Curier Județean

FOTO | Toader Georgeta și Săndescu Marius, poștașii care au obținut locul I la etapa județeană a competiției „Marșul Factorilor Poștali” Alba

Bera Larisa

Publicat

în

FOTO | Toader Georgeta și Săndescu Marius, poștașii care au obținut locul I la etapa județeană a competiției „Marșul Factorilor Poștali” Alba

Marșul Factorilor Poștali este o competiție profesional-sportivă organizată anual de Compania Națională Poșta Română, debutând în 1977 la București. Competiția se desfășoară în două etape: județeană și națională, cu mii de participanți din întreaga țară. Anul acesta, etapa națională va avea loc la Iași, în perioada 2-4 august.

Citește și: FOTO | Marșul Factorilor Poștali 2024, la Alba Iulia: Zeci de poștași s-au luat la întrecere în Cetatea Alba Carolina

În cadrul Sucursalei Regionale Brașov, s-a finalizat faza județeană a marșului la Oficiul Județean de Poștă și Curierat Alba, județul care a găzduit anul trecut faza naționala a competiției.

Cei mai buni mărșăluitori dintre poștași merg mai departe la Balcaniada Factorilor Poștali, care are loc în fiecare toamnă. Primii 5 poștași și primele 3 poștărițe de la faza națională reprezintă Compania Națională Poșta Română la competiția balcanică.

Câștigătorii din cadrul Oficiului Județean de Poștă Alba sunt:

Categoria feminin, 3.000 de metri:

Locul I: Toader Georgeta-OP Câmpeni 1
Locul II: Fulea Fabiana-OP Sebeș
Locul III: Sgarbura Ionela-OP Sebeș

Categoria masculin, 7.000 de metri:

Locul I: Săndescu Marius-OP Cugir
Locul II: Tuhuț Petru-OP Abrud
Locul III: Cărăban Nicolae-OP Vințu de Jos

Categoria cel mai tehnic concurent:

Boncuțiu Loredana-OP Câmpeni 1

„Doresc să le mulțumesc tuturor celor implicați pentru susținere și prezență la aceste evenimente, atât sponsorilor, cât și oficialităților prin reprezentanții lor. În mod special, mulțumiri domnului Prefect al județului Alba, #NicolaeAlbu, pentru prezență, sprijin și susținere continuă.

Felicitări tuturor participanților și în special câștigătorilor! Mulțumiri doamnelor și domnilor directori ai Oficiilor Județene de Poștă pentru implicare, găzduire și organizarea etapelor județene din acest an.

Vreau să vă asigur de toată implicarea și susținerea mea în dezvoltarea și îmbunătățirea proiectelor, produselor și serviciilor oferite de Poșta Română. Am toată încrederea că suntem pe drumul cel bun!

Poșta Română – am fost, suntem și vom fi „parte din viața ta”!” a transmis Bogdan Năstase, directorul regional Sucursala Brașov la Compania Naţională Poşta Română, pe pagina de Facebook.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | ACCIDENT rutier la Alba Iulia, zona RAR: Trei autoturisme s-au lovit pe strada Alexandru Ioan Cuza. Trafic îngreunat

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT rutier la Alba Iulia, zona RAR: Trei autoturisme s-au lovit pe strada Alexandru Ioan Cuza Un accident rutier a avut loc la Alba Iulia, pe strada Alexandru Ioan Cuza, joi, 25 iunie 2026. Din primele informații, sunt implicate trei autoturisme. Potrivit ISU Alba, detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și […]

Citește mai mult

Curier Județean

Proiectul cultural „Brâncuși inspiră poezie” se adresează acum și studenților din Alba: Condiții de participare

Ioana Oprean

Publicat

în

Proiectul cultural „Brâncuși inspiră poezie” se adresează acum și studenților din Alba: Condiții de participare Asociația Culturală In Ars Veritas își propune să valorifice moştenirea artistică a lui Constantin Brâncuşi, pentru a deschide orizontul cultural al noilor generații și a le stimula creativitatea. Pentru a oferi șansa debutului editorial unui număr cât mai mare de […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic” O finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud a fost obținută de administrația locală din Aiud.  Anunțul a fost făcut printr-o postare pe o rețea de socializare de către primarul […]

Citește mai mult