FOTO: Tinerii tenismeni de la TC Sun Alba Iulia, victorii la cinci competiţii din ţară! Rezultate notabile şi perspectivă pentru jucătorii din Cetatea Marii Uniri

Alexia Mărginean, Dragoș Butuc, Ioana Ariciu și Lucas Stoia de la Tenis Club Sun Alba Iulia s-au întors victorioşi acasă de la turneele de tenis de câmp desfășurate recent.

Alexia Mărginean a câștigat atât la simplu cât și la dublu locul întâi la 12 ani, la turneul de tenis de câmp de categorie A „Trofeul Ardealul” din Tg. Mureș. În competiția de simplu nu a pierdut nici un set și a câștigat cu 6-0, 6-0 cu Bouanane Samira, apoi 6-0, 6-0 cu Bărbulescu Sofia și 6-1, 6-1 cu Ghibarsina Daria în finală. A câștigat locul întâi la dublu cu partenera ei Ionescu Eva de la TC Curtea de Argeș, dublă campioană națională la U10 de anul acesta, atât la simplu cât și pe echipe. Alexia Mărginean este antrenată de Gheorghe Radu din Aiud, iar în clasamentul național al Federației Române de Tenis a urcat pe locul 7. În 21 august va juca în Germania la un turneu international U12. La ultimul turneu internațional din Croația a trecut două tururi și a pierdut de la câștigătoarea turneului, o jucatoare din Rusia. Dragoș Butuc a fost finalist la Cupa Decathlon din Tg. Jiu, la categoria 14 ani masculin. La competiția BT Tennis Cup III desfășurată la Cluj-Napoca, Ioana Ariciu și Lucas Stoia au câștigat prima poziţie la categoriile 12 ani feminin și masculin. Lucas, Ioana și Dragoș se antrenează la baza sportivă Tenis Club Sun din Alba Iulia sub îndrumarea lui Doru Brândușan si Călin Moldovan iar pregatirea fizică le este asigurată de către Lucian și Nicoleta Nicolescu.

*Tinerii tenismeni albaiulieni din nou pe podium

La Timişoara s-a desfăşurat în perioada 12-15 august o nouă competiţie pentru tinerii tenismeni organizată de Federaţia Română de Tenis. La „Trofeul Interconecter” au participat şi sportivi de la clubul albaiulian TC Sun. La categoria 10 ani, locul întâi a fost obţinut de George Ciul, pe tabloul de joc fiind înscrişi 11 jucători. Tânărul tenismen, antrenat de Doru Brânduşan, a obţinut trei victorii şi s-a clasat, în finală, unde a şi câştigat şi a obţinut medalia şi diploma pentru locul I, precum şi premiu constând în dulciuri pentru copii. De asemenea, Romcea Claudiu (TC Sun Alba Iulia) s-a impus la Zalău, la Memorialul “Gheorghe Schmidt”, la categoria 16 ani.