. Elis Pavaje SRL Petrești, 32. Ensol SRL Alba Iulia, 33. Express Curier SRL Ciugud, 34. Florea Grup Alba Iulia, 35. Frățilă Consulting SRL Sebeș, 36. General Game SRL Sântimbru, 37. H.P.T. Humbel Productionstechnik SRL Sebeș, 38. Holzindustrie Schweighofer SRL Sebeș, 39. I.A.M.U SA Blaj, 40. Ideea Glass SRL Alba Iulia, 41. Instalatorul SA Alba Iulia, 42. Ipec SA Alba Iulia, 43. Jidvei SRL Alba Iulia, 44. K & P Componente și paleți SRL Alba Iulia, 45. Lin&Ema SRL Alba Iulia, 46. Magic Agrojet SA Aiud, 47. Marbis SRL Sebeș, 48. Mercur SRL Alba Iulia, 49. Metal Prod SRL Aiud, 50. Moara Mireștean SRL Ocna Mureș, 51. Motoboom SRL Sebeș, 52. Nova Grup SRL Cugir, 53. OOMIG SRL Alba Iulia, 54. Oprean SRL Sebeș, 55. Paper Trading SRL Alba Iulia, 56. Parc SA Alba Iulia, 57. Pema Electrotehnic SRL Drâmbar, 58. Pomarom SRL Alba Iulia, 59. Prometeu SRL Alba Iulia, 60. Rekord SRL Alba Iulia, 61. Riviera Company SRL Blaj, 62. RO.DE.X. Fashion SRL Zlatna, 63. Saturn SA Alba Iulia, 64. Savini Due SRL Sebeș, 65. Simodor Impex SRL Alba Iulia, 66. Smart Trend SRL Alba Iulia, 67. Societatea de Transport Public SA Alba Iulia, 68. Supremia Grul SRL Alba Iulia, 69. Tontsch SRL Blaj, 70. Trans Iviniș &Co SRL Sebeș, 71.Transavia SA Oiejdea , 72. Transilvana Societate Cooperativă Meșteșugărească Sebeș, 73. Unilact Transilvania SRL Unirea, 74. Unirea Pres SRL Alba Iulia (ziarul Unirea), 75. Yana – Ius SRL Alba Iulia.

Au fost acordate DISTINCŢII DE EXCELENŢĂ firmelor care care au fost clasate, trei ani consecutiv, pe primul loc în top . Iată firmele premiate, în ordine alfabetică:

Cu Distincţii de excelenţă au fost premiate 113 de firme din judeţ, care care au fost clasate, trei ani consecutiv, pe primul loc în top:  1. Acitech Rom SRL Cugir, 2. Agra Consult SRL Alba Iulia, 3. Agri Morar Internaţional SRL Aiud, 4. Agropec Dionis SRL Cetatea de Baltă, 5. Alba Aluminiu SRL Zlatna, 6. Alba Vet SA Alba Iulia, 7. Albalact SA Oiejdea, 8. Albanic Service SRL Alba Iulia, 9. Albena Trade Tur SA Alba Iulia, 10. Aloref SRL Alba Iulia, 11. Alpin 57 Lux SRL Sebeş, 12. Alredia SRL Aiud, 13. ALS Romania SRL Gura Roşiei, 14. Apa-CTTA Alba Iulia, 15. Apulum 94 SRL Hăpria, 16. Apulum SA Alba Iulia, 17. Arieşul Conf SA Baia de Arieş, 18. Ascensorul SRL Alba Iulia, 19. Atlas Imobiliare SRL Alba Iulia, 20. ATTA Consulting SRL Alba Iulia, 21. Auto Cris Motors SRL Alba Iulia, 22. Baldo SRL Totoi, 23. Banita Forserv SRL Săsciori, 24. Baril Forte SRL Sebeş, 25. Bell Flover SRL Alba Iulia, 26. Bosch Rexroth SRL Blaj, 27. Casa Auto Sebeş SRL, 28. CISEROM SA Sebeş, 29. Class Beton SRL Blaj, 30. Claus Service SRL Aiudul de Sus, 31. Cocoşul de Aur SRL Aiud, 32. Comsat Electronic SRL Alba Iulia, 33. Condorul protecţie şi pază SRL Alba Iulia, 34. Construcţii şi servicii SRL Sebeş, 35. Cuplaje Prod SRL Cugir, 36. Cupru Min SA Abrud, 37. Dacia SA Alba Iulia, 38. Dami Prod SRL Teiuş, 39. Delta Plus SRL Sebeş, 40. Denta-Bran SRL Alba Iulia, 41. DN Agrar Apold SRL Gârbova, 42. Domeniile Boieru SRL Ciumbrud, 43. Dreghici SRL Alba Iulia, 44. Duo Ady & Ady SRL Alba Iulia, 45. Dupex SRL Sebeş, 46. Eco Trade SRL Alba Iulia, 47. Electro Transilvania SRL Alba Iulia, 48. Electroconstrucţia Elco Alba Iulia SA Alba Iulia, 49. Electrosim SRL Sântimbru, 50. Elis Pavaje SRL Petreşti, 51. Ensol SRL Alba Iulia, 52. Eurotec Product SRL Cugir, 53. Express Curier SRL Ciugud, 54. Florea Grup SRL Alba Iulia, 55. Frăţilă Consulting SRL Sebeş, 56. Gabriel Advertising SRL Şeuşa, 57. General Game SRL Sântimbru, 58. H.P.T. Humbel Productionstechnik SRL Sebeş, 59. Holzindustrie Schweighofer SRL Sebeş, 60. IAMU Blaj, 61. Idea Glass SRL Alba Iulia, 62. Instalatorul SA Alba Iulia, 63. IPEC SA Alba Iulia, 64. IVSYS SRL-D Mirăslău, 65. Jidvei SRL Filiala Alba Jidvei, 66. K & P Componente şi paleţi SRL Alba Iulia, 67. Kronospan Sebeş SA, 68. Lin & Ema SRL Vâltori, 69.          Madini Investiţii SRL Alba Iulia, 70. Magic Agrojet SA Aiud, 71. Mall Alba SRL Alba Iulia, 72. Marbis SRL Sebeş, 73. Media Paper SRL Aiud, 74. Mercur SRL Alba Iulia, 75. Metal Prod SRL Aiud, 76. Moara Mireştean SRL Ocna Mureş, 77. Mobilaiud SRL Aiud, 78. Monolit Junior SRL Lancrăm, 79. Motoboom SRL Sebeş, 80. Multipast SRL Sebeş, 81. Mureşul-Drâmbar SRL Drâmbar, 82. Nano Electrica SRL Sebeş, 83. Niţu International SRL Aiud, 84. Nova Grup SRL Cugir, 85. Olarugam SRL Mătişeşti, 86. OMIG SRL Alba Iulia, 87. Oprean SRL Sebeş, 88. Paper Trading SRL Alba Iulia, 89. Parc SA Alba Iulia, 90. PEMA Electrotehnic SRL Drâmbar, 91. Pomarom SRL Alba Iulia, 92. Procar Engineering SRL Cugir, 93. Prometeu SRL Alba Iulia, 94. Rekord SRL Alba Iulia, 95. Riviera Company SRL Blaj, 96. Ro.De.X Fashion SRL Zlatna, 97. Robimex SRL Sebeş, 98. Romenergy Industry SRL Alba Iulia, 99. S.T.G. Switch Technology Gunter SRL Blaj, 100. Saturn SA Alba Iulia, 101. Savini Due SRL Sebeş, 102. Simodor Impex SRL Alba Iulia, 103. Sipatub SA Alba Iulia, 104. Smart Trend SRL Alba Iulia, 105. Societatea de Transport Public SA Alba Iulia, 106. Supremia Grup SRL Alba Iulia, 107. Tontsch SRL Blaj, 108. Trans Iviniş & Co SRL Sebeş, 109. Transavia SA Oiejdea, 110. Transilvana Societate Cooperativă Meşteşugărească Sebeş, 111. Unilact Transilvania SRL Unirea, 112. Unirea Pres SRL Alba Iulia (ziarul Unirea), 113. Yana-Ius SRL Alba Iulia.

Camera de Comerț și Industrie este singura entitate, abilitată prin lege să organizeze Topul Firmelor. Ajuns la editia a XXII-a, “Topul Firmelor 2014” reprezintă nu doar o obligație ce revine Sistemului Cameral, conform legii, dar și o sărbătoare a celor mai reprezentative societăți comerciale la nivel județean.

Evenimentul a fost prezentat de MC Kotto și Carmen Felea.

Alexandra MATEȘ, Dragoș SUCIU

 

 

 

Publicitate

Ştirea zilei

VIDEO| Un preot a chemat la slujbă medicul care l-a tratat de COVID, pentru a-i convinge pe enoriași să se vaccineze

Publicat

în

Părintele Simion Bondar de la Biserica ortodoxă Sfântul Andrei din Capitală, partea dinspre Bucureștii Noi spre Chitila, a chemat-o alături de el pe doctorița care l-a tratat de COVID-19 să le explice celor veniți la slujbă de ce este important să se imunizeze, potrivit filmărilor și mărturiilor obținute de Libertatea.

Scene fără precedent duminică în bisericile ortodoxe din România. Credincioșii veniți la slujba de la Biserica Sfântul Andrei de pe strada Chitilei din București au avut parte de o lecție despre importanța vaccinării, după ce preotul paroh al bisericii, Simion Bondar, care oficia liturghia, a invitat un medic să le vorbească oamenilor despre nevoia de a se imuniza contra COVID. Medicul: Victoria Aramă, șefă de secție la Institutul Matei Balș din Capitală, unde l-a tratat de boală pe preot.

Înainte de a-și începe explicațiile, medicul le-a spus credincioșilor că este vaccinat și cu a treia doză și că își va da jos masca pentru a putea fi auzit și înțeles mai bine.

Electrica Furnizare Discount

La un moment dat, credincioșii au pus întrebări, iar doctorița Aramă le-a răspuns alături de soțul ei, Sorin Ștefan Aramă, și el medic și profesor la Universitatea de Medicină Carol Davila din Capitală.

Victoria Aramă a atins și subiectul vaccinării la gravide. „Legat de vaccinarea în sarcină, producătorul vaccinului scrie că nu îl recomandă la gravide pentru că nu sunt suficiente date.

Pe de altă parte, s-a văzut și se știe că gravida face forme severe de COVID, dacă se infectează și sunt țări în care se vaccinează gravidele și s-a văzut că vaccinul nu a avut niciun fel de efect negativ asupra lor”, a spus doctorița. După ce a vorbit doctorița, preotul a încheiat slujba în lacrimi, potrivit mărturiilor unuia dintre oamenii prezenți.

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO| INCENDIU la Ohaba: Pompierii intervin pentru stingerea unui foc care a izbucnit la o casă de locuit

Publicat

în

INCENDIU la Ohaba: Pompierii intervin pentru stingerea unui foc care a izbucnit la o casă de locuit

Un incendiu a izbucnit în cursul serii de astăzi, 25 octombrie, în jurul orei 20:50, în localitatea Ohaba.

Astfel, Garda de Intervenție Blaj acționează pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o casă de locuit din această localitate.

Din primele informații, nu sunt victime iar incendiul se manifestă generalizat în interiorul și la acoperisul casei.

Electrica Furnizare Discount

Vom reveni cu detalii.

FOTO: ARHIVA

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO| Elevii și profesorii din Alba au învățat despre valorile Parcului Natural Apuseni: Au primit informații și materiale de promovare despre valorile ariilor naturale

Publicat

în

FOTO| Elevii și profesorii din Alba au învățat despre valorile Parcului Natural Apuseni: Au primit informații și materiale de promovare despre valorile ariilor naturale

Proiectul ”Elaborarea instrumentelor pentru managementul adaptativ al capitalului natural din ariile protejate Parcul Natural Apuseni, ROSCI0002 Apuseni, ROSPA0081 Munții Apuseni – Vlădeasa şi ROSCI0016 Buteasa“, cod SMIS2014+ 122643, cofinanțat prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020 (contract de finanțare nr. 287/05.12.2019), în valoare totală de 22.512.776,71 lei, echivalentă cu 100 % din valoarea totală eligibilă aprobată, din care valoarea eligibilă nerambursabilă din FEDR de 19.135.860,20 lei și valoarea eligibilă nerambursabilă din bugetul naţional de 3.376.916,51 lei, este implementat de către RNP. ROMSILVA – ADMINISTRAȚIA PARCULUI NATURAL APUSENI R.A. în calitate de beneficiar.

Obiectivul general al proiectului este menținerea și îmbunătățirea stării de conservare favorabilă a speciilor și habitatelor din Parcul Natural Apuseni și siturile Natura 2000 ROSCI0002 Apuseni, ROSCI0016 Buteasa, ROSPA0081 Munții Apuseni-Vlădeasa precum și din cele 55 de rezervații și monumente ale naturii cu care se suprapun, în cadrul unui proces participativ ce vizează elaborarea planului de management și informarea/conștientizarea factorilor interesați cu privire la beneficiile conservării acestora.

Electrica Furnizare Discount

În cadrul activității Organizarea de sesiuni pentru educarea și conștientizarea elevilor din școlile primare și gimnaziale de pe raza proiectului, reprezentații Administrației Parcului Natural Apuseni s-au deplasat pe teritoriul unităților administrativ-teritoriale peste care se suprapun ariile naturale protejate vizate de proiect, având ca public-țintă 30 unități de învățământ după cum urmează: în județul Alba unități școlare din: Arieșeni, Gârda de Sus, Ghețari, Scărișoara, Negești, Horea, Mătișești, Trifești și Albac; în județul Bihor unități școlare din: Budureasa (2 școli), Pietroasa, Chișcău, Câmpani, Fânațe, Buntești, Poieni, Stâncești și Nucet; în județul Cluj unități școlare din: Beliș, Mărgău, Valea Drăganului, Rogojel, Râșca-Pleș, Săcuieu, Mărișel, Călățele, Răchițele, Dealu Negru și Poiana-Horea.

În cadrul acestor sesiuni au avut loc discuții și prezentări despre valorile Parcului Natural Apuseni și ale siturilor Natura 2000 ROSCI0002 Apuseni, ROSPA0081 Munții Apuseni – Vlădeasa și ROSCI00016 Buteasa, fiind distribuite materialele promoționale și informative – și anume: 1020 ghiduri educative despre valorile ariilor naturale protejate din Apuseni, 900 orare școlare, 900 tricouri personalizate pentru elevi, 900 ghiozdane personalizate, 900 diplome de participare, 900 pixuri personalizate.

În final 900 de elevi și 60 de cadre didactice au beneficiat de informații, materiale de promovare și materiale informative despre valorile ariilor naturala protejate aflat pe teritoriul unităților administrativ-teritoriale peste care se suprapun ariile naturale protejate vizate de proiect.

Citește mai mult

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare