FOTO | Toader Georgeta și Săndescu Marius, poștașii care au obținut locul I la etapa județeană a competiției „Marșul Factorilor Poștali” Alba
FOTO | Toader Georgeta și Săndescu Marius, poștașii care au obținut locul I la etapa județeană a competiției „Marșul Factorilor Poștali” Alba
Marșul Factorilor Poștali este o competiție profesional-sportivă organizată anual de Compania Națională Poșta Română, debutând în 1977 la București. Competiția se desfășoară în două etape: județeană și națională, cu mii de participanți din întreaga țară. Anul acesta, etapa națională va avea loc la Iași, în perioada 2-4 august.
Citește și: FOTO | Marșul Factorilor Poștali 2024, la Alba Iulia: Zeci de poștași s-au luat la întrecere în Cetatea Alba Carolina

În cadrul Sucursalei Regionale Brașov, s-a finalizat faza județeană a marșului la Oficiul Județean de Poștă și Curierat Alba, județul care a găzduit anul trecut faza naționala a competiției.
Cei mai buni mărșăluitori dintre poștași merg mai departe la Balcaniada Factorilor Poștali, care are loc în fiecare toamnă. Primii 5 poștași și primele 3 poștărițe de la faza națională reprezintă Compania Națională Poșta Română la competiția balcanică.
Câștigătorii din cadrul Oficiului Județean de Poștă Alba sunt:
Categoria feminin, 3.000 de metri:
Locul I: Toader Georgeta-OP Câmpeni 1
Locul II: Fulea Fabiana-OP Sebeș
Locul III: Sgarbura Ionela-OP Sebeș
Categoria masculin, 7.000 de metri:
Locul I: Săndescu Marius-OP Cugir
Locul II: Tuhuț Petru-OP Abrud
Locul III: Cărăban Nicolae-OP Vințu de Jos
Categoria cel mai tehnic concurent:
Boncuțiu Loredana-OP Câmpeni 1
„Doresc să le mulțumesc tuturor celor implicați pentru susținere și prezență la aceste evenimente, atât sponsorilor, cât și oficialităților prin reprezentanții lor. În mod special, mulțumiri domnului Prefect al județului Alba, #NicolaeAlbu, pentru prezență, sprijin și susținere continuă.
Felicitări tuturor participanților și în special câștigătorilor! Mulțumiri doamnelor și domnilor directori ai Oficiilor Județene de Poștă pentru implicare, găzduire și organizarea etapelor județene din acest an.
Vreau să vă asigur de toată implicarea și susținerea mea în dezvoltarea și îmbunătățirea proiectelor, produselor și serviciilor oferite de Poșta Română. Am toată încrederea că suntem pe drumul cel bun!
Poșta Română – am fost, suntem și vom fi „parte din viața ta”!” a transmis Bogdan Năstase, directorul regional Sucursala Brașov la Compania Naţională Poşta Română, pe pagina de Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș. Stâlp lovit în plin
ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș. Stâlp lovit în plin Detașamentul de pompieri Alba Iulia din cadrul ISU Alba intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru gestionarea operativă a unei situații de urgență generate de un accident rutier produs […]
INCENDIU în Henig: Baloți de paie cuprinși de flăcări Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente în localitatea Henig pentru stingerea unui incendiu izbucnit la mai mulți baloți de paie, a anunțat ISU Alba sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 14.17. Potrivit informațiilor transmise de ISU Alba, la fața locului au fost alocate […]
27 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, 27 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de monitorizare […]









