Curier Județean

FOTO| Tomberonul de la izvorul dintr-o comună din Alba luat cu asalt de peturile orășenilor: „Bunul simt îl lasă la oraș?”

Ioana Oprean

Publicat

în

Tomberonul de la izvorul dintr-o comună din Alba luat cu asalt de peturile orășenilor: „Bunul simt îl lasă la oraș?”

Autoritățile locale din comuna Bucium se plâng că tobmeronul de la Izvorul Căliman, este umplut până la refuz de peturi, unele fiind aruncate și pe jos. Izvorul este amenajat pe DN74, pentru ca toți cei care trec prin zonă să poată lua apă de baut și pentru ca cetățenii din apropiere să-și poată duce acasă apă proaspătă și rece.

„Dragi cetățeni care va stamparăți setea corporală și folosiți izvorul amenajat de către autoritățile din Bucium așa cum am putut la Căliman nu va bateți joc de noi și nu îl transformați în groapă de gunoi. Așa cum ați adus sticlele în mașînă până aici și nu va sunt de folos așa bine le puteți duce la un container mai mare în zonele apopiate sau în orașul dvs. Noi am pus tombetonul la izvor pentru păstrarea curățeniei cutente nu pentru că dvs să aduceți saci cu gunoi menajer și peturi de acasă.

Lunile trecute un șofer cu mașînă mare a vrut să ia apă direct din cabina și a rupt firele lămpii solare puse acolo, deteriorând și colțul acoperișului, așteptăm să se facă avem pretenții, arătăm cu degetul dar oare noi obligațiile când le mai prestăm, oare cu educația, cu mediul cu bunul simt când ne mai împrietenim…oare doar cu bată de la spate și cu amenzi poate romanul să se adapteze la relguli?

Probabil asta va urma și la noi…amenzile și nu-s deloc mici, dar aveam speranțe că…oamenii care trec pe la noi au bun simt…sau bunul simt îl lasă la oraș?

Noi ne-am străduit să va oferim apă bună, condiții bune pentru popas și va mai rugăm odată oferiți-ne în schimb respect, curățenie și efortul de a nu mai burdusi tomberonul cu gunoi menajer și peturi.

În rest să auzim de bine!”, au scris reprezentanții comunei Bucium pe facebook.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Peste 8 milioane de euro pentru modernizarea celor două intrări în municipiul Aiud: „Aiudul marilor proiecte prinde contur”

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Peste 8 milioane de euro pentru modernizarea celor două intrări în municipiul Aiud: „Aiudul marilor proiecte prinde contur” Primăria Aiud obținut finanțarea pentru Coridorul de Mobilitate Urbană, unul dintre cele mai importante și ample proiecte de infrastructură de pe plan local, a anunțat joi, 25 iunie 2026, primarul Dragoș Crișan. „Proiectul prevede modernizarea principalelor căi […]

Citește mai mult

Curier Județean

Care a fost valoarea pagubelor făcute de urși și lupi în Alba în 2025: Date oficiale

Ioana Oprean

Publicat

în

Care a fost valoarea pagubelor făcute de urși și lupi în Alba în 2025: Date oficiale Prefectul județului Alba, Nicolae Albu, a prezidat joi, 25 iunie 2026, ședința Colegiului Prefectural, în cadrul căreia au fost analizate activitatea și rezultatele înregistrate de instituțiile cu atribuții în domeniul protecției mediului, administrării fondului forestier și formării profesionale a […]

Citește mai mult

Curier Județean

25 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

25 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează joi, 25 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult